islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyYesterday at 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
60 këshilla për bashkëshorten muslimane Empty96%60 këshilla për bashkëshorten muslimane Empty
 96% [ 270 ]
2.Vetëm Sabahun
60 këshilla për bashkëshorten muslimane Empty0%60 këshilla për bashkëshorten muslimane Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
60 këshilla për bashkëshorten muslimane Empty0%60 këshilla për bashkëshorten muslimane Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
60 këshilla për bashkëshorten muslimane Empty0%60 këshilla për bashkëshorten muslimane Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
60 këshilla për bashkëshorten muslimane Empty1%60 këshilla për bashkëshorten muslimane Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
60 këshilla për bashkëshorten muslimane Empty2%60 këshilla për bashkëshorten muslimane Empty
 2% [ 5 ]
Totali i votave : 280
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24184 artikuj v 13348 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 60 këshilla për bashkëshorten muslimane

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


60 këshilla për bashkëshorten muslimane Empty
MesazhTitulli: 60 këshilla për bashkëshorten muslimane   60 këshilla për bashkëshorten muslimane EmptyThu 12 Nov 2009 - 8:21

60 këshilla për bashkëshorten muslimane

1- Ti je borziloku i shtëpisë prandaj bëje burrin tënd që të ndjejë këtë
erë që në momentin e futjes së tij në shtëpi.

2- Hulumto momentet e rehatisë së tij, zbukuroji ato me lëvizje apo me
fjalë ji optimiste dhe bëji ato me zemër të mirë.

3- Ji e gatshme për dialog dhe bisedime dhe largoju grindjeve dhe
këmbënguljes ne mendimin tënd.

4- Kuptoje gradimin e burrave mbi gratë me kuptimin e sheriatit dhe me atë
që ka nevojë natyra e femrës, e mos mendo se ajo është padrejtësi dhe
mospërfillje e mendimit të saj.

5- Mos e ngre zërin dhe vecanërisht kur bashkëshorti ndodhet në shtëpi.

6- Mundohu të bashkoheni bashkë në namazin e natës herë pas here se ai ju
shton juve nur,lumturi e ngrohtësi familjare." E a nuk rehatohen zemrat me
përmëndjen e All-llahut?"

7- Duhet të jeshë shumë e urtë në momentin e nevrikosjes së tij dhe mos të
zërë gjumi derisa ai te jetë i kënaqur prej teje. "bashkeshorti yt është
xhenneti yt ose zjarri yt"

8- Të jesh ne këmbë dhe e gatshme në momentin e veshjes së rrobave të tij
dhe daljes nga shtëpia.

9- Bëje të ndjehet se ti ke dëshirë të veshë një lloj rrobeje të vecantë,
dhe ti zgjidhja rrobat.

10- Ji korrekte në kuptimin e kërkesave, që të lehtësojë jetesën me të mira
dhe pa humbur kohë.

11- Mos prit as mos mendo të thote më fal apo të kërkojë të falur me
cfaredo lloj mënyre as mos e vër në një pozitë të tillë, vetëm në rast se
kjo vjen nga ana e tij dhe kjo për ndonjë cështje që me të vërtetë është
për të kërkuar të falur.

12- Kujdesu për pamjen dhe veshjen e tij, edhe sikur ai mos të jetë i
kujdesshëm, vetëm se kjo e nderon atë para shokëve të tij.

13- Mos u mbështet në atë se ai është i cili fillon gjithmonë i pari ne
kërkimin e kënaqësive të tij.

14- Ji cdo natë nuse për të dhe mos shko të flesh para tij vetëm në raste
të rralla.

15- Mos prit nga miresjellja jote me të asgjë, sepse shumica e
bashkëshortëve janë të zënë me punë, për këtë shkak ndodh mosshfaqja e
ndjenjave të tyre, dhe kjo ndodh pa dashje.

16- Ji aktive në cështjet e tij dhe mos ji e ndërlikuar.

17- Buzëqeshje të ëmbël të mbushur me dashuri dhe ndjenja tërheqëse në
momentin e kthimit të tij nga udhëtimi.

18- Dije se bashkëshorti yt është rrugë e cila të afron tek All-llahu i
madhëruar.

19- Mundohu të ndryshosh vashdimisht ne cdo gjë, në pamje, në fjalë e në
takimin tend me të.

20- Moseksistenca e kthimit apo ngadalësia, në rastin e kërkimit te dickaje
nga ti, por përkundrazi kërkesat e tij të serviren me dashuri dhe
shkathtësi.

21- Ndryshojua vendin mobiljeve te tua perpara se ai të kthehet nga
udhetimi dhe bëje të ndjehet se ti e bën këtë vetëm që ai të jetë i lumtur.

22- Kujdesu në drejtimin e mirë të shtëpisë, në rregullimin e kohës dhe
renditjen e cështjeve të rëndësishme.

23- Mundohu të mësosh disa profesione grash e ti zbatosh ato sepse ti ke
nevojë për to në shtëpinë dhe dauen tënde, dhe kryerja e tyre te kujton se
je femër.

24- Prite bashkëshortin tënd me falënderime dhe me fjalë të mira ne
momentin kur sjell në shtëpi ndonjë gjë, qoftë kjo ushqime veshëmbathje ose
dicka tjetër.

25- Kujdesu në zbukurimin, rregullimin dhe pastërtinë e shtëpisë, edhe pse
ai nuk mund ta ketë kërkuar një gjë të tillë,duke bashkuar ketu ndërmjet
bukurisë dhe thjeshtësisë.

26- Rregulloje kryerjen e punëve te shtëpisë në pershtatje me orarin e
tij,dhe mos e bëj të ndjehet se ti je gjithmonë e zënë me punë.

27- Ji e kënaqur dhe kujdesu nga shpenzimi i tepërt në mënyrë që të mos i
kalosh kufijtë e shpenzimeve të domosdoshme.

28- Bërja surprizë me ndonjë festë familjare të bukur, duke zgjedhur kohën
e përshtatshme për të.

29- Ta bësh të ndjehet se ti ke nevojë të marrësh mendimin e tij në cdo
cështje që të përket ty apo fëmijëve te tu, duke mos u marrë në trajtimin e
cështjeve të kota.

30- Mendo gjithmone për feminizmin tënd dhe mbroje atë, mundohu ta
paraqitësh në formën dhe pamjen sa më të mirë, në kohën e përshtatshme dhe
e tepruar.

31- Në momentin e kthimit të tij në shtëpi mbas nje mungese të gjatë larg
shtëpisë, mos e prit me ankesa apo dhimbje sado që të jetë gjëndja e
vështirë.

32- Nxiti fëmijët që të dalin të presin babain e tyre në momentin e kthimit
nga udhëtimi apo nga puna, dhe kjo duke marrë parsysh moshën e fëmijëve.

33- Mos iu anko bashkëshortit tënd nga fëmijët në momentin e kthimit nga
puna, te ngritjes nga gjumi apo në momentin e ngrënies, sepse kjo le gjurmë
të këqia si tek fëmijët ashtu edhe tek Babai i tyre.

34- Mos ndërhy në momentin e këshillimit apo të rrahjes së fëmijëve nga
babai i tyre me asgjë.

35- Kujdesu ne forcimin e lidhjeve ndërmjet fëmijëve dhe babait të tyre
sado që të jetë i zënë me punë, porse me zgjuarsi dhe pa e ndërprerë nga
punët.

36- Bëje të ndjehet se: mbajta e përgjegjësisë së fëmijëve nga ana jote
është e lehtësuar për shkak të duasë e bërë nga ai, dhe nga marrja e
mendimit të tij në cështje që u përkasin fëmijëve.

37- Mos u ngut duke pritur rezultate të shpejta në edukimin e fëmijëve,
sepse edukimi i fëmijëve do te marrë kohën e saj të plotë, dhe kjo varet
sipas moshës së tyre,sepse e kundërta mund të sjellë mërzitje dhe lënie pas
dore edukimin e fëmijëve.

38- Zbato me fëmijët e tu mënyrë edukimi sa më të mirë të lehtë dhe të
pranueshme për mendjet e tyre, mos i thuaj kjo që bëre është gabim dhe
vetëm kaq, por ta bindësh pse është gabim me qëllim që gabimi mos të
përsëritet më.

39- Kujdesu që kohën e lirë mos ta kalojnë kot, në vecanti në kohën e
pushimeve, vënien në dukje të pasioneve të tyre dhe shfrytëzimin e fuqisë
së tyre në gjëra të dobishme.

40- Ji shoqe e ngushtë e vajzave të tua dhe ji në dijeni per cdo ndryshim
që ndodh në trupin e tyre në cdo faze moshe.

41- Ndihmoje vajzën tënde qysh në vegjëli që të formojë personalitetin e
saj në dije edukuese.

42- Mundohu te barazosh mundin tend ndermjet; kërkesave të burrit dhe
fëmijëve të punës dhe shtëpisë.

43- Nderimi dhe respektimi i prindërve të tij dhe duke mos bërë dallim
ndërmjet prindërve të tu dhe prindërve të tij, se ata të kanë dhënë ty
dhuratën e tyre më të shtrenjtë i cili është bashkëshoti yt i dashur.

44- Prite familjen e tij me fjalë të ëmbla dhe bujari, duke ju bërë dhurata
në raste të vecanta, e nxite atë që t’I vizitojë të afërmit e tij edhe
sikur ai mos të interesohet për ta.

45- Kujdesu për të ftuarit e tij dhe mos të bëhet zakon rrefuzimi i tyre, e
mos të ndjejnë ata se kanë ardhur papritur, por përkundrazi ji e kujdesshme
dhe bujare, sepse kjo gjë e nderon atë.

46- Kujdesu për dokumentat e mjetet e tij të vecanta dhe ruaji ato.

47- Bëje shtëpinë të gjallëruar dhe të gatshme për të pritur musafirë në
cdo kohë, sistemoi librat dhe dokumentat e tij me korrektësi e me rregull, mos kontrollo nëpër dokumentat e tij përderisa ai nuk të ka lejuar për
dicka të tillë.

48- Mos e qorto në rast se mungon shumë nga shtëpia por prite me fjalë të
ëmbla duke i vënë në dukje se nuk mund të rrish kaq gjatë pa e parë dhe se
ndodhja e tij në shtëpi është krenari për ty.

49- Mos prit që ta shprehë më fjalë mërzinë që mund të ketë nga ndojnë
problem, por mjafton ta kuptosh atë dhe të shpejtosh në marrjen e hapave të
para.

50- Bëje të ndjehet gjithmonë se kërkesat e tij janë janë cështjet më të
rendësishme për ty sado që të jesh e zënë me punë dhe me përgjegjësi.

51- Mos i shto ankesat që mund të kesh në punë qoftë në dauen tende apo ne
profesionin tënd.

52- Dije se është e drejta e tij të dijë cdo gjë që ai don nga puna jote
dhe kjo pa u futur në bisedat me hollësi që zhvillohen ndërmjet teje dhe
motrave.

53- Bëje të ndjehet se kujdesja jote për veten tënde është dicka e
rëndësishme për ty sepse gruaja e shkathët është ajo e cila vë në dukje
qëndrimin e saj në shtëpi dhe bashkëshorti i saj kënaqet me qëndrimin e saj
në shtëpi, edhe sikur kohën ta keshë shumë të ngjeshur.

54- Kujdes mos të ndryshojë natyrën tënde të bukur femërore puna e daues
apo e profesionit tend.

55- Ruaji sekretet e shtëpisë tënde, bëja të ditur bashkëshortit tënd se
puna e tij është amanet tek ti, dhe se ti je në dijeni të natyrës së punës
së tij.

56- Mos e krahaso asnjëherë me të tjerët por kujto gjithmonë cilësitë e
mira që ai ka.

57- Mëso fikhun e daues sepse ai të ndihmon të lëvizësh me lehtësi dhe
zgjuarsi ndërmjet

femrave,në mënyrë që të realizosh planet dhe qëllimet e kërkuara në kohën e
duhur dhe pa humbur kohë.

58- Ji në dijeni të gjendjes ekonomike e cila i mundon shumicën e femrave,
që të lehtësojë ty ti nxjerrësh nga kjo duke ju ofruar tema të ndryshme të
përshtatshme për to.

59- Kujdesu në ndjekje të punës me motrat e tua, ti thërrasësh zemrës
përpara mendjes, e ti thërrasësh mendjes perpara zemrës në raste të vecanta
dhe kjo varet sipas natyrës së femrave.

60- Kujdes mos ta mundosh veten tej mase duke i shtuar punet dhe
pergjegjesite vetevetes, ku në të njëjtën kohë dikush tjetër mund të
ndihmojë e ti bëjë disa punë në vendin tënd.

Dhe ne fund mos u mbështet plotësisht në mundin njerëzor dhe mos harro se
ne kemi më shumë nevojë në ndihmën e All-llahut.
'
Selman el - Awde

O ju që keni besuar, a t’ju tregoj për një tregti të bujshme që ju shpëton
prej një dënimi të dhembshëm:
T’i besoni All-llahut dhe të dërguarit të Tij, të luftoni në rrugën e
All-llahut me pasurinë tuaj dhe veten tuaj, e kjo është shumë më e dobishme
për ju, nëse jeni që e dini.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
60 këshilla për bashkëshorten muslimane
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: