islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 "Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty
MesazhTitulli: "Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin"   "Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyFri 3 Jul 2009 - 0:58


Kjo Hudbe u Mbajt më: Ligjerues:Mr.Uzeir Ibrahimi
19/06/2009-E Xhuma Mualim dhe Zv.Imam në F.sh
Xhamija e Re F.sh Kamjan
Kamjan

"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" I335201278_98969_5
[center]
Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin[/center]Xhemat i nderuar së pari ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na bëri pjestar të fesë Islame, poashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj që të mbërijm edhe këtë ditën e sodit për të falur edhe këtë namazin e Xhumas së bashku. Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojm Pejngamberit tonë, njeriut më të dashur,komentatorit më të mirë të Kuranit,predikuesit të fesë së Allahut xh.sh. Muhammedit a.s. si dhe familjes së tij të pastër,shokve të tij etj.Në dersin e sodit do të mundohemi të flasim për rëndësinë dhe vlerën e tre muajve të bekuar, muaj këta që i ka bekuar Allahu xh.sh. e që i ka vlerësuar i dërguaei i Tij.

Një fillozof thot: Ne mundë ti ndalim akrapat e orës por kjo nuk don të thot se kemi ndalur edhe kohën. Pë këte jemi dëshmitar edhe vetë dhe po shohim se koha po kalon me dëshirën apo pa dëshirën tonë.Kalojnë mminutat, orët ditët javët muajt dhe vitet dhe ne për cdo hap i largohemi jetës së kësaj bote dhe po i afrohemi jetës së Ahiretit. Për gjat vitit kemi disa muaj ku njeriu i shfritëzon më shumë se sa muajt tjerë,si p.sh. bukju muajt e verës i shfritëzon më tepër se muajt tjerë sepse janë muaj ku shtohet bereqeti,ose njeriu që ka duqan në bregdet muajt e verës i shfritëzon maksimalisht sepse janë muaj ku ka më tepër turist dhe fitohet më tepër para. Poashtu për Muslimanin janë disa muaj ku ai duhet të shfritëzoj kohën maksimalisht sepse janë muajt ku Allahu xh.sh. për hirë të këtyre muajve lëshon më tepër rahmet si dhe bën më tepër magfiret.Këta muaj janë muaj Rexheb, Shaban dhe Ramazan, e ne jemi në prag të këtyre tre muajve,duke marë parasyshë se ka pasur njerëz qe i kanë mbëritur vitin e kaluar këta tre muaj por ja që kët vitë nuk janë,si dhe neve që na është dhënë mundësia ti mbërijmë këta tre muajt e bekuar të këtij viti nuk dijmë s a do të kemi fat ti mbërijm vitin e ardhshëm, mu pë këte është mirë që kohë e këtyre tre muajve ta shfitëzojm edhe ate sa më tepër të fitojmë mirësinë e Allahut e jo hidhërimin e Tijë,e kjo arrihet duke bërë sa më shpesh dhikër,tevbe,istigfar,si dhe duke falur sa më tepër nafile namaz.Zenun Mësri rreth vlerës së këtyre tre muajve ka thënë:Muaj Rexheb ëshë muaj i mbjelljes së farës, muaj Shaban është muaj i vaditjes(i ujitjes), ndërsa muaj Rmazan është muaj i korrjes.Muaj Rexheb është muaj ku fitohet falja dhe mëshira e Allahut xh.sh,muaj Shaban është muaj i shafaatit, muaj Rmazan është muaj ku fitohen svape të panumërta.

Xhemat i nderuar pasi që është muaj i mbjelljes ajo mvaret ptej nesh se cfarë do të mbjellim ate edhe do ta korrim,nuk mundë të mbjellim ferra e të korrim grurë.

Pra edhe njëherë ti jemi falemenderues Allahut xh.sh. që na mundësoj që ti mbërijmë këta te muaj dhe jo të demoralizohemi se po vjen tre muajt por të gëzohemi sepse na është dhënë fati që nëpërmjet këyre tre muajve ti afrohemi edhe më tepër Allahut xh.sh. si dhe t`na falen gjunahet për hirë të këre tre muajve.

Të mundohena që të paktën disa ditë të këij muajt ti kalojmë në agjërim apo në ndonjë ibadet tjetër.Një hadith që transmeton Enesi r.a. thot se:Në xhennet ka një lum që quhet Rexheb, që është më i bardh se qumshti e më i ëmbël se mjalti, kush agjëron një dit të muajt Rexheb Allahu xh.sh. do tia mundësoj që ai të pijë ujë prej këtij lumi.

Se a kemi dëshirë që neve të pijmë ujë prej këtij luni apo jo ajo mvaret prej nesh?!!.

Poashtu Muhammedi a.s. thot:Kah fundi i muajt Rexheb nuk mbetet melek në qyell e as në tokë e të mos tubohen rreth qabes, Allahu xh.sh. ju thot tregoni cfar kërkoni o melekt e mia? Ata thonë Zoti Ynë dëshira jonë është që ti falish ata njerëz që agjërojnë muajn Rexheb, Zoti u thotë ata janë të falur.

Është me rëndësi sepse ki hadith na sqaron se edhe malaqet i luten Allahut xh.sh.që të na falë neve e përse neve mos të lutemi pë vetveten tonë.Allahu xh.sh. në Kuranin famëlartë thotë:

فَاذْكُرُونِي أَذْكُرْكُمْ وَاشْكُرُواْ لِي وَلاَ تَكْفُرُونِ {152} يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ {153}Pra ju më kujtoni Mua (me adhurime), Unë ju kujtoj juve (me shprëblim). Më falënderoni e mos Më mohoni. O ju që keni besuar, kërkoni ndihmë me durim e me të falur, se vërtet All-llahu është me durimtarët.(Suretul-Bekare:152-153)

Përkujtimi i Allahut xh.sh. bëhet duke bërë dhikër,istigfar,tevbe etj.

Poashtu në natën e Xhuma të javës së parë kemi edhe një natë të mirë e që është nata e Beratit në kët natë është mirë ta kalojmë në ibadet,sepse Muhammedi a.s. thot:Dita që agjërohet në kët natë,ibadeti që bëhet në kët natë, duatë dha cfardo lëmoshe që jepet në kët natë Allahu xh.sh. nuk e kthen mbrapa.

Allahu xh.sh. thotë:

وِمِنْهُم مَّن يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ {201} أُولَـئِكَ لَهُمْ نَصِيبٌ مِّمَّا كَسَبُواْ وَاللّهُ سَرِيعُ الْحِسَابِ {202}


E, ka prej tyre asish që thotë: “Zoti ynë na jep të mira në këtë jetë, të mira edhe në botën tjetër dhe na ruaj prej dënimit me zjarr”! Të tillët e kanë shpërblimin nga ajo që e fituan. All-llahu është i shpejtë në llogari.(Suretul-Bekare:201-202)Dijetarët Islam thonë poashtu se është mirë që të falen tri herë nga 10 rekat nafile namaz gjatë muajt Rexheb, edhe ate një nafile ndërmjet ditës së parë deri më ditën e 10,një nafile ndërmjet te 10 dhe ditës së njëzet si dh një nafile ndërmjet ditës së njëzt deri më ditën e fundit që quhet Hxhet,koha më e preferuar e këtij namazi është mbas namazit të akshamit soe mbas namazit të jacisë e që përbehet prej 10 rekateve.Dhe si përfundim i kësaj hutbeje xhemat i nderuar po qese nuk mund të bëjmë vepra të mira është mirë që të paktën të ruhemi nga haramet sic janë shpifja,përgojimi,shikiki i tepër i t.v. apo internetit etj.

Dhe më në fund me shpresë që të vazhdojmë në javë në vijim të lusim Allahun xh.sh. që për hirë të këtyre tre muajve të lëshon mëshirën dhe rahmetin e Tijë mbi të gjithë Muslimanët.

O Zot na beko neve ashtu sikurse i ke bekuar këta tre muajt.

O Zot po qese duat tona nuk arrijnë deri tek mëshira yte për shkak të gjunaheve që kemi atëharë na mundëso që mëshira Yte të arrijë deri tek ne.

Zot na mundëso që këta tre mujat ti mbërijm si dhe ti madhërojmë ashtu sikurse i ke lartësuar Ty,si dhe ti kalojmë ashtu sikurse i ka praktikuar Muhamedi a.s................................................Amiin......................................................................................
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: