islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Si të bëhesh një nënë ideale EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Si të bëhesh një nënë ideale EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Si të bëhesh një nënë ideale

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Si të bëhesh një nënë ideale Empty
MesazhTitulli: Si të bëhesh një nënë ideale   Si të bëhesh një nënë ideale EmptyThu 12 Nov 2009 - 21:44

Si të bëhesh një nënë ideale


Allahu thotë në Kuran: Edhe ata që thonë: "Zoti ynë, na bën që të jemi të gëzuar me (punën) e grave tona dhe pasardhësve tanë, e neve na bën shembull për të devotshmit".( Furkan 74).

Ky ajet përfshin disa cilësi të një shpirti i cili ka ambicje të larta dhe nuk kënaqet në fenë e tij me pak. Ky shpirt nuk dëshiron vetëm të jetë një shpirt i pastër por gjithashtu dëshiron të jetë edhe një prijës i të devotshmëve. Ndodh që unë të jam një mostër e mirë për të tjerat në veshje , në veprimet e mia, në marrëdhënjet me burrin tim, por a ka pyetur ndonjëra prej nesh se si të jemi shembull në edukimin e fëmijëve tanë.


Profesoresha Imane Sali Harbi e cila është një hulumtuese në pedagogji dhe njëra prej grave që kujdeset për çështjen e gruas thotë: ekziston një list prej vlerave dhe sjelljeve me të cilat duhet të paiset secila grua e cila dëshironë të jetë një grua ideale dhe të jetë mostër dhe shembull për fëmijet e saj.
Prej këtyre:

Sinqeriteti në edukim

Gruaja duhet të jetë e sinqert në edukimin e fëmijëve të saj dhe këtë duhet ta bëjë vetëm për Allahun. Sepse, fëmijët janë një emanet të cilin Allahu u’a ka dhënë në përkujdesje. Pra nëna duhet të jetë shembull për fëmijët e saj. Të jetë shembull në veprimet dhe moralin e saj, të jetë shembull në ibadetin e saj, në ushqimin dhe ngrënjën e saj. Fëmija është sikur një sfungjer i cili thith çdo gjë që bie mbi të. Nëse nëna e përmirëson vehtën e saj Allahu do të ja ruaj fëmijët e saj. Allahu thotë në Kuran: dhe babai i tyre ka qenë njeri i mirë,( Kehf 82)
Durimi dhe butësia

Të pakta janë ato nëna të cilat e posedojnë një cilësi të tillë. Fëmijët kur të kthehen prej shkollës pritenme britma dhe nervozitet nga nënat e tyre. Edukimi nuk është një gjë e lehtë, por le të mjaftoj fjala e Allahut: ndërsa durimtarëve u jepet shpërblimi i tyre pa masë!"( Ezzumer 10). ekziston edhe një pikë e rëndësishme për të cilën dua të u’a tërheq vëmendjen, e ajo është që ta llogarisim edhe ne pak vehtën dhe të krahasojmë vehtën tonë kur ne kemi qenë në një moshë të tillë. Ali b. Ebu Talib thotë: “ Edukoni fëmijët tuaj dhe dijeni se ata janë krijuar për një kohë që ju nuk jeni krijuar për at kohë.
Mëshira dhe dashuria

Këshilloj çdo nënë që ta zëvendesoi dënimin e saj me dashuri. Për fat të keq në shumë shtëpi fëmijët janë bërë mjet i dënimeve nga babai dhe nëna e tyre.

Babai e rrah ndërsa nëna lëshon britma, kur nëna ka mundësi që ta përdor metodën e shpërblimit. Fillo të flasësh para fëmijëve tuaj për shpërblimin e madhë, për shkallët e xhennetit dhe se largësia mes shkallve të xhennetit është sikur largësia mes qiejve dhe tokës. Nëna gjithashtu duhet të zgjedh formën e përshtatshme të dënimit dhe mos të jetë çdoherë zgjedhja e parë rrahja. Ekziston një rregull i madhë në çështjen pedagogjike: Luani me ta shtatë. Edukoni ata shtatë. Vëllazëroni ata shtatë, pastaj lerëni ata të lirë. Shtatëshi i parë le të jet me lojëra, dashuri dhe butësi. Shtatëshi i dytë le të jet me mësim të drejtpërdrejtë: “ Urdhëroni fëmijët tuaj me namaz kur ata janë në moshën shtatë vjeqare, dhe rrahni kur ata arrijnë moshën dhjetë vjeqare”.( hadith) Shtatëshi i tretë le të jetë në shoqërim, bisedë dhe dialog. Kjo është një metodologji shumë e zgjedhur sikur t’i përmbaheshin familjet kësaj, do të ishin zgjedhur shumë nga problemet me të cilat ballafaqohet familja islame sot.
Barazia dhe drejtësia

Drejtësia patjetër duhet të mbizotëroj në çdo gjë. Nuk janë ngritë qiejt dhe toka përveq se me drejtësi. Drejtësia duhet të jetë prezente edhe në lavdërim. Kujdes që mos të bësh krahasime mes motrës me motrën e saj, sepse kjo mbjellë tek ato xhelozi. Duhet të jesh e barabart edhe në dhënje. Është përhapur një tradit e keqe e ajo është fëmijëve meshkuj u jepen shum para ndërsa nuk ndodh e njëjta gjë më fëmijët e gjinisë femrore. Një gjë e tillë bëhet vetëm kur ndahet trashëgëmija ndërsa islami u ka dhënë të drejta te barabarta.
Urtësia

Atij që i është dhënë urtësia i është dhënë një mirësi e madhe. Nëna duhet të ketë urtësi në veprimet e saj me fëmijët. Fëmijët nuk janë të njejtë të gjithë. Ndonjëri prej tyre lexon shumë ndonjëri prej tyre ka dëshirë të konsulltohet shumë e kështu me radhë. Pra nëna duhet të përdorë urtësi me çdo fëmijë të saj.
Lutja tek Allahu

Edukata nuk ka mundësi që ta jap frytin e saj përveq me lutje drejtuar Allahut. Është pytur Aliu se sa është largësia mes qiellit dhe tokës? Tha: një dua e pranuar. Nëna muslimane duhet të shpeshtoj lutjen e saj për fëmijët e saj që ata të udhëzohen në rrugën e drejtë. Dhe mos u bë pesimiste nëse sheh diçka tjetër tek fëmijët tuaj. I Dërguari i Allahut ka ndaluar që prindi të bëjë lutje kundër fëmijës së tij. Një nënë ka bërë dua kundër vajzës së saj që ta kaploj smundja pasi që vajza ishte e pandëgjueshme. Këtë vajzë pastaj e goditën shumë sëmundje gjersa edhe kur u martua nuk kishte mundësi të mbetej shtatëzënë. Po ashtu një herë një grua hyri në xhami duke qajtur. Është pytur një person që ishte afër saj për shkakun e të qarit. Nëna tha: e kam një djal i cili nuk më rrespekton. Pastaj një grua i tha kësaj nëne. Edhe unë kam pas një fëmijë të pandëgjueshëm mirëpo unë e lutja Allahun në kohën e pranimit të lutjeve që Allahu ta udhëzoj atë. Kjo grua i tha nënës pastaj. A e din se kush është djali im. Djali im është imami i kësaj xhamie. Lutju Allahut për udhëzimin e djalit tëndë në momentet kur Allahu pranon lutjen.
Të edukuarit në moral të mirë

Patjetër nënë e dashur duhesh ti edukosh fëmijët tuaj në moral të mirë, të mbjellësh besimin e pastër në zemrat dhe shpirtin e fëmijëve tuaj. Kjo është esenca. T i njoftosh me begatitë e Allahut. T i edukosh me sinqeritet. Ti largosh prej syfaqësisë dhe të kenë kujdes Allahun. Nëna patjetër duhet të jetë shembull për fëmijët në kujdesin ndaj namazit dhe të ketë rrespekt namazi në shpirtin e tyre. Poashtu të mësohen të kujdesen për mësimin e Kuranit dhe përmendjen e Allahut gjersa të ketë bereqet në furnizim, në shëndet dhe në çdo gjë. Nëna duhet të angazhohet ndërsa shpërblimi dhe rezultati vjen prej Allahut, sepse Allahu nuk humb shpërblimin e atyre që bëjnë vepra të mira.

Shkruar nga Shaban Murati
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si të bëhesh një nënë ideale
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: