islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Bariu dhe pema e molles EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Bariu dhe pema e molles EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Bariu dhe pema e molles EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Bariu dhe pema e molles EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Bariu dhe pema e molles EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Bariu dhe pema e molles EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Bariu dhe pema e molles EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Bariu dhe pema e molles EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Bariu dhe pema e molles EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Bariu dhe pema e molles EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Bariu dhe pema e molles EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Bariu dhe pema e molles EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Bariu dhe pema e molles EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Bariu dhe pema e molles EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Bariu dhe pema e molles EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Bariu dhe pema e molles EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Bariu dhe pema e molles EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Bariu dhe pema e molles EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Bariu dhe pema e molles EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Bariu dhe pema e molles EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Bariu dhe pema e molles EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Bariu dhe pema e molles EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 1 anëtar 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Admin

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2996 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Clirim Sopa

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Bariu dhe pema e molles

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 45
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Bariu dhe pema e molles Empty
MesazhTitulli: Bariu dhe pema e molles   Bariu dhe pema e molles EmptyThu 1 Jul 2010 - 17:50

Nje
bari plak sa here qe nisej per te shkuar me kopene per ne lendine ,
ndalonte te pushonte nen hijen e nje peme molle. Dhe po te ishte koha e
frutave fliste me mollen dhe i thonte : "Hajde jepi bariut plak nje
kokerr molle ." Dhe me lejen e Allahut ne ate moment binte nga pema
kokrra me e pjekur e molles . Bar...iu e merte kokrren e molles dhe e hante
bashke me buke dhe nje tas te vogel me kos , pastaj nxirrte Kur'anin qe i
kishte mbetur nga i ati dhe fillonte te lexonte .
Bariu plak kur e
kishte mbjelle kete peme para 20 vjeteve e ujiste ate shpesh , dhe per
kete perdorte ujin qe i tepronte kur merrte abdest. Keshtu qe pema ishte
rritur dhe kishte filluar te jepte frute shpejt.
Ne ate kohe bariu
ishte i ri dhe mund t'i kepuste mollet vet. Por pas kaq vitesh bariu
ishte plakur , ishte kerrusur , ndersa pema e molles ishte rritur dhe
ishte bere me e larte .
Nje dite bariu kishte shkuar perseri nen
hijen e molles , kishte falur aty namazin , ishte ulur te pushonte pak
dhe si gjithnje i kishte kerkuar pemes nje kokerr molle . Por per cudi
nuk ra asnje kokerr molle . Vazhdoi te kerkonte disa here me radhe por
nga pema nuk binte asnje kokerr molle.
Filluan t'i mbushen syte me
lot sepse tashme e quante pemen si femijen e tij dhe per here te par
pema nuk i'a plotesonte deshiren.Tashme ishte aq plak sa mezi mbahej ne
kembe . Mbledhi kopene dhe u nis per ne shtepi , rruges ngriti syte lart
nga qielli dhe pa henen e re . U gezua si nje femije u kthye me vrap
tek pema , e perqafoi dhe duke qare i tha :
" O Allah ! Fale kete
plak haraq ! Harrova qe sot eshte dita e pare e Ramazanit "

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 45
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Bariu dhe pema e molles Empty
MesazhTitulli: Re: Bariu dhe pema e molles   Bariu dhe pema e molles EmptyThu 1 Jul 2010 - 17:51

"NUK
PATA MUNDESI" mos thuaj.

Vetës të vertetën thuaja.

"Nuk
kisha dëshirë" thuaj.
...
"Pritova" thuaj.

"Nuk ma deshti
shpirti" thuaj.

"Nuk më erdhi ta bëja" thuaj.

Nëse jo
tjetër "fjeta" thuaj.


Çfarëdo që thua, "nuk pata mundësi" mos
thuaj.


IMANI ËSHTË MUNDËSIA MË E MADHE.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 45
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Bariu dhe pema e molles Empty
MesazhTitulli: Re: Bariu dhe pema e molles   Bariu dhe pema e molles EmptyThu 30 Sep 2010 - 19:52

Bariu dhe Pema e Mollës


muslimanja ua bej me dije se ky postim eshte vec i postuar qe kohesh nga une andaj postimi juaj i dyfishte fshihet , faleminderit per mirekuptim

Selamun Alejkum

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Bariu dhe pema e molles Empty
MesazhTitulli: Re: Bariu dhe pema e molles   Bariu dhe pema e molles Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bariu dhe pema e molles
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: