islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Si tingëllon kolla të cilën e shkakton coronavirusi: Cila është temperatura te të infektuarit
Durimi i një nëne. EmptyToday at 6:21 nga Admin

» Çfarë po ndodh me Tokën në kohë të pandemisë
Durimi i një nëne. EmptyToday at 6:11 nga Admin

» Gjenden mikroçipë në trupat e personave të infektuar nga Covid 19…
Durimi i një nëne. EmptyToday at 6:07 nga Admin

» Duaja e Kunutit Arabisht Shqip dhe obligueshmeria e saj
Durimi i një nëne. EmptyToday at 5:56 nga Admin

» [Teme Islam] Smira celes i se keqes
Durimi i një nëne. EmptyToday at 5:46 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
Durimi i një nëne. EmptySat 4 Apr 2020 - 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
Durimi i një nëne. EmptySat 4 Apr 2020 - 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Durimi i një nëne. EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Durimi i një nëne. EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Durimi i një nëne. EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Durimi i një nëne. EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Durimi i një nëne. EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Durimi i një nëne. EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Durimi i një nëne. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Durimi i një nëne. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Durimi i një nëne. EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Durimi i një nëne. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Durimi i një nëne. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Durimi i një nëne. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Durimi i një nëne. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Durimi i një nëne. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Durimi i një nëne. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Durimi i një nëne. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Durimi i një nëne. EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Durimi i një nëne. EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Durimi i një nëne. EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Durimi i një nëne. EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Durimi i një nëne. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Durimi i një nëne. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Durimi i një nëne. EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Durimi i një nëne. EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Durimi i një nëne. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Durimi i një nëne. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Durimi i një nëne. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Durimi i një nëne. EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Durimi i një nëne. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Durimi i një nëne. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Durimi i një nëne. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Durimi i një nëne. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Durimi i një nëne. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24188 artikuj v 13352 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Durimi i një nëne.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8329
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Durimi i një nëne. Empty
MesazhTitulli: Durimi i një nëne.   Durimi i një nëne. EmptySat 4 Jul 2009 - 18:13

Durimi i një nëne. I305232802_95668_4 Durimi i një nëne

Njëri nga sahabët një herë e kishte thirur Resulullahun për drekë.Theri një deve dhe pastaj shkoi për të mledhur drunj për ta pjekur devenë.

Ai kishte dy djem.Njëri shkonte të marrë mësim nga sahabet e shquar, ndërsa tjetri qëndronte tërë ditën në shtëpi, sepse ishte i vogël.Atë ditë djali i madh sapo u kthye në shtëpi, i tha të vëllait:

-Më trego si e their babi devenë!
Ti shtrihu në tokë dhe unë do të tregojë si e theri devenë- ia ktheu i vogli.

Djali i madh u shtri në tokë dhe i vëllai ia lidhi duart e këmbët ashtu sic kishte parë babanë të bënte me devenë.Pasi e lidhi,mori thikën e tha: “Bismil-lah! Allahu Ekber” dhe ia preu kokën.

Nëna që pa këtë deshi ta rrihte, ndërsa djali nga frika hipi në catinë e shtëpisë.Pastaj nga frika ra që aty dhe vdiq edhe ai.
Nëna e tyre mendoi: “Edhe një herë që po vjen Resulall-llahu në shtëpinë tonë, nuk bën që ta mërzisim me një ngjarje të këtillë”, prandaj i miri dhe i fshehu kufomat e të dy djemve.
As burrit të saj, që u kthye në shtëpi me drunjtë nuk i tregoi gjë.
Ndezën zjarrin dhe e poqën devenë.Kur erdhi në shtëpi Resulull-llahu u ul në sofër dhe i pyeti: “ Ti ke dy fëmijë, ku janë ata? Thirri të vijnë dhe të ulen në sofër!”

Buri i kërkoi gruas që ti thërriste fëmijët, por ajo i tha: “Ata nuk vinë dot tani, unë po e vecoj pjesën e tyre”. Babai u kthye te Resulull-llahu dhe i tha: “Ne e kemi vecuar ushqimin e tyre prandaj ju hani rehat!” Resulull-llahu tha: “Unë nuk ha po nuk erdhën edhe fëmijët.” Babai i fëmijëve u fut përsëri brenda, për të kërkuar fëmijët, por këtë her0δ gruaja i tregoi se cfarë kishte ndodhur, se nuk ia fshihte dot më burrit të saj.Babai u kthye te Resulull-llahu i pikëlluar edhe i tregoi se cfarë kishte ndodhur. Në atë moment erdhi Xhibrili a.s dhe i tha Resulull-llahut: “O Resulull-llah, All-llahu të dërgon selam dhe tha: “Pejgamberi im i dashur të mos mërzitet,të bëjë dua që fëmijët të ringjallen edhe sahabët të thonë amiin, që Unë t`i ringjall fëmijët!Nëna e tyre bëri durim të mos e mërziste Pejgamberin Tim. Në saje të durimit të saj dhe për respektin tënd Unë i ringjall ata.”

Resulull-llahu bëri dua dhe sahabët thanë amin pas tij.Fëmijët u ringjallën sikur të zgjoheshin nga gjumi,pastaj u ulën së bashku dhe drekuan të gëzuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Durimi i një nëne.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tregime Islame-
Kërce tek: