islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 MUAJ DHULHIXHXHE MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT Empty
MesazhTitulli: MUAJ DHULHIXHXHE MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT   MUAJ DHULHIXHXHE  MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT EmptyMon 7 Dec 2009 - 20:23

Kjo Hudbe u Mbajt më: Ligjerues:Mr.Uzeir Ibrahimi
04/12/2009-E Xhuma Mualim dhe Zv.Imam në F.sh
Xhamija e Re F.sh Kamjan
Kamjan


MUAJ DHULHIXHXHE MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT

Xhemat i nderuar së pari ti falemenderohemi Allahut xh.sh.i cili na bëri pjesëtar të fesë Islame, poashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj qe të mbërijmë edhe këtë ditën e sodit për të falur edhe këtë namazin e xhumas së bashku.

Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojmë pejngamberit tonë njeriut më të dashur, komentatorit më të mirë të Kuranit, predikuesit të fesë Islame.

Ja pra kaluam edhe festën e Kurban bajramit ku kjo festë për Muslimanët ka një domethënje të vecantë, sepse përvec që është festë e sakrificës, e kryerjes së kushtit të pestë të fesë Islame është edhe kompletimi i Kur`anit famëlartë.
Më datën 10 të muajt dhulhixhxhe do të përfundon edhe shpallja e Kuranit famëlartë,pa mos ndrishuar asnjë shkronjë dhe i tuajtur edhe në ditët e sodit dhe se Allahu xh,sh, garanton se edhe në të ardhmen do ta mbroj kët libër të shenjtë ku edhe vet Allahu xh,sh, garanton për këte ku thot:

إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ {9}

Ne me madhërinë Tonë e shpallëm Kur'anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtës të tij.(Suretul Hixhr 9)

Kurani është dhe do të mbetet muxhizeja më e mirë dhe e përherëshme e Muhammedit a.s.,por kjo nuk don të thot se Kurani është një libër që i është shpallur Muhammedit a.s. dhe vlen vetëm për të, apo vetëm për kohën kur ai ka jetuar,por Kurani eshtë fjal e Allahut xh.sh. ku u dedikohet njerëzimit gjë që tregohet edhe një herë mëshira e Allahut xh.sh. ndaj njeriut.
Edhe pse Allahu xh.sh.krijesën njeri e vecoi nga krijesat tjera duke ia falurllogjikën por ai prapseprap mundë të devijoj e të haroj Krijuesin,ia shpalli librin që të ket ate udhëzues si dhe dërgoj pejngamber që ai të jet më praktikues i këtij udhëzuesi.
Kurani është dhe do të ngel një libër që askush nuk ka pasur munësi e as që do të ket edhe në të ardhmen të shkruajn një libër të ngjajshëm si ki, edhepse jan munduar por është krejt e kotë.
Kjo edhe një herë vërteton se Kurani nuk është libër i Muhammedit birit të Abdullahut por është libër i krijuesit i Allahut,por ne si Musliman sa kujdesemi për këtë libër të shenjtë? Sa e lexojmë këte dhe sa po i përmbahena këtij uhdëzimi.

Xhemat i nderuar po qese na vjen ndonjë letër prej ndonjë vendi tjetër,apo vjen ndonjë vizë pune, e marim ehapim menjëherë dhe me kujdes e lexojmë ate,nëse nuk e kuptojmë në lexim të parë e përsërisim derisa ta kuptojmë,ose nuk e dijmë at gjuh me të cilën është shkruar gjejmë përkthyes dhe menjëherë mundohena ti plotësojmë kushtet që na kërkohen, por sa mundohena ta lexojmë Kuranin që është jal e Allahut xh, dallues i së vërtetës nga e pavërteta,udhërëfyes për njeriun si për këte poashtu edhe për botën tjetër, ku dhe vet Allahu xh.sh. thot:
هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ

Që është udhërrëfyes për njerëz dhe sqarues i rrugës së drejtë dhe dallues (i të vërtetës nga gënjeshtra).(Suretul bekare 185)

Kurani nuk ka zbritur mundim për njeriun por këshillë për ata që i frikësohenatij la se si shprehet Allahu xh.sh. ne librin e Tij:

مَا أَنزَلْنَا عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لِتَشْقَى {2} إِلَّا تَذْكِرَةً لِّمَن يَخْشَى {3} تَنزِيلًا مِّمَّنْ خَلَقَ الْأَرْضَ وَالسَّمَاوَاتِ الْعُلَى {4} الرَّحْمَنُ عَلَى الْعَرْشِ اسْتَوَى {5}


Ne nuk ta shpallëm Kur'anin për të munduar ty. Ta shpallëm vetëm këshillë (përkujtim) për atë që frikësohet. (kjo është) Shpallje nga Ai që krijoi tokën dhe qiejt e lartë.(E Ai është) Mëshiruesi që krijoi tokën dhe qiejt e lartë.(Suretu taha2-5).

Për fatt të keq sot ki libër ndoshta më së tepërmi lexohet nga ata njerëz që nuk i besojnë se është fjal e Allahut se sa nga Muslimanët.
Muhammedi a.s. në Haxhin e lamtumirës në Arafat mbajti nje ligjërat, ku në mes tjerash tha edhe këte”O njerëz pas meje ua lë di gjëra poqese u përmbaheni përcdoherë do të jeni përparimtarë,e poqese largoheni nga këta di gjëra do të jeni të nëncmuar po ua lë Librin e Allahut si dhe hadirhet e mia.

Pra xhemat i nderuar edhe na po qese dëshirojmë që të jemi njerëz të dashur te Allahu xh.sh. si dhe të dashur edhe ndaj njerzive tjerë, rrugëdalje tjetër nuk kemi përvecse tu përmbahena rregullave të Kur`anit dhe si shmbëlltyrë të kemi vet Muhammedin a.s.

Dhe si perfundim me shpres që teë vazhdojm në javët në vijim të lusim Allahun xh.sh. që të na mundësojë tu përmbahena flalëve të Allahut xh.sh., të punojmë sipas porosive të Kur`nit dhe të largohemi nga ndalesat e Tija. Dhe shembëlltirë në jetën tonë të kemi vet Muhammedin a.s. Si dhe të lusim Allahun xh.sh. t`na i pranoj namazet,tona të na falë gjunahet, t`na udhëzoj në rrugë të drejt të shpetimit, si dhe të na japë te mira si ne kete poshtu edhe ne botën tjetër


………………………….. ……..AMIN……………………………………………………[center]


Edituar për herë të fundit nga Admin në Sat 12 Dec 2009 - 9:29, edituar 1 herë gjithsej (Reason for editing : Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e All-llahut,por All-llahu e përhap dritën e Tij edhe pse nuk e duan ata pabesimtarët)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
MUAJ DHULHIXHXHE MUAJ I KOMPLETIMIT TË KUR`ANIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: