islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gast
Vizitor
Anonymous


Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. Empty
MesazhTitulli: Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve.   Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve. EmptyMon 2 Aug 2010 - 18:15

Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

Paqja, mëshira dhe bekimi i Allahut qofshin mbi ju.

Kjo letër ju është drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, dhe motrave që kanë bërë hixhret (migrim)në rrugën e Tij, nënave, motrave, grave dhe bijave të shehidëve.

Ju është drejtuar atyre që kanë bërë hixhret në rrugën e Allahut dhe e kanë lënë atdheun dhe të afërmit e tyre, për të mbrojtur fenë dhe nderin.

Kjo letër është shkruar për ty nga vëllezërit e tu - Muxhahidët që luftojnë në çeçeni në rrugën e Allahut.


Motra ynë e dashur, Allahu është dëshmitar se për shkak të Xhihadit dhe detyrës para Allahut ne nuk kemi kohë që të kujdesemi për ty, dhe ne e dimë se është shumë rëndë të jetosh larg shtëpisë. Por kjo është rruga jonë, pasi kjo është çmimi i Xhennetit, dhe gjithashtu çmimi për të ndërtuar një shtet Islamik.
Allahu (I Plotëfuqishmi dhe më I Larti) ka thënë:

“Juve u është bërë obligim lufta, ndonëse ju e urreni atë…”(El-Bekare :216)

Motra ynë e dashur! Kujdesu për fenë tënde dhe Akiden, mos harro se ti nuk e braktise vendin tënd për mallrat e kësaj bote. Mbaje mend se kjo botë do të qëndroj pas teje, dhe gjithçka çka ka në të janë gjëra që prishen.
Allahu subhanehu ue te’ala ka thënë:

"Cdo gjë që është në të ( në tokë) është e zhdukur"(Er-Rrahman:26)

Dhe ka thënë:

"A nuk i vure re ata të cilëve iu pate thënë:"Ndalni duart tuaja prej luftës e falne namazin dhe jepne zeqatin!"E kur iu bë atyre obligim lufta,qe një grup prej tyre u frikësoheshin njerëzve siç është frika ndaj Allahu,e edhe më fort.Thoshnin:"Zoti ynë,pse na e bëre obligim luftën?Sikur të na e kishe shtyrë deri në një afat të afërt!"Thuaju:"Përjetimi I kësaj bote është pak ,e për atë që ështëi devotshëm,bota tjetër është shumë më e dobishme.Nuk do t’ju bëhet padrejtë as sa fija."(En-Nisaë :77)

O gratë e Muxhahidëve! Kini frikë Allahun kujdesuni per fenë tuaj, nderin dhe veshjen islamike dhe edukoni femijët e juaj në rrugën e drejtë.
Allahu subhanehu ue te’ala ka thënë:

"Secili njeri është peng i veprës së vet"(El-Muddeththir:38)

Ti duhet të dish se të qenurit grua e Muxhahidit nuk të garanton Xhennetin.
Kujtoi fjalët e Allahut:

"Dhe thonë:"Sikur të kishin dëgjuar dhe pasur mend, ne nuk do të ishim ndër banuesit e zjarrit"(El-Mulk:10)

Dhe fakti se grave të Profeteve nuk iu sjelli dobi kjo sepse disa prej tyre shfaqën mosbesim. Dhe e gjithë kjo është vetëm pse nuk kishin besuar në Allahun. Të jesh e kujdesshme në adhurimin e Allahut dhe duke ju bindur Atij. Dhe atëherë Allahu do të jetë i kënaqur prej teje.

Dhe kur të vjen Dita e Gjykimit do të hysh në Xhennet bashkë me Profetët, të drejtit, shehidët, dhe me ata që ishin të mirë para Allahut, në të vërtetë ata janë shoqëruesit më të mirë.

Motra jonë e dashur! Ne ju lëmë amanet që ti të veshësh Hixhabin pasi kjo është nderi dhe dinjiteti për gruan muslimane, dhe gjithashtu është e obliguar nga ana e Allahut.
Allahu ka thënë:

"O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave të besimtarëve le t'i vënë shamitë (mbulojë) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo është më afër që ato të njihen (se nuk janë rrugaçe) e të mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai është mëshirues."(El-Ahzab:59)

Dhe ka thënë:

"Thuaju edhe besimtareve të ndalin shikimet e tyre, t'i ruajnë pjesët e turpshme të trupit të tyre, të mos zbulojnë stolitë e tyre përveç atyre që janë të dukshme, le të venë shamitë mbi kraharorin e tyre dhe të mos ua tregojnë bukuritë e tyre askujt përveç burrave të vet, babajve të vet ose babave të burrave të vet, djemve të vet ose djemve të burrave të vet, vëllezërve të vet ose djemve të vëllezërve të vet, apo djemve të motrave të veta, ose grave të tyre (që u përmendën) dhe robëreshave, të cilat i kanë në pronësinë e tyre, ose shërbëtorëve nga meshkujt të cilët nuk ndiejnë nevojë për femrat ose fëmijët që nuk e kanë arritur pjekurinë për gra. Le të mos kërcasin me këmbët e tyre për ta zbuluar fshehtësinë nga stolitë e tyre. Pendohuni të gjithë te All-llahu, o besimtarë, në mënyrë që të gjeni shpëtim."(En-Nurë:31)

O gratë e Muslimanëve! Veçanërisht gratë e Muxhahidëve, bëhuni të kujdesshme dhe të gatshme. Mos lejoni që armiqtë e Allahut të ju mashtrojnë. Ju e dini, se ata përpiqen të shkëpusin ty nga rruga e vërtetë. Armiqtë e Allahut e dinë shumë mirë se shkëputja e gruas muslimane nga rruga e vërtetë do të thotë korruptim i tërë territorit.

Dhe në qoftë se një grua hyn në Islam - kjo do të thotë se edhe një familje hyn në Islam. Ne kuptojmë që, luajt e vërtetë (Muxhahidat) do të vijnë nga kjo familje dhe do të tronditin qytetet e pabesimtarëve. Mes këtyre familjeve ne shohim nënat e Muxhahidëve, shehidëve.

Por, në qoftë se vetëm një grua Muslimane largohet nga rruga e drejtë atëherë e gjithë familja degjenerohet. Dhe vetëm hipokritët dhe armiqtë e Allahut vijnë nga një familje e tillë. Gjatë historisë gruaja Muslimane ishte midis atyre që solli dhe mësoi heronjët.

Kjo ngjarje është për hallën e Profetit salAllahu alejhi ve selem, Saffijen, bijën e Abd-ul Mutalibit. Ajo ishte një nga të parët që e pranoi Islamin. Dhe vëllai i saj ishte shehidi i famshëm Hamza (Allahu qoftë i kënaqur me atë) i njohur si Luani i Allahut.


Djali i saj Zubejri (Allahu qoftë i kënaqur me të) ishte i afërt me të Dërguarin salAllahu alejhi ve selem dhe shërbyes i tij. Saffija i dha atij një edukim si duhet për Muxhahid.Zubejri ishte një hero Musliman.

Nëna e tij e lejoj atë të bëjë një parzmore dhe shtizë dhe të mësoj si ti përdore ato. Ajo e dërgonte djalin e saj në vendet më të rrezikshme, dhe nëse ai tërhiqej, ajo e godiste atë. Njëherë ajo ishte pyetur:"A e godet atë sepse ju jeni zemëruar me të." Ajo kishte recituar poemën:

"Kushdo që thotë që unë jam e zemëruar është gënjeshtar, unë e godas atë që ai me dashje të mposhtë armikun dhe të merr plaçkën e luftës".

Ngjarja e bijës së Ebu Bekrit, Esmës (Allahu qofte i kënaqur me të) tregon se si ajo solli djalin e saj Abdullah ibn Zubejrin në Islam dhe në rrugën e Xhihadit. Ajo e mësoi atë deri në atë kohë kur ai u bë i respektueshëm si babai i tij Zubejri. Njëherë kur Abdullahu ishte duke u nisur për në luftë erdhi te nëna e tij. Kur ajo e pa se ai kishte këmishe të hekurit tha:

"Nuk është e përshtatshme të përdoret këmishe metalike dikush që dëshiron të bie shehid, heqe atë"

Për të qetësuar nënën e tij, Abdullahu u përgjigj:

"Unë e kam veshur atë vetëm sepse nëse vritem mos ta fyejnë trupin tim ata".

Pastaj nëna e tij e guximshme dhe besnike tha:

"Një dele nuk ndjen asgjë pasi të therret".

Pas kësaj ai doli dhe u vra në betejë (Allahu qoftë i kënaqur me të dhe nënën e tij).
Nëse do të kishte grua të këtillë të durueshme në mesin tonë atëherë ne do të kemi heronj të cilët do të mbrojnë fenë dhe do të sjellin fitore.

O gra të muslimanëve!Kini kujdes nga intrigat e armikut të Islamit. Me ndihmën e fitnes ata përpiqen të degjenerojnë gruan muslimane. Në ndarjen përket qëndrimi se nuk është e përshtatshme për të shikuar TV, e cila është e ndaluar me Fe dhe me rregullat si duhet.

Mundohu të mos largoheni nga shtepitë e juaja si ka thënë Allahu (I Gjithëfuqishmi dhe më i Madhi)"

"Dhe rrini në shtëpit tuaja e mos shfaqni bukurinë tuaj si shfaqej në injorancën e hershme,falni namazin,jepnie zeqatin dhe respektoni Allahun dhe të Dërguarin e Tij.Allahu ka për qëllim që nga ju ,o familje e shtëpisë (se Pejgamberit)të largojë ndytësinë e mëkateve dhe tju pastroj deri në skaj"(El-Ahzab-33)

Kini kujdes mos u ulni së bashku me të huajt, dhe mos u takoni me ata që nuk janë mahremi juaj (babai, vëllezerit, bijtë, dajallarët etj) dhe mos komuniko me burra që nuk është i afërmi juaj.

Mos harroni përgjejgjësit e juaja në këtë botë- sepse ajo është adhurim i Allahut dhe Xhihad në rrugën e Tij. Mos harroni Xhihadin që ishte siç duhet nga gratë e shokëve të Pejgamberit salAllahu alejhi ve selem dhe si ata e donin atë.

E bija e AbdulMutalibit, Saffija, (Allahu qoftë i kënaqur me të) morri pjesë në betejën e Uhudit : Ajo sjellte ujë, për të lidhurit dhe të plagosurit. Ajo ishte aty sëbashku me nipin Profetin Muhammedin salAllahu alejhi ve selem, vëllaun Hamzën dhe djalin Zubejrin (Allahu qoftë i kënqaur me ata). Në këtë betejë ajo mori hise së bashku me ta.

Ajo ishte 60 vjeqe në betejën e Hendekut.Të gjithë banorët e Medinës dolën në luftë kundër pabesimtarëve të cilët e rrethuan qytetin. Jehudët jetonin në një anë të Medinës dhe i Dërguari salAllahu alejhi ve selem kishte një marrëveshje me ta në mënyrë që ata të mos jenë të neveritshëm dhe të mos i tradhëtojnë Muslimanët.

Kur sulmi i pabesimtarëve kundër Muslimanëve u bë më i fortë. Jehudët vendosën që ta prishin marrveshjen në mënyrë që ata ti marrin gratë muslimane dhe fëmijët për robëri. Në atë kohë muslimanët kishin mbledhur të gjitha gratë dhe fëmijët në një shtëpi të madhe të fortë të Hasan Ben Sabat (Allahu qofte i kënaqur me të).Jehudët filluan të zvarriten drejt kësaj shtëpie dhe Saffija vuri re ato. Atëherë ajo tha:


"Nëse jehudët zbulojnë se këtu nuk ka burra, ata do të mundojnë të marrin gra dhe fëmijë në robëri".

Ajo lidhi kokën e saj me mbulojë, shtrrëngoi rrobat, e mori shtizën dhe e plagosi një jehud disa herë. Pas kësaj ajo ia preu kokën atij dhe ia hodhi atë Jehudëve tjerë. Pastaj Jehudët thanë:

"Ne e dinim se Muhammedi alejhi selam nuk do ti linte gratë dhe femijët pa mbrojtje".
Dhe ata u kthyen mbrapa dhe u larguan.

Ngjarja e Ummu Amares (Allahu qoftë i kënaqur me të) e cila kishte luftuar përpara Profetit salAllahu alejhi ve selem duke e mbrojtur atë derisa kishte marrë dymbëdhjetë plagë.

Nënat e besimtarëve gjithmonë shkuan në Xhihad në rrugën e Allahut, sjellnin ujë dhe ndihmonin të plagosurit. Gratë muslimane gjithmonë kanë qenë në epërsi me durim. Edhe nëqoftë se ata kanë humbur çdo gjë. Për durimin e tyre ata kanë shpresuar për të mirat e Allahut.

Aisha radiAllahu anha ka thënë:

"Kaluan muaj, dy muaj që në shtëpinë e të Dërguarit salAllahu alejhi ve selem furra nuk ishte ndezur "Pastaj dikush pyeti atë:"Si keni mbijetuar"Ajo u përgjigj:"Me ujë dhe hurma".
është e obligueshme për gruan muslimane të jetë durimtare madje edhe në gjëra të vogla dhe të falënderojë Allahun për atë që i jep. Transmeton Ibn Abbasi se Profeti alejhi selam ka thënë:

"Unë e pashë Xhehenemin dhe pashë se banorët e saj më së shumti ishin gra, për arsye se ato nuk falënderojnë." Dikush i tha: "A është shkaku se ato nuk besojnë Allahun, subhanehu ve teala? Ai tha: "Shkaku është se ato nuk i falënderohen burrave të tyre dhe nuk i respektojnë ata. Po të sillesh me ato mirë çdoherë edhe nëse njëherë ajo sheh në ty diçka që nuk e pëlqen, ajo do të thotë: "Unë asnjëherë nuk kam parë ndonjë të mirë prej teje".

Është detyrë e gruas që të përpiqet që të mos jetë në mesin e atyre dhe te jetë e lumture me atë që Allahu ia jep.

Allahu ka thënë:

"Thuaju:O robërit e Mi që keni besuar,kini frikë ndja Zotit tuaj.Ata që bënë mire në këtë jetë,kanë të mire të madhe,e toka e Allahut është e gjerë,ndërsa të durueshmive u jepet shpërblimi I tyre pa masë" (Ez-Zumer:10)

Gruaja muslimane mori një vend të madh në vendin Islamik gjatë gjithë historisë. Në ditët e Xhihadit gratë morrën një vend të rëndësishëm në rrugën e Allahut.
O gra të Muxhahidëve! Kini frikë Allahut, kujdesuni për nderin tuaj dhe mos harroni për përgjejgjësitë tuaja në këtë botë. Mos harroni aftësinë e gruas muslimane sepse ajo mund të jetë e dobishme për Xhihadin dhe Muxhahidët.

Përgjegjësit shkurtimisht të radhitura:

1. Kushtoi rëndësi asaj se si mund të forcosh besimin tuaj dhe adhurimin. Cdo grua duhet të përpiqet ti përmbahet Islamit. Mundohuni të jeni me ata që adhurojnë Allahun dhe bëjnë vepra të mira.
2. Kushtoi rëndësi sjelljen e fëmijëve tuaj në Islam, rritjen e dashurisë së tyre ndaj Allahut, Islamit, Xhihadit, dhe Profetit të Tij (alejhi ve selem), mësoja atyre Kur’anin dhe Sunnetin.
3. Thirri fëmijët dhe gratë në Islam aq sa është e mundur.
4. Të mbledhësh para madje edhe pa shumë vlerë për ti ndihmuar Muxhahidat, të plagosurit, jetimët dhe të vejat. Ju mundeni ti ndihmoni Muxhahidat edhe me çorape, dorëza, kapela dhe diqka tjetër aq sa është e mundur.
5. Krijimi i grupit të femrave me qëllim për të ndihmuar Xhihadin dhe familjet e shehidëve.
6. Të qepësh rroba të ndryshme në mënyrë që t’ua dërgosh ato Muxhahidëve të vendosur këtu.
7. Të ndihmosh në vendin e Xhihadit aç sa është e mundur.
8. Nëse nuk ka asgjë me të cilën mund të ndihmosh Xhihadin atëherë bëje atë që është më shumë se kjo. Më shumë se kjo është Duaja e bërë në namazin e natës duke kerkuar që Allahu tju ndihmojë Muxhahidëve. Nënshtroju Allahut dhe sjelli fëmijet tuaj në Islam.
9. Mos i imito mosbesimtarët as në veshje as në diçka tjetër.
10. Falu në kohë, flej dhe zgjohu në kohë.
11. Mos përgojo dhe mos bën shpifje.
12. Qëndro larg nga shpifjet.


Gëzohu! Ndihma e Allahut është afër. Pjesa kryesore është prapa- nuk kanë mbetur edhe shumë.
Lajmi i gëzuar në fjalët e Allahut:

"Atyre nga mesi juaj të cilët besuan dhe bënë vepra të mira Allahu u premtoi se do t’I bëjë zotërues në atë tokë ashtu si I pat bërë zotërues ata që ishin para tyre dhe fenë të cilën Ai e pëlqeu për ta,do ta forcojë,e në vend të frikës Ai do t’u dhurojë siguri.Ata më adhurojnë Mua e nuk më shoqërojnë asgjë.E kush edhe pas kësaj mohon,të tillët janë ata më të prishurit.(En-Nurë:55).

Allahu më i Larti gjithashtu ka thënë:

"...vërtetë ndihma e All-llahut është afër!" (El-Bekare:214)

Gëzohu, pozita e Xhihadit është e mirë. Shumë vite kanë kaluar që nga fillimi i luftës , dhe armiqtë e Allahut nuk mund ta ndalin Xhihadin.
Gëzohu sepse Xhihadi nuk është dobësuar.
Gëzohu kur të ndëgjosh për ndonjë operacion të bërë sepse janë bërë dhjetra operacione në ditë.
Ne dëshirojmë të ju themi se ju do të ktheheni në shtëpi shumë shpejtë. Me lejen e Allahut ju do të ktheheni me nder dhe dinjitet.
Dhe kthimi juaj nuk do të jetë në Territorin e Rusisë por në çeçeninë Islamike, me dëshirën e Allahut.
Do të jetoni nën hijen e Islamit dhe Kur’anit dhe do të sjellni luaj me librin e Allahut.
Allahu është më i Madhi dhe gjithë fuqia i takon Atij.
Allahu është pronari i gjithçkaje dhe ka fuqi mbi gjithçka edhe nëse mosbesimtarët nuk e pëlqejnë këtë.
Allahu është më I Larti !

Vëllezërit tuaj, Muxhahidët e çeçenisë.
(Provinca Nokhchicho e Emiratit të Kaukazit)
Burimi: Kavkazan Haamash
Kaukaz Qendra

Përktheu për Forum-Islamik: Sumaya
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Letër nga Muxhahidët drejtuar motrave të cilat punojnë në rrugën e Allahut, për nënat, gratë dhe bijat e shehidëve.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: