islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Koristi od lijepog ahlaka EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Koristi od lijepog ahlaka EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Koristi od lijepog ahlaka EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Koristi od lijepog ahlaka EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Koristi od lijepog ahlaka EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Koristi od lijepog ahlaka EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Koristi od lijepog ahlaka EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Koristi od lijepog ahlaka EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Koristi od lijepog ahlaka EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Koristi od lijepog ahlaka EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Koristi od lijepog ahlaka EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Koristi od lijepog ahlaka EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Koristi od lijepog ahlaka EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Koristi od lijepog ahlaka EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Koristi od lijepog ahlaka EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Koristi od lijepog ahlaka EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Koristi od lijepog ahlaka EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Koristi od lijepog ahlaka EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Koristi od lijepog ahlaka EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Koristi od lijepog ahlaka EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Koristi od lijepog ahlaka EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Koristi od lijepog ahlaka EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Koristi od lijepog ahlaka EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Koristi od lijepog ahlaka EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Koristi od lijepog ahlaka EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Koristi od lijepog ahlaka EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Koristi od lijepog ahlaka EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Koristi od lijepog ahlaka EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Koristi od lijepog ahlaka EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Koristi od lijepog ahlaka EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Koristi od lijepog ahlaka EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Koristi od lijepog ahlaka EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Koristi od lijepog ahlaka EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Koristi od lijepog ahlaka EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Koristi od lijepog ahlaka EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Koristi od lijepog ahlaka EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Koristi od lijepog ahlaka EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Koristi od lijepog ahlaka EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Koristi od lijepog ahlaka EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Koristi od lijepog ahlaka EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
65 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 65 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Koristi od lijepog ahlaka Empty96%Koristi od lijepog ahlaka Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Koristi od lijepog ahlaka Empty0%Koristi od lijepog ahlaka Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Koristi od lijepog ahlaka Empty0%Koristi od lijepog ahlaka Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Koristi od lijepog ahlaka Empty0%Koristi od lijepog ahlaka Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Koristi od lijepog ahlaka Empty1%Koristi od lijepog ahlaka Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Koristi od lijepog ahlaka Empty2%Koristi od lijepog ahlaka Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Koristi od lijepog ahlaka

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gast
Vizitor
Anonymous



Koristi od lijepog ahlaka Empty
MesazhTitulli: Koristi od lijepog ahlaka   Koristi od lijepog ahlaka EmptyTue 3 Aug 2010 - 11:22

Lijep ahlak i lijepo ponašanje je veoma vrijedno i efektivno djelo, koje je višestruko korisno i iz kojeg proizilaze dobre riječi i dobri postupci kao i ostali lijepi i ukusni plodovi, neki od njih se ubiraju na dunjaluku a neki na ahiretu, ali nema sumnje da su ahiretski plodovi lijepoga ahlaka ukusniji, vrijedniji i veći.

Dobro ovoga i budućeg svijeta se stječe samo dobrim ahlakom, a zlo ovoga i budućeg svijeta se stječe pokvarenim, zlim i lošim ahlakom!

1. Prva korist lijepog ahlaka jeste ta što je ono oličenje pokornosti naredbi Allaha, dželle šanuhu, koji kaže:

"Opraštaj drugima, naređuj dobro i od neznalica se kloni!" (El-E'araf, 199.),

kao i pokornosti Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, koji kaže: "Prema ljudima se lijepim ahlakom ophodi!" (Tirmizi, br. 1987.)

2. Pridobijanje srca. Ako ponašanje i ahlak nekog čovjeka bude dobar i lijep taj čovjek će imati mnogo onih koji će jedva čekati da se nađu u društvu s njim, da se s njim druže i prijateljuju, i takav će imati malo neprijatelja. Takvoj osobi će teške stvari postati lahke, tvrda i osora tuđa srca će da mekšaju pred njim, a kritičarski jezici oštri kao sablje će otupiti nad njim.

Lijepim ahlakom i ponašanjem se okiti

Pa će misk tvojih pohvala nadvladati sve mirise.

Ibn Abbas, radijallahu anhu, kaže: Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Džennetlija je onaj kome je Allah, dželle šanuhu, za njegova života, ispunio uši pohvalama ljudi, a džehenemlija je onaj kome je Allah, dželle šanuhu, za njegova života, ispunio uši pogrdama ljudi!" (Ibnu Madždžeh, br. 4224.) Stoga blago li se onome ko se bude naslušao pohvala drugih ljudi na svoj račun, i jadno li je stanje onih koji su se naslušali pokuda i pogrda ostalih ljudi na svoj račun, a oni koji odavno nisu slušali pohvale ljudi na svoj račun neka se dobro preispitaju!

Mekanski idolopoklonici nisu voljeli Muhammeda,sallallahu alejhi ve sellem, nisu ga htjeli slijediti i tada nisu bili muslimani ali su ga uvjek spominjali po lijepom ahlaku, povjerenju i dobru, i među njima je bio poznat po imenu "El-Emin" što u prijevodu znači "Povjerljivi", stoga i mi, ne bitno jesmo li u okruženju muslimanskom ili nemuslimanskom, ako ne slušamo hvale i pohvale ljudi na naš račun – preispitajmo se onda koliko smo na putu Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, i koliko dobrih djela nam manjka!

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Od vas mi je najdraži onaj ko je najljepšeg ponašanja i ahlaka, koji su drugima vazda na usluzi, kojima su ljudi dragi i koji su dragi ljudima!" (Taberani, El-Mu'udžem El-Sagir, br. 835.)

2. Lijepim ahlakom se čuvamo od zla ljudi! Osoba dobrog ahlaka na zlo ne uzvraća zlim; on je taj koji oprašta i pravi mjesta drugome, i neznalica se kloni i čuva. Osoba dobrog ahlaka će nekada na zlo uzvratiti dobrom. Mada je neka osoba dobra i zbog toga što se ne spušta na stepen neznalica koje rade zlo, kako bi se sačuvala njihovog šerra! Kada od lijepog ahlaka ne bi imalo druge koristi osim ove bilo bi dovoljno ljudima da se što prije okite svojstvom lijepog ahlaka!

Nemoj se kajati zbog lijepog ahlaka pa

makar se ljudi i loše prema tebi ponijeli.

Da budeš dobar a oni loši - bolje je

nego li da budeš loš a i oni loši!

Džabir b. Sulejm, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Ako te neki čovjek bude brukao zbog nečega što ti zna, nemoj ti njega brukati u onome što mu znaš; ti ćeš tada imati nagradu a on grijeh, i nemoj nikoga psovati!" (Sahih. Ahmed, 5/63., Ebu Davud, br. 4084.)

3. Lijep ahlak i lijepo ponašanje prekriva ostale mahane – a i sami smo svjedoci tome da je mnogim muškarcima i ženama progledano kroz prste po pitanju tjelesnih mahana zbog toga što su bili poznati po dobroti i lijepom ahlaku.

Ljudi će se razilaziti oko nekih stvari da li su lijepe i dobre ili ne, ali nećeš naći dva čovjeka da se razilaze u tome da li je lijep ahlak – dobar ili ne!

Nije ljepota u lijepim odijelima koja nas krase

Već je ljepota – ljepota ponašanja i ahlaka našeg.

Sve ima svoju ljepotu i ukras - a ukras čovjeka je lijep ahlak!

Lijep ahlak i lijepo ponašanje je poput bisera skrivenog u školjci, pa tako i naša tijela i odijela koja su sama školjka ne znače ništa ako u njima nema lijepog bisera! Lijepi ahlak je poput bisera lijep je gdje god se nađe, a isto tako je i s lošim ponašanjem i nemoralom – ružan je i odvratan gdje god se nađe!

Šta je od koristi lijepo lice omladini

Ako ahlak i ponašanje nije lijepo!?

Šta je od koristi ljepota lica kod mladića – ako se iza toga lijepog lica krije kriminal, blud, droga, alkohol, ubistva, tuče, neposlušnost prema roditeljima, braći, sestrama itd., i šta je od koristi lijepo lice i lijepo tijelo kod djevojke ako se iza toga krije izgubljena nevinost, blud, abortusi, alkohol, duhan, dug jezik, spletkarenje, ogovaranje, krađa itd....

4. Osoba lijepog ahlaka je osoba koja je ključ svakog dobra i koja je katanac svakom zlu; to je osoba koja nastoji ostvarivati svaku vrstu hajra i dobra onoliko koliko se u mogućnosti a toliko nas i Allah, dželle šanuhu, duži. Osoba lijepog ahlaka podstiče na darežljivost, plemenitost i ljubaznost prema drugima. Osoba lijepog ahlaka čini raznorazna dobra djela prema sebi i drugima svojim imetkom, svojim riječima, svojim tijelom i svim svojim bićem. Osoba lijepog ahlaka pomaže sebi i drugima u predanosti i pokornosti Allahu, dželle šanuhu , i Njegovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem.

Enes b. Malik, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Ima ljudi koji su ključevi hajra i dobra, i koji su katanci šerra i zla, a ima i ljudi koji su ključevi šerra i zla, a katanci hajra i dobra; blago li se onome kome je Allah, dželle šanuhu, u ruke dao ključeve dobra, a teško li se onome kome je Allah, dželle šanuhu, u ruke dao ključeve zla!" (Ibnu Madždže, br.237.)

Enes b. Malik, radijallahu anhu, kaže: "Došao mi je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, dok sam se igrao s djecom. Poselamio nas je, pa me posla da mu završim nešto. Otišao sam da završim to, ali sam, poslije, zbog toga, zakasnio kod moje majke. Kada sam došao kod svoje majke, rekla mi je: Što si zakasnio? Rekoh joj: Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, me poslao da mu završim nešto. Ona reče: Šta da mu završiš? Odgovorih: To je tajna. Majka mi reče: Nemoj nikada nikome da odaješ tajnu Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem.!" (Muslim, 2482.)

Pogledajte samo kako su prve muslimanke kao majke odgajale svoju djecu. Odgajale su ih na takvaluku, poštovanju Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i učenih ljudi, i odgajale su ih na tome da čuvaju tajne koje su im u povjerenju date. Ona mu je rekla: "Nemoj nikada nikome da odaješ tajnu Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem.!"

Kada bi smo pogledali u stanje naših ljudi i žena i djece i njihov odnos spram čuvanja tajni – mogli bi smo slobodno zaplakati! Koliko li je tajni povjerenih međusobno postalo javnosti poznato! Od koliko povjerenih tajni su se isplele raznorazne priče i romani! Stoga, odgojimo sebe i djecu našu na principu čuvanja povjerenih tajni!

5. Osoba lijepog ahlaka je zabranjena džehennemskoj vatri! Abdullah b. Mes'ud r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao:"Ko bude lahak, blag i blizak – Allah, dželle šanuhu, ga je zabranio džehennemskoj vatri!" (Ebu Ja'ala, br.5060.)

6. Lijep ahlak je ljepota na dunjaluku, a ponos na ahiretu. Čovjek vrijedi onoliko koliko ima lijepog ahlaka i pohvaljenih svojstava pri sebi! Lijep ahlak je ponos i čast za onoga ko se okitio njime. Mnogo je ljudi koji nemaju velikog imetka ili velikog znanja ili velikog ugleda ili pozicije ali su u gradu poznati i cijenjeni zbog ljudskog držanja i lijepoga ahlaka! Mnogo li je velikih koje je loš ahlak i loše ponašanje učinilo malim, i mnogo li je malih koje je lijep i dobar ahlak učinio velikim! Liep ahlak i moral je sreća, a loš ahlak i nemoral je nesreća!

7. Osoba lijepog ahlaka je osoba mirnog srca i smirene duše. Takva osoba se navikla na to da podnosi ezijjet i vrijeđanja od ljudi kao i to da sabura na svemu tome nadajući se nagradama koje joj je Allah, dželle šanuhu, kao i Njegov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, obećao! Takva osoba se navikla na to da je od koristi ljudima onoliko koliko se može, a ako ne može mnogo valjati ljudima onda takva osoba nastoji makar da im ne nanosi štetu što je također dobro djelo. Osoba lijepog ahlaka je ona koja nastoji zadovoljiti i starijeg i mlađeg i sebi ravnog. Osoba lijepog ahlaka je ona osoba koja podnosi ono što brda ne mogu podnijeti, i to je osoba kojoj neprijatelj postaje prijatelj; to je osoba koja se neznalica sačuvala zbog toga što ih se kloni; to je osoba koja najlakše dopire do nutrina tuđih srca i skritosti duša otvarajući ljude spram lijepog odnosa prema njihovom Gospodaru i Njegovim stvorenjima!

Na svakome od nas je obaveza da se preispitujemo da li smo lijepog ili ružnog ahlaka, spram Allaha, dželle šanuhu, spram Njegovih stvorenja a i spram sebe? Moramo se preispitivati ovdje u džamiji, ali i večeras kod kuće i preko dana u čaršiji, na poslu, njivi, livadi ili u šumi: da li smo i koliko smo ahlakli i moralni? Molimo Allaha, dželle šanuhu, da nas uputi na pravi put, i da nas uvede u Džennet. Amin, ja Rabbel-'Alemin.



Priredio: Sead ef. Jasavić
Koristi od lijepog ahlaka Animation15mt1xr8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Koristi od lijepog ahlaka
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Makedonski,Bosanski-
Kërce tek: