islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
A Day in the Life of a Muslim EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
A Day in the Life of a Muslim EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
A Day in the Life of a Muslim EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
A Day in the Life of a Muslim EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
A Day in the Life of a Muslim EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
A Day in the Life of a Muslim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
A Day in the Life of a Muslim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
A Day in the Life of a Muslim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
A Day in the Life of a Muslim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
A Day in the Life of a Muslim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
A Day in the Life of a Muslim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
A Day in the Life of a Muslim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
A Day in the Life of a Muslim EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
A Day in the Life of a Muslim EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
A Day in the Life of a Muslim EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
A Day in the Life of a Muslim EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
A Day in the Life of a Muslim EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
A Day in the Life of a Muslim EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
A Day in the Life of a Muslim EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
A Day in the Life of a Muslim EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
A Day in the Life of a Muslim EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
A Day in the Life of a Muslim EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
A Day in the Life of a Muslim EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
A Day in the Life of a Muslim EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
A Day in the Life of a Muslim EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 A Day in the Life of a Muslim

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gast
Vizitor
Anonymous


A Day in the Life of a Muslim Empty
MesazhTitulli: A Day in the Life of a Muslim   A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 3 Aug 2010 - 14:59

Have you recited, during the day, anything from the Book of Allah?

Have you preserved the adhkar (remembrance) and the Awraad (Sections of the Quran) after every prayer?

Have you guarded the fixed sunan prayers before and after each obligatory prayer?

Have you been fearful and humble during your prayers and aware and attentive of what you said within them?

Have you remembered Death and the Grave?

Have you brought to mind the Last Day with its terror and distress?

Have you asked Allah three times that He should enter you into Paradise?

For whoever asks Allah that He should enter him into Paradise, Paradise will say,
"Oh Allah, enter him into Paradise."
"Whoever asks Allah for Paradise three times (Allahumma ajirni as'alukal-jannah) Paradise will say: "O Allah! and Enter him into Paradise", whoever seeks Protection with Allah from the Fire three times, (Allahumma ajimi min an-Naar) the Fire will say: "O Allah! Protect him from the Fire"
[at-Tirmidhi]


Have you sought refuge with Allah from the punishment of the Fire?
For whoever does that, Hellfire will say: "Oh Allah! Protect him from the Fire."

Have you read anything from the ahadith of the Messenger :smiley62:

Have you considered about keeping yourself away from the people of sin and evil?

Have you attempted to keep away from too much laughter and joking?
As too much of it hinders one from the Remembrance of Allah.

Have you wept out of the Fear of Allah the Exalted, the Mighty?

Have you recited the adhkar of the morning and the evening?

Have you sought forgiveness from Allah for your sins?

Have you asked Allah for martyrdom with sincerity? For the Messenger of Allah :smiley62: has said, "Whoever asks Allah for martyrdom with sincerity/truthfulness, Allah will make him reach the level of the martyrs even if he dies on his bed."
[Muslim]

Have you supplicated to Allah that He should establish your heart firmly upon His Deen?

Have you tried to find the hours when supplication is most likely to be answered and called upon Allah in them?

Have you bought new Islamic books from which you may understand and implement the Deen?

Have you sought forgiveness for the believing men and believing women?
For in every Mu'min and every Mu'mina there is good for you.
"Whoever seeks forgiveness for the believing men and the believing women, Allah writes for him, for every believing man and woman, a good deed."
[at-Tirmidhi, ibn Majah, Ahmad]


Have you praised Allah for the blessing/favour of Islam?


Have you praised Allah for the blessings of hearing, seeing, feeling, understanding and all the rest of His favours which are inumerable?


Have you avoided becoming angry for your own sake and attempted that you do not become angry except for the sake of Allah the Blessed, the Almighty?


Have you tried to avoid glory and greatness for yourself?


Have you visited your brothers/sisters in Faith?


Have you supplicated to Allah for your family and your brothers and your neighbours and those whom you keep contact with?


Have you been supportive to your parents?


Did you say, when afflicted with a calamity, "To Allah we belong and to Him shall we return"?
[surah al-Baqarah; 2: 156]


Have you called upon Allah with this supplication:
"Oh Allah! I seek refuge in You from associating partners with you while I am aware of it and I seek forgiveness from You for what I dont know"?

For whoever says that Allah will take away from Major and Minor Shirk.
[Ahmad]


Have you done good to your neighbours?


Have you cleansed your heart from pride and showing off and hatred and envy?


Have you feared Allah in (how you obtain your) earnings and your food and drink and your clothes?


Have you repented to your Lord with sincere repentance at all times from all crimes and sins?


And with Allah is Success and peace and blessings upon our Prophet Muhammad :smiley62: and upon his family and upon his Companions and whoever follows them in righteousness till the Last Day.
A Day in the Life of a Muslim Animation15mt1xr8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A Day in the Life of a Muslim
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: English-
Kërce tek: