islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Vlera e muajit Muharem EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Vlera e muajit Muharem EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Vlera e muajit Muharem EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Vlera e muajit Muharem EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Vlera e muajit Muharem EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Vlera e muajit Muharem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Vlera e muajit Muharem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Vlera e muajit Muharem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Vlera e muajit Muharem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Vlera e muajit Muharem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Vlera e muajit Muharem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Vlera e muajit Muharem EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Vlera e muajit Muharem EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Vlera e muajit Muharem EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Vlera e muajit Muharem EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Vlera e muajit Muharem EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Vlera e muajit Muharem EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Vlera e muajit Muharem EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Vlera e muajit Muharem EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Vlera e muajit Muharem EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Vlera e muajit Muharem EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Vlera e muajit Muharem EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Vlera e muajit Muharem EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Vlera e muajit Muharem EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Vlera e muajit Muharem EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Vlera e muajit Muharem EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Vlera e muajit Muharem EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Vlera e muajit Muharem

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Vlera e muajit Muharem Empty
MesazhTitulli: Vlera e muajit Muharem   Vlera e muajit Muharem EmptyTue 22 Dec 2009 - 9:26

url=https://servimg.com/view/14069638/70]Vlera e muajit Muharem Mond10[/url]

”Agjërimi më i vlefshëm pas Ramazanit është agjërimi në muajin e Allahut Muharem.” (Muslim nr.1982)

Falënderimi i takon Allahut, Zotit të botëve kurse salavatet dhe selamet qofshin mbi të dërguarin e Allahut Muhamedin, vulën e pejgamberëve, zotëriun e gjithë të dërguarve, mbi familjen e tij, dhe mbi gjithëshokët e tij në përgjithësi.
Me të vërtet muaji i Allahut, muaji Muharem dallon me madhërshtinë e tij dhe me vlerat që i ka. Ai është muaji i parë sipas kalendarit islam-hënor dhe një nga muajt e shenjtë për të cilët Allahu ka thënë: ” Vërtet, numri i muajve tek Allahu është dymbëdhjetë, sipas Librit të Allahut, që prej ditës kur krijoi qiejt dhe Tokën. Katër prej tyre janë të shenjtë, sipas besimit të drejtë. Prandaj, mos i bëni vetes dëm, duke i shkelur këta muaj!” (Teube, 36)

Ebi Bekrete, Allahu qoftë i kënaqur me të, transmeton nga i Dërguari i Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të, se ka thënë:” Viti është dymbëdhjetë muaj, prej tyre katër janë të shenjtë tre janë rresht: Dhulkade, Dhul-hixhe dhe Muharem kurse muaji Rexhep është ndërmjet Xhumades dhe Shabanit.”(Transmeton Buhariu nr.2958)
Është quajtur Muharem sepse është muaji i ndalesës së mëkateve gjatë tij siç aludon ajeti Kuranor:” Prandaj, mos i bëni vetes dëm, duke i shkelur këta muaj!” Dijetarët kanë thënë pa dyshim se kjo ndalesë vlen për gjithë muajt, porse janë veçuar këto muaj të cilët janë të shenjtë e si pasojë mëkatin gjatë tyre e ka bërë më të madh se në muajt tjerë dhe anasjelltas vepra e mirë gjatë tyre ka vlerë më të madhe.
Katadeja, Allahu e mëshiroftë, ka thënë: Mëkati gjatë këtyre muajve të shenjtë është më i madh se sa në muajt tjerë edhe pse mëkati gjatë gjithë muajve është haram (i ndaluar) mirëpo Allahu i zmadhon (dënimet për) mëkatet në kohërat që Ai i ka caktuar. Ai gjithashtu ka thënë: Allahu i ka zgjedhur më të mirët nga krijesat e tij melekët e më pas prej tyre ka veçuar disa tjerë. Të njëjtën e ka bërë edhe me njerëzit nga të cilët i ka veçuar të dërguarit e më pas edhe prej tyre ka veçuar disa nga ata madje dikujt prej tyre edhe i ka folur drejtpërdrejt. Nga vendet ka përzgjedhur xhamitë në tokë, nga muajt ka përzgjedhur Ramazanin dhe muajt e shenjtë prej muajve, nga ditët ka përzgjedhur ditën e xhuma, nga netët ka përzgjedhur natën e Kadrit E kemi për detyrë që edhe ne ti dallojmë (vlerësojmë) këto ashtu siç i ka dalluar Allahu. Vlera e tyre është vlera me të cilën i ka dalluar Allahu. Ky është e kuptimi i të mençurve dhe të diturve. (Tefsir ibnu Kethir, Teube:36)
Shpeshtimi i agjërimit vullnetar në muajin Muharem
Ebu Hurejre nga i Dërguari I Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të, hadithin: ”Agjërimi më i vlefshëm pas Ramazanit është agjërimi në muajin e Allahut Muharem.” (Muslim nr.1982) E quajti këtë muaj muaji i Allahut për të aluduar në madhështinë e tij
El-Kariu, Allahu e mëshiroftë, ka thënë: Qartazi shihet se për qëllim është i gjithë muaji Muharem. Gjithashtu ka transmetime të sakta se i Dërguari i Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të, nuk e ka agjëruar ndonjë muaj të plotë pos Ramazanit, pra ky hadith mund të interpretohet se është një nxitës për të shpeshtuar agjërimin në muajin Muharem e jo të agjërohet i tëri. Gjithashtu ka transmetime tjera autentike të cilat tregojnë se i Dërguari i Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të, e ka shpeshtuar agjërimin në muajin Shaban ndoshta për këtë mund të thuhet se në atë kohë nuk i është shpallur diçka për vlerën e muajit Muharem vetëm se në fund të jetës së tij para se ti mundësohet atij paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të, agjërimi në të. (Sherh Nevevi mbi Sahihul Muslim)
Allahu veçon nga kohërat dhe vendet kë të do Ai
Izz ibën Abduselam, Allahu e mëshiroftë, ka thënë: Vlerësimi i disa vendeve dhe kohërave është i dyllojshëm: i pari: në aspektin e kësaj jete, i dyti: vlera dijnije (fetare) e cila nënkupton bujarinë e Allahut ndaj robërit e tij duke ua shumëfishuar shpërblim atyre që bëjnë vepra të mira, si veçimi i muajit të Ramazanit me agjërim në mesin e muajve tjerë. Gjithashtu e njëjta vlen p.sh. për ditën e Ashurasë. (Kavaidul-Ahkam 1/38)

albislam
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Vlera e muajit Muharem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tema-
Kërce tek: