islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
valmir bllaca
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve : 150
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : kosova

OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty
MesazhTitulli: OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE    OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySun 15 Aug 2010 - 8:56

Obama pro xhamisë te kullat e 11 shtatorit: Respekt lirisë fetare
VOA | 14/08/2010 | ARTI I TE JETUARIT | 41 KOMENTE | SHARE | - +
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama ka mbështetur ndërtimin e një xhamie dhe qendre kulturore myslimane pranë vendit të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në Nju Jork, megjithë debatin e nxehtë që po zhvillohet në vend për këtë çështje.


Gjatë një darke të shtruar mbrëmë në Shtëpinë e Bardhë me rastin e Ramazanit, Presidenti Obama tha se myslimanët kanë "të drejtën të ndërtojnë objektet e tyre të lutjeve dhe qedrën e kumunitetit në një pronë private në Manhatanin e Poshtëm". Ai tha se "angazhimi i Amerikës ndaj lirisë së fesë duhet të jetë i patundur".


Kjo ishte hera e parë që presidenti shprehu pikëpamjen e tij për propozim kundërthënës, të kundërshtuar nga rreth 70% e amerikanëve, sipas një sondazhi të kohëve të fundit të kanalit televiziv CNN.


Republikanët iu përgjigjën menjëherë deklaratës së presidentit. Anëtari i Dhomës së Përfaqësuesve nga Nju Jorku, Pitër King, tha se "Presidenti Obama e ka gabim". Ai tha se zbatimi i këtij plani është një veprim emocionalisht i papërshtatshëm dhe i pakujdesëshëm.


Rreth 3000 njerëz u vranë kur rrëmbys avionësh, anëtarë të grupit ekstremist al-Kaida përplasën dy avionë udhëtarësh në kullat binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë. Ky vend i qytetit njihet tani si "zona zero"Qendër Islamike te kullat e 11 shtatorit. Debat në SHBA
Në kapitullin e fundit të një beteje tepër të nxehur, një agjenci e qytetit të Nju Jorkut i ka hapur dritën e gjelbër ndërtimit të një qendre islamike pranë vendit ku ngrihej Qendra Botërore e Tregtisë. Kjo zonë e Nju Jorkut është njohur me termin kuota-zero që pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, të cilat shkatërruan kullat binjake që ngriheshin atje.
Me votën e djeshme, Komisioni i Nju Jorkut për Mbrojtjen e Objekteve Historike nuk pranoi t'i jepte statusin e objektit historik një ndërtese të shekullit të 19 që ndodhet aktualisht në truallin ku është propozuar të ngrihet Qendra Islamike me 13 kate dhe me vlerë 100 milionë dollarë. Komisionerët deklaruan se ndërtesa, nga e cila nuk shihet kuota zero, nuk ka ndonjë vlerë të veçantë historike apo arkitekturale.
Disa nga të pranishmit reaguan me zemërim ndaj vendimit. Pamela Geller kryeson një grup që kundërshton ngritjen e qendrës. Në grup bëjnë pjesë familjarë të viktimave që gjetën vdekjen në sulmet terroriste të 11 shtatorit. Zonja Geller dhe aktivistët e tjerë thonë se qendra, e cila do të përfshinte edhe një xhami, do të ishte një fyerje për kujtimin e viktimave të 11 shtatorit.
"U ka shkaktuar dhimbje tepër të mëdha familjarëve të viktimave pasi këto familje ishin ata që u prekën direkt. Nëse synimi i qendrës ishte shërimi i plagës, faktikisht ka realizuar të kundërtën. Përse nuk heqin dorë nga xhamia dhe të ndërtojnë vetëm një qendër për komunitetin?"
Përkrahësit e qendrës thonë se ajo do të jetë e hapur për të gjithë nju-jorkezët. Një tjetër grup familjesh të viktimave të 11 shtatorit nxori një deklaratë në mbështetje të qendrës. Daisy Khan është një ndër kryesuesit e grupit:
"Ne jemi për paqe, pasi paqja është më e rëndësishmja. Ne besojmë në simbolikën e të qënit pranë këtij vendi, ku ndodhi një tragjedi aq e madhe, pasi besojmë se do të lindë një shërim po aq i madh plagësh."
Anëtarët e një grupi liberal hebraik, i quajtur Jay Street, janë të një mendimi.
"Komuniteti mysliman në Nju Jork ka të drejta po aq sa çdokush tjetër. Si hebrenj të Amerikës ne besojmë se historia jonë na ka lënë mësimin se ka rëndësi të ngremë zërin kur kërcënohen liritë fetare të të tjerëve."
Nga fundi i ditës, Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut, Michael Bloomberg, i cili e ka mbështetur me forcë qendrën, bëri një deklaratë për vendimin, duke qëndruar pranë klerikëve të besimeve të ndryshme:
"Shpresoj se kjo xhami do të ndihmojë për ta bërë qytetin tonë më të bashkuar dhe për të zhdukur idetë fallso se sulmet e 11 shtatorit kishin ndonjë gjë të përbashkët me fenë islame. Myslimanët janë po aq sa çdokush tjetër - pjesë e këtij qyteti dhe e vendit tonë."
Themeluesit e Qendrës Islamike thonë se do të ngrenë një përmendore në nderim të viktimave të 11 shtatorit dhe se bordi i qendrës do të ketë edhe anëtarë jo-myslimanë. Ndërtimi i qendrës do të fillojë pasi të grumbullohen fondet e nevojshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajme dhe Lajmërime-
Kërce tek: