islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 45
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty
MesazhTitulli: In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate!   In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySun 15 Aug 2010 - 15:02

In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate!

Or
take the case of the one who passed by a township that had fallen down
upon its roofs.*1 He exclaimed, "How shall Allah bring back to life this
township that has become dead?" *2
At this Allah caused him to die and he lay dead for a hundred years.Then Allah brought him back to l...ife and asked him,"How long have you lain here?" He answered. "I might have lain here for a day or a few hours."
Allah
said, "Nay, you have been lying here in this state for a hundred years:
now, just have a look at your food and your drink;they have not become
spoiled in the least.Then have a look at your ass, (and see that his
very bones have become rotten)and We have done this in order to make you
a Sign for the people.*3Look, how We raise up the skeleton and set the
bones (of the ass) and cover them with fleshand (put breath of life into
them)."
And when the Reality became manifest to him,he said, "I know that Allah has power over everything."
(Surah-2 Al-Baqarah ~ Ayah-259)

Explanation:
*1-
It is irrelevant to ask who the person was and the place where this
incident occurred. The real purpose in mentioning this event is to show
how Allah showed light to the one who had chosen Allah as his protector
and supporter. As for determining the name of the person and the
locality, we neither possess the means to do so, nor is such an
endeavour in any way beneficial. What seems to be evident from the
statement that follows is that the person concerned must necessarily
have been a Prophet.
*2- This question does not signify that the
person concerned denied or entertained any doubts regarding life after
death. His enquiry merely indicates his wish to have direct knowledge of
reality, like the Prophets of the past.
*3- The restoration of life
to a man considered to have died a hundred years ago was in itself
sufficient to make him, for his contemporaries, a living testimony.

In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! 41315_420478822842_84446807842_5007951_6340653_n

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: English-
Kërce tek: