islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi Empty
MesazhTitulli: Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi   Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi EmptyMon 28 Dec 2009 - 7:54

NGA IBRAHIM BIN ET'HEM

PYET TE TJERET
Një herë Ibrahim bin Et'hem zuri një shok të ngushtë. Pas disa kohësh iu desh të ndaheshin dhe shoku i vet e pyeti:Jemi shokë prej një kohe të gjatë. N.q.s gjatë kësaj kohe ke vënë re ndonjë gabim tek unë ma thuaj që të mos e persëris më. Ibrahim bin Et'hem i tha:Vëlla nuk kam vënë re asnjë të metë tek ty. Të kam parë gjithmonë me sytë e shokut prandaj tek ti kam parë vetëm të mirat. Nëse kërkon të mesosh gabimet pyet të tjeret.

Ja se cfar fitova
Një ditë i nderuari Ibrahim bin Ethem (princ i perandorise Osmane që braktisi fronin për t'iu përkushtuar dijes) ishte ulur buzë detit dhe po qepte rrobat. Prijësi i qytetit që po kalonte andej bashkë me njerëzit e tij qëndroi mbi kokën e Ibrahimit. Duke parë atë mendoi kështu:"Shikojeni princin e djeshëm! U Iargua nga froni e cfarë fitoi?"
Ibrahim bin Et`hem e kuptoi se cpo i kalonte nëpër mendje prijësit. E hodhi gjilpërën e tij në det. Pastaj i tha peshqve: "Peshq sillmani gjilpërën!"
Një peshk i solli me gojë gjilpërën që pati hedhur në ujë. Ibrahim bin Et`hem pasi e mori gjilpërën nga goja e peshkut iu kthye prijësit: •"Ja se gfarë fitova!"
Në të vërtetë ai donte të thoshte:"Unë lashë cdo gjë përvec Allahut dhe u ktheva tek Ai me gjithca kisha. Allahu për këtë i bëri këta peshq shërbetorët e mi"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Tregime nga Ibrahim bin Et`hemi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tregime Islame-
Kërce tek: