islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 "Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 45
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty
MesazhTitulli: "Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit"   "Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyThu 23 Sep 2010 - 21:35

"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" %28u39u%29Xhamia%20e%20Prilepit%209029

"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit"


Prefekti i Prilepit, Marjan Ristevski është kërcënuar se do taprishë sërish xhaminë e djegur në Prilep nëse fillon ndërtimi i saj meqëllim që në të të falet namaz. “Unë nuk kam marrë asnjë njoftim përfillimin e punimeve. Nuk mund ta injorojë askush atë që e mendojnë 80mijë banorë të Prilepit. Po luhet me popullin. Diçka tjetër ështëdëshira, por diçka tjetër është realiteti. Le ta provojnë, e pastaj dotë shohim a mund të fillojnë të ndërtojnë”, tha Risteski. Ai konsideronse ndërtimi eventual do të prishet nga komuna. “Në planin gjeneralurbanistik, zhamia është vendosur si monument kulturoro-historik dhevetëm si e tillë mudn të ndërtohet. I tillë ka qenë ky objekt edhe parase të digjet. Nëse dëshirojnë që në të të të kryhen ritet fetare, duhettë ndryshohet plani urbanistik, kurse këtë mudn ta bëjë vetëm komuna.Më intereson të shohim se si do ta sigurojnë këtë”, tha ai.Gurthemeli për rindërtimin e Çarshi xhamisë në Prilep, e cila derinë themel është djegur në konfliktin e vitit 2001, do të bëhet javën eardhshme nga ana e Bashkësisë Islame të Maqedonisë, Drejtoria përTrashëgimi Kulturore dhe Qendra Nacionale për Konzervim.
Institucionet shtetërore që janë kompetentë për ndërtimin e këtijobjekti, theksojnë se gjithçka është përgatitur për rikonstruimin ekësaj xhamie dhe ka mbetur të përcaktohet vetëm dita e saktë përhedhjen e gurthemelit. Drejtori i Qendrës Nacionale të Konzervimit(QNK), Behixhudin Shehapi pohon se është kryer tenderi dhe nuk ka mëasnjë pengesë për fillimin e ndërtimit.“E kemi redifinuar edhe projhektin paraprak dhe tani një pjesë do tëbëhet si muze i artit islam. Duhet ta caktojmë datën e saktë përfillimin e punëve”, tha Shehapi.Ndërtimi i xhamisë do të klushtojë rreth 230 mijë euro. Gjysmën eparave do ta sigurojë Ministria e Kulturës, kurse gjysmën tjetërBashkësia Islame e Maqedonisë. Sipas planifikimeve xhamia palnifikohettë ndërtohet deir në fudn të vitit të ardhshëm. Edhe drejtori iDrejtëorisë për mbrojtje të trashëgimisë kulturore, Pasko Kuzmanthekson se gjithçka është gati për të filluar punimet.“Ne e kemi bërë dëtyrën tonë, kurse punën tani e bën QNK-ja”, thashkurt, Kuzman. Edhe nga BFI theksojnë se janë pjekur të gjitha kushtetpër të filluar punën.Banorët lokal e kundërshtojnë ndërtimin e kësaj xhamie, e cila ishtedjegur menjëherë pas mësimit të lajmit se në Karpallak ishin vrarë 12ushtarë të Prilepit. Për këtë arsye edhe është vonuar me vite të tërandërtimi i kësaj xhamie që është monument hisotirik dhe kulturor. Sipaskryetarit të Prilepit një xhami e re mund të ndërtohet në lagjenTrizla, ku jetojnë popullata e vetme islame e këtij qyteti, e cila ipërket etnisë rome.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" Empty
MesazhTitulli: Re: "Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit"   "Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" EmptyThu 23 Sep 2010 - 21:45

Allahu i shkatroft qafirat dhe i ndihmoft ata që duan ta ngren xhamin dhe fjalën e Allahut

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit" 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
"Sërish do ta rrënojmë Xhaminë e Prilepit"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajme dhe Lajmërime-
Kërce tek: