islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Falu para se të ta falin xhenazen EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Falu para se të ta falin xhenazen EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Falu para se të ta falin xhenazen EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Falu para se të ta falin xhenazen EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Falu para se të ta falin xhenazen EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Falu para se të ta falin xhenazen EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Falu para se të ta falin xhenazen EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Falu para se të ta falin xhenazen EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Falu para se të ta falin xhenazen EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Falu para se të ta falin xhenazen EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Falu para se të ta falin xhenazen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 45
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Falu para se të ta falin xhenazen Empty
MesazhTitulli: Falu para se të ta falin xhenazen   Falu para se të ta falin xhenazen EmptyThu 30 Sep 2010 - 22:06

Unë e kisha lënë namazin, të gjithë më thonin se
duhet të falesha: Babai,
...vëllezërit, motrat, por unë nuk u binda.

Një ditë prej ditësh cingërroi telefoni. Ishte një njeri i moshuar që po
qante. Tha: A je ti Ahmedi? Thashë: Po. Njeriu
i moshuar tha: Të All-llahut jemi dhe te Ai do të kthehemi, e gjetëm shokun
tënd Khalidin të vdekur në shtratin e tij. Bërtita: Khalidin??? Po ai dje ishte te unë! Njeriu i moshuar duke qarë më
tha: Nesër do t'ia falim namazin e xhenazes në xhaminë e madhe. E mbylla
telefonin dhe qava:
Khalidi! Si mund të vdes ai aq i ri?? Ndieja se vdekja përqeshej me mua
për shkak të pyetjeve të mia qesharake... Hyra në xhami duke qarë. Ishte hera e
parë që po ia falja dikujt namazin e xhenazes. Kërkoja Khalidin dhe e gjeta atë
përpara të shtrirë, i mbuluar me një pëlhurë të bardhë, krejt përpara, te
imami. Nuk lëvizte. Posa e pashë ashtu bërtita. Njerëzit e pranishëm u kthyen
kah unë...

Mbulova fytyrën me dorë dhe sillja kokën. Mundohesha të përmbahem, por
kot.. Babai im më tërhoqi kah ai dhe më pëshpëriti në vesh: Falu para se të ta
falin xhenazen! Mu duk sikur shtiu (me armë), e jo se foli. Nuk u ndalja së
qari dhe nuk mund ta largoja shikimin nga Khalidi.

Çfarë do të dëshironte Khalidi, po të ngjallej tashti? Një
cigare? Një vajzë? Një udhëtim jashtë vendit? Një këngë? E mendoja
veten në vend të tij dhe më kujtoheshin ajetet:

"(Kujto) Ditën kur kërciri do të zbulohet (Ditën e Ringjalljes) dhe
do të thirren të bien në sexhde, por ata nuk do të munden. [El-Kalem:42]

Shkuam te varrezat... e lëshuam në varr... Unë mendoja me vete:

A thua, si do të përgjigjet kur të pyetet për veprat e tij???
A do të thotë: Njëzet këngë, gjashtëdhjetë filma, mijëra cigare???
Qava gjatë... Asnjë namaz që do të ndërmjetësonte për të, asnjë vepër e
mirë, nuk mund të lëvizja. Babai më priti gjatë. E lashë Khalidin në varrin e
tij... dhe u largova.

Ndoshta ai po më dëgjonte duke shkuar...

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Falu para se të ta falin xhenazen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: