islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.



Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Mjeku dhe besimtari EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Mjeku dhe besimtari EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Mjeku dhe besimtari EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Mjeku dhe besimtari EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Mjeku dhe besimtari EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Mjeku dhe besimtari EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Mjeku dhe besimtari EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Mjeku dhe besimtari EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Mjeku dhe besimtari EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Mjeku dhe besimtari EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Mjeku dhe besimtari EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Mjeku dhe besimtari EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Mjeku dhe besimtari EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Mjeku dhe besimtari EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Mjeku dhe besimtari EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Mjeku dhe besimtari EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Mjeku dhe besimtari EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Mjeku dhe besimtari EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Mjeku dhe besimtari EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Mjeku dhe besimtari EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Mjeku dhe besimtari EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Mjeku dhe besimtari EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Mjeku dhe besimtari EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Mjeku dhe besimtari EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Mjeku dhe besimtari EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Mjeku dhe besimtari EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Mjeku dhe besimtari EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Mjeku dhe besimtari EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Mjeku dhe besimtari EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Mjeku dhe besimtari EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Mjeku dhe besimtari EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Mjeku dhe besimtari EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Mjeku dhe besimtari EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Mjeku dhe besimtari EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Mjeku dhe besimtari EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Mjeku dhe besimtari EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Mjeku dhe besimtari EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Mjeku dhe besimtari EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Mjeku dhe besimtari EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Mjeku dhe besimtari EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Mjeku dhe besimtari

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 45
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Mjeku dhe besimtari Empty
MesazhTitulli: Mjeku dhe besimtari   Mjeku dhe besimtari EmptyThu 30 Sep 2010 - 22:17

Më ka treguar një thirrës që ka shkuar të sherohet në Britani. Tregone thot: hyra në një prej spitaleve më të mëdha atje. Në këtë spitalhynin vetëm njerëz të caktuar. Kur hyri mjeku e më pa, tha: ti jemusliman? I thash: po… Tha: ka një problem që më ka krijuar dilemë që nga dita që kam njohur vetveten… a mund të më degjosh? I thash: po. Tha:kam shumë pasuri…detyrë të mirë…diplom të lartë dhe i kam provuar tëgjitha kënaqësirat; kam konsumuar alkool…kam bërë zina…kam udhëtuar nëshumë shtete, mirëpo sërish ndiej ngushticë të vazhdueshme dhe mërziprej këtyre kënaqësirave, saqë i kam vizituar disa psikolog. Kammenduar të bëj vetvrasje disa herë, me shpresë se gjejë jetë tjetër…kuska mërzi. Ti a nuk e ndien këtë mërzi dhe ngushticë? Ithashë: jo, përkundrazi unë jam i lumtur vazhdimisht dhe do të udhëzojnë zgjidhjen e këtij problemi, mirëpo përgjigju pyetjeve të mia: - Ti kur dëshiron ti kënaqish syte, cka vepron? Shikoj ndonjë grua të bukur ose pamje mahnitëse… - Kur dëshiron të kënaqish veshin, çka vepron? Dëgjo muzikë të qetë… - Kur dëshiron të kënaqish hundën, çka vepron? Nuhas ndonjë parfym, ose shkoj në ndonjë park… I thashë, mirë, kur dëshiron të kënaqish sytë pse nuk dëgjon muzikë? U habit prej meje, e më tha: nuk mundet, sepse kjo është kënaqësi e veçantë për veshin… Ithashë: nëse dëshiron ta kënaqish hundën, pse nuk shikon ndonjë pmajetë bukur? Edhe më shumë u habit e tha: nuk mundet, sepse kjo ështëkënaqësi e veçantë e syrit, e me këtë nuk mundet të kënaqet hunda… I thashë: mirë…arritëm ku dëshirova… Ti e përjeton këtë mërzi dhe ngushticë në sytë e tu? Jo, tha. E përjeton në veshët, hundën, gjuhën, organet… Tha: jo, e përjetoj në zemrën dhe gjoksin tim… Ithashë: ti këtë ngushitcë e përjeton në zemrën tënde, kurse zemra kakënaqësi të veçantë…nuk kënaqet me gjërat tjera…domosdo e ke të njohishgjërat që ta kënaqin zemrën…sepse ti duke dëgjuar muzikë, dukekonsumuar alkool, duke shikuar gjërat e ndaluara, duke bërë zina, nuk ekënaq zemrën, por je duke e kënaqur trupin… U habit edhe më shumë njeriu e tha; po, e vërtetë është, e si ka mundësi ta kënaqi zemrën time? Ithashë: me shehadet se ska hyjni tjetër përveç All-llahut dhe seMuhammedi është i dërguar i Tij, e të përkulesh para Krijuesit tënd… Ti ankohesh Atij për brengat dhe mërzitë tuaja, në këtë mënyrë do të jetosh në rehati dhe qetësi, e lumturi… E lëkundi njeriu kokën e tha: më jep libra mbi islamin dhe lutu për mua, sigurisht do të bëhem musliman… Të vërtetën e thotë All-llahu kur thotë: "Oju njerëz! Juve ju erdhi nga Zoti juaj këshilla (Kur'ani) dhe shërimi iasaj që gjendet në kraharorët tuaj (në zemra), edhe udhëzim e mëshirëpër besimtarët. Thuaj: "Vetëm mirësisë së All-llahut dhe mëshirës sëTij le t'i gëzohen, se është shumë më e dobishme se ajo që grumbullojnëata". (Junus: 57).

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mjeku dhe besimtari Empty
MesazhTitulli: Re: Mjeku dhe besimtari   Mjeku dhe besimtari EmptyThu 30 Sep 2010 - 22:28

Mjeku dhe besimtari 5826 SHUMË TREGIM RRËNQETHËS ALLAHU TË SHPËRBLEFT VLLA PËR PSOTIMIN SI DHE VLLAUN TONË PËR KËTË PËRGJIGJE TË MPREHTË.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Mjeku dhe besimtari 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Mjeku dhe besimtari
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: