islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
• Imam Ebu Hanife • EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
• Imam Ebu Hanife • EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
• Imam Ebu Hanife • EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
• Imam Ebu Hanife • EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
• Imam Ebu Hanife • EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
• Imam Ebu Hanife • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
• Imam Ebu Hanife • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
• Imam Ebu Hanife • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
• Imam Ebu Hanife • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
• Imam Ebu Hanife • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
• Imam Ebu Hanife • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
• Imam Ebu Hanife • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
• Imam Ebu Hanife • EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
• Imam Ebu Hanife • EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
• Imam Ebu Hanife • EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
• Imam Ebu Hanife • EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
• Imam Ebu Hanife • EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
• Imam Ebu Hanife • EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
• Imam Ebu Hanife • EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
• Imam Ebu Hanife • EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
• Imam Ebu Hanife • EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
• Imam Ebu Hanife • EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
• Imam Ebu Hanife • EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
• Imam Ebu Hanife • EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
• Imam Ebu Hanife • EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 • Imam Ebu Hanife •

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

• Imam Ebu Hanife • Empty
MesazhTitulli: • Imam Ebu Hanife •   • Imam Ebu Hanife • EmptySat 9 Oct 2010 - 22:43

• Imam Ebu Hanife •

Nuk ishte një herë një njeri i cili ishte një armik të Islamit. Ai kishte tri pyetje të famshëm që asnjë person nuk mund të përgjigjen. Asnjë dijetar islam në Bagdad mund të përgjigjet në pyetjet e tij tre ... kështu ai bëri argëtim të Islamit në publik. Ai tallur vazhdimisht Islamit dhe muslimanëve. Një ditë një djalë i vogël, i cili `s ishte 10 vjeç, erdhi së bashku dhe dëgjoi njeri yelling dhe ulëritës në muslimanëve në rrugë. Ai ishte sfiduese njerëzve hapur për t'iu përgjigjur tri pyetjeve.
Djali qëndroi në heshtje dhe shikuar. Ai më pas vendosi që ai do të sfiduar njeriun. Ai ecte lart dhe i tha njeriut: "Unë do të pranojë sfidën tuaj".

Njeriu i tallën me djalin dhe talleshin me myslimanët edhe më shumë duke thënë, "Një vit dhjetë vjeç djalë sfidat mua. A është kjo e gjitha që ju njerëzit kanë për të ofruar!"

Por djaloshi me durim përsëriti qëndrimin e tij. Ai do të sfidojnë njeriun, dhe te All-llahu `s ndihmë dhe udhëzim, ai do të vënë këtë në një fund. Njeriu i pranuar më në fund.

Të gjithë qytetin mbledhur rreth një "kodër" të vogël, ku i drejtohet të hapur janë bërë zakonisht. Njeriu u ngjit në krye, dhe me zë të lartë ka bërë pyetjen e tij të parë.

"Çfarë është Perëndia juaj, duke bërë tani?"

Djali i vogël menduar për një kohë të shkurtër dhe pastaj i tha njeriu të rritet poshtë kodrës dhe ta lejojë atë të shkojë deri në mënyrë që të adresojë pyetjen.

Njeriu i thotë: "Çfarë? Ju doni që të vij poshtë?"

Djali i thotë, "Po. Unë kam nevojë për përgjigje, apo jo?"

Njeriu i bërë rrugën e tij poshtë dhe djalit të vogël, mosha 10, me këmbët e tij të vogël e bëri rrugën e tij deri.

Ky fëmijë i vogël `s Përgjigja ishte" O Allah i Plotfuqishëm! Ju jetë dëshmitari im para të gjithë këta njerëz. Ju keni dëshiruar vetëm se një kafër të ulet në një nivel të ulët, dhe që një musliman të sillen në një nivel të lartë! "

Turma e brohorisnin dhe bërtita "Tekbir All-llahu "...." hu-ekber-!"

Njeriu u poshtërua, por ai me guxim kërkohet pyetjen e tij të dytë ... "Ajo që ka ekzistuar para Zotit tuaj?"

Fëmijë i vogël mendova dhe mendova.

Pastaj ai kërkoi nga njeriu për të numëruar mbrapsht. "Count prej 10 prapa."

Njeriu i numëruar ... "10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1,0"

Djali pyeti, "Çfarë vjen para 0?"

Njeriu: "I don` t nuk dinë asgjë .... "

Djali: ". Pikërisht Asgjë nuk ishte para All-llahut, sepse Ai është i përjetshëm dhe absolut."

Turma e argëtoi përsëri ...." Tekbir All-llahu !"...." !!!!"-hu-Ekber

Njeri, tani frustruar plotësisht, ka bërë pyetjen e tij finale. "Në cilin drejtim është Allahu juaj përballet me?"

Djali mendohet dhe mendohet.

Ai atëherë kërkoi një qiri. Një qiri i ishte paraqitur atij. Fëmija i bekuar dorëzuar atë për të njeriut dhe e pyeti për dritë atë.

Dhe ai kështu bëri dhe u shpreh, "Çfarë është kjo duhet të provojë?"

Djalë i ri e pyeti: "Në cilin drejtim është dritë nga qiri do?"

Njeriu iu përgjigj, "Ajo që po ndodh në të gjitha drejtimet."

Djali: "Ju keni përgjigjur pyetjes tuaj All-llahu s` dritë (noor) shkon në të gjitha drejtimet Ai është kudo Nuk ka ku se Ai nuk mund të gjendet....

"Turma brohoritën përsëri ...." Tekbir All-llahu !"...." hu-Ekber!"

Njeri i ishte aq i impresionuar dhe u zhvendos kështu nga djali `s njohuri dhe shpirtërore, që ai e pranoi Islamin dhe u bë një student i djalë i ri.

Kështu përfundoi debati.

Kush ishte djalë i ri?

Djalë i ri ishte një nga udhëheqësit tanë dhe një nga dijetarët më të madh, Imam Ebu Hanife (Allahu e bekoftë atë).


Përktheu:Bina
islami-eshte-drit 2009/2010Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
 
• Imam Ebu Hanife •
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: