islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2993 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri mehmetaslan

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 A lejohet operacioni ne kete menyre?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tait
Vizitor
Anonymous


A lejohet operacioni ne kete menyre? Empty
MesazhTitulli: A lejohet operacioni ne kete menyre?   A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyTue 12 Oct 2010 - 23:17

Selam Alejkum

A mund te me tregoni se a leojohet operacioni i vesheve nese njeriu e ka ma perpara ma qitne se une sa e di lejohet operimi i pjeseve te trupit qe jane abnormal kurse per zbukurim nuk lejohen.Allahu Ju Shperbleft me xhennetin Firedus.


hit counter
Lexuar gjithësej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

A lejohet operacioni ne kete menyre? Empty
MesazhTitulli: Re: A lejohet operacioni ne kete menyre?   A lejohet operacioni ne kete menyre? EmptyWed 13 Oct 2010 - 8:05

Alejkum Selam!

Do te mundohemi qe pyetjes suaj t'i pergjigjemi sa me shkurt dhe qarte ,inshaAllah do te jemi te kuptueshem.

pergjigjja:

Nese shkaku i operacionit qe mjeku ka konstatuar eshte salltanet apo luks i paster ,ose nje deshire personale qe gjymtyren e trupit ta shendroje ne nje gjendje me te pershtatshme ose me te bukur,atehere operacioni nuk eshte i ligjshem(i lejuar)dhe kjo perfshihet ne ate qe Allahu xh.sh e ka ndaluar dhe qe e konsideron orvajtje per te ndryshuar krijimin e Allahut aze ve xhel.
Duke u mbeshtetur ne regullat e fik-hut qe i kemi te njohura ,del se operacioni qe behet per te menjanuar ndonje te mete(sakatllek)ose te pritet ndonje gisht qe eshte i tepert ose te drejtohet hunda e shtrember apo veshi sic e keni parashtruar pyetje,apo syte e shtrember ,eshte pune humane e lejuar si per mjekun ,ashtu edhe per pacientin qe e ka kete deformim apo kete te mete trupore.
Dua tu perkujtoje i nderuar se :Ka pasur edhe prej sahabeve shokeve te Pejngamberit a.s ,te cilet kan prere nje pjese te hundes dhe e kan riparuar me nje pjese te kompletuar prej ari,dmth eshte e lejuar nese behet per shkaqe qe i permenda.We Selamu alejkum!

Kjo ishte pergjigja e pyetjes suaj ,insha;llah do jeni te kenaqur!

me respekt nga Hoxha:Burim Sherifi

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ A lejohet operacioni ne kete menyre? 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A lejohet operacioni ne kete menyre?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: