islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Të gjithë do të vdesim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Të gjithë do të vdesim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Të gjithë do të vdesim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Të gjithë do të vdesim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Të gjithë do të vdesim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Të gjithë do të vdesim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Të gjithë do të vdesim EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Të gjithë do të vdesim EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Të gjithë do të vdesim EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Të gjithë do të vdesim EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Të gjithë do të vdesim EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Të gjithë do të vdesim EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Të gjithë do të vdesim EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Të gjithë do të vdesim EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Të gjithë do të vdesim EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Të gjithë do të vdesim EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Të gjithë do të vdesim EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Të gjithë do të vdesim EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Të gjithë do të vdesim EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Të gjithë do të vdesim EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Të gjithë do të vdesim EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Të gjithë do të vdesim EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Të gjithë do të vdesim

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Të gjithë do të vdesim Empty
MesazhTitulli: Të gjithë do të vdesim   Të gjithë do të vdesim EmptyThu 14 Oct 2010 - 20:21

Të gjithë do të vdesim

A ka parë dikush nga ju xhenaze ndonjë ditë? A keni dëgjuar për një
njeri që kur ecte toka është dridhur, e nëse fliste veshët i
shurdhonte, nëse hidhërohej i frikësonte zemrat, i erdhi atij një
moment që mbeti vetëm trupi i tij pa shpirt, nuk mundi ta mbron
veten e vet nga një mizë e as nga një këlysh?!!!

A keni dëgjuar për një vajzë e cila ishte provokuese e zemrës,
bukuri shiquese, e tejmbushur me zbukurim dhe në moshë të re,
magjepse dhe joshëse, shpenzonte para në lyerjen e buzëve të saja,
të bashkuara sikur një lule e bukur, janë joshur mendjemdhenjët nga
këmbët e saja sikur të jenë ato dy shtylla prej mermeri, i erdhi
asaj një moment që u deformua duke i ardhur një erë shumë e keqe,
krimbat e gërvishnin trupin e saj që aq shumë e donin njerëzit, e
hëngren gojen e saj e cila ishte puthje që u blente nga thesarët e
pasurisë?!!

A keni lexuar në librat e historisë për një tiran që u dridhnin nga
frika e tij zemrat e trimave, të gjitha fuçitë njerëzore
frikësoheshin nga ai, askush nuk kishte guzim ta ngrit shikimin te
ai, apo të shiqoj drejt në sytë e tij, fjala e tij nëse thuhej
miratohej, urdhëri i tij nëse urdhërohej kryhej, u bë trupi i tij
dhé, që e shkelnin këmbët, varri i tij u bë lojë për fëmijë, apo për
kryerjen e nevojës?!!!
A keni kaluar nëpër ato vende, që në të ka bimë të vogla, e tërë
pamja e tyre është gurë, atyre vendeve iu thuhet “Varreza”?!!

E pse spo besoni pas gjithë kësaj, se në dunja ka vdekje?!

Përse po i lexoni këshillat, po i ndëgjoni vërejtjet dhe po mendoni
se nuk janë për juve?

Po i shihni xhenazet, po shkoni pas tyre dhe po flitni fjalime të
kësaj dynjaje, po i zgjeroni shpresat dhe dëshirat..sikur ju nuk do
të vdisni ashtu siç kanë vdekur ata të cilët po shkoni pas xhenazeve
të tyre, sikur ata të vdekurit nuk kanë qenë një ditë të gjallë
sikur ju, në zemrat e tyre kishte shpresa më shumë se sa shpresat e
juaja, lakmia e tyre ishte ma e madhe se lakmia e juve?

Përse bën zullum sulltani me mbretërin e tij, bën mendjemadhësi,
arrogancë duke menduar se ajo (mbretëria) do ti mbetet atij? Dunjaja
nuk i mbetet askujt, e sikur të ishte e dikujt nuk do arrinte te ti.
Sipërfaqen e tokës e kanë shkelur ata që kanë qenë më të fortë se
ti, kanë pasur forcë më të fuqishme dhe mbretëri më të madhe?

Ku është ajo (fuqi) ..i ka fshehur toka dhe i kanë harruar njerëzit
emrat e tyre.!

Mburret pasaniku me pasurinë e tij, i forti me fuçinë e tij, i riu
me rininë e tij, i shëndoshi me shëndetin e tij, mendon se ajo do të
mbetet me të…e pa realizuar!..

A ka në këtë gjithësi diqka qe nuk e arrin vdekja?!

Ndërtesave të mëdhaja do t’iu vie një ditë që do të shkatërrohen, do
të bëhen dhé, pemëve të larta do t’iu vi një ditë që do të thahen e
do të bëhen dru, luanit grabitqar do t’i vie një ditë që mishin e
tij do ta hanë qetë, dynjas do t’i vie një ditë që kodrat bëhen
pluhur, qielli do të çahet, yjet do të shkapërderdhen, shkatërrohet
çdo send me përjashtim të Allahut.

Diten kur një thirrës thërret: I kujt është sundimi sot?

Përgjigjet: Është i Allahut fuqiplotë, Zotit të vetëm.

I dërguari i Allahut ka urdhëruar që sa më shumë ta përkujtojmë
vdekjen.

Përkujtone vdekjen që të mbroheni nga lakmitë e shpirtit tuaj, nga
thyerja e zemrës suaj, përkujtone atë që të keni zemër të butë, dorë
bujare, të jeni më afër këshillave dhe besimit, përkujtone atë
(vdekjen) që të përgatitni për të, sepse dunjaja është sikurse një
hotel në të cilin ke zbritur ti, në çdo qast je i kërkuar për
udhëtim, nuk e din (kohen) kur thirresh, e nëse je i pregatitur: Me
torbë të mbyllur dhe me gjëra të lidhura, në atë vend (udhëtim)do të
arrish me të gjitha, e nëse janë rrobat tua të ndara, torba jote e
hapur, do të shkon atje pa asgjë, pregatitu për vdekje me pendimin
që e pastron llogarinë tënde me Zotin, ktheja njerëzve të drejtat e
tyre, dilju në ndihmë atyre që iu është bërë padrejtësi, në mënyrë
që llogaria jote të jetë e pastër me njerëz.

E mos thuaj jam i ri…mos thuaj jam dikushi…dhe mos thuaj jam i
pasur….

Sepse melaqja që i merr shpirtat nëse vjen me misionin e vet nuk
njeh të ri apo të vjetër, nuk njeh krenar e as poshtërues, të pasur
dhe as të varfër.

Ti nuk e din se kur ta troket (melaqja) derën tënde!!....

Allahu ju shperbleft per postimin.
tu________________________________________________________________________________________________________________________________
Edukoni Femijet ne tri gjera
Ta duan te derguarin s.a.v.s e tyre
ta duan familjen e tij
dhe
ta lexojne Kuran.

O Robet e Mi ! Vertet ju gaboni naten dhe diten , kurse Une i fali te gjitha mekatet , prandaj , kerkoni nga Une falje, do tju fali
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
Të gjithë do të vdesim
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: