islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
 VËLLA I DASHUR! EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
 VËLLA I DASHUR! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
 VËLLA I DASHUR! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
 VËLLA I DASHUR! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
 VËLLA I DASHUR! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
 VËLLA I DASHUR! EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
 VËLLA I DASHUR! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
 VËLLA I DASHUR! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
 VËLLA I DASHUR! EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
 VËLLA I DASHUR! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
 VËLLA I DASHUR! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
 VËLLA I DASHUR! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
 VËLLA I DASHUR! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
 VËLLA I DASHUR! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
 VËLLA I DASHUR! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
 VËLLA I DASHUR! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
 VËLLA I DASHUR! EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
 VËLLA I DASHUR! EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
 VËLLA I DASHUR! EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
 VËLLA I DASHUR! EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
 VËLLA I DASHUR! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
 VËLLA I DASHUR! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
 VËLLA I DASHUR! EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
 VËLLA I DASHUR! EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
 VËLLA I DASHUR! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
 VËLLA I DASHUR! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
 VËLLA I DASHUR! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
 VËLLA I DASHUR! EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
 VËLLA I DASHUR! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
 VËLLA I DASHUR! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
 VËLLA I DASHUR! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
 VËLLA I DASHUR! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
 VËLLA I DASHUR! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
 VËLLA I DASHUR! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
 VËLLA I DASHUR! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
 VËLLA I DASHUR! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
 VËLLA I DASHUR! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
 VËLLA I DASHUR! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
 VËLLA I DASHUR! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
 VËLLA I DASHUR! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

  VËLLA I DASHUR!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

 VËLLA I DASHUR! Empty
MesazhTitulli: VËLLA I DASHUR!    VËLLA I DASHUR! EmptyThu 14 Oct 2010 - 20:30

VËlla I Dashur!

VËLLA I DASHUR!

O ti, i cili ecën nëpër disa shtigje të gabuara, derisa jeta të kalon në mëkate, kurvëri dhe pije.
Sa herë e ke kaluar natën me gotën e alkoolit, me atë gotë të helmit. Përse vëlla? Vallë, a të sjellë diç të mirë kjo? Ndalu, mos u sorollat më! Mendo vëlla!
A pyet ndonjëher se kush je dhe çka je? Mos mendo, vëlla, që do të jetosh përgjithmonë dhe që kjo jetë është gjithçka. Vallë, numri i varreve të cilat i sheh çdo ditë, nuk janë argument i qartë që nesër edhe ti do të jesh njëri prej tyre? Që do ta lëshë tërë pasurinë e kësaj bote dhe i vetëm, të nisesh në amshim.
Çfarë mendon, vëlla, kush e ka krijuar të gjithë këtë, të gjithë këtë botë, kosmosin, mua e ty? Nuk ka mundur kjo ashtu të lind, nga vetja. Dije që Krijuesi i vetëm i gjithë kësaj, është Zot im dhe i yti, Zoti i gjithë botës – Allahu.
Provo të mendosh. Kuptoje që ti je një rob i thjeshtë, asgjë, kokërr e pluhurit. E prap, aq i vogël dhe i padobishëm, merr guxim që ti shkelësh urdhërat e Zotit tënd. Të fyesh emrin e Tij të ndershëm.
Mendon që je hero kur shkon në pijetore, kur harxhon para në shërbyeset të cilat të shërbejnë me minifund, kur then gotat për ndonjë këngë që të ka “prekur”? Çfarë mendon vëlla, që në atë gjendje të të gjejë vdekja? A pyesesh çfarë do të ndodhte me ty? Përsëri të paralajmërojë të mendosh.
Thotë Allahu: “O ju që besuat, ska dyshim se vera, bixozi, idhujt dhe hedhja e shigjetës (për fall) janë vepra të ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre që të jeni të shpëtuar.". (Kur'an)
Vëlla, Allahu ta jep mundësinë që në vend të kafeneve, të shkosh në xhami, të jetosh me jetën e besimtarit dhe të kuptosh se sa e mirë është jeta e besimtarit. Ai të jep mundësi të mira të kësaj bote, por edhe premtimin dhe të mirat e asaj bote. Sepse do të vijë dita, vëlla, kur do të përgjigjesh për veprat e tua. Atëherë nuk do të jenë haverat e tu nga kafeneja, as shërbyeset tua me minifunda, por ti dhe vetëm ti vëlla do ta durosh. Provo ta paramendosh amshimin. E tek amshimin në xhehennem, amshimin në dhimbje dhe vuajtje. Vallë a është kjo që dëshiron? Ndalu dhe mendo mirë cilës rrugë do të nisesh. Rrugës e cila shpien në argëtim për një kohë e pastaj xhehennemin, apo shtegut të paraardhësve tuaj të drejtë? Krejt kjo është vetëm për ty. Më beso që të dëshiroj çdo të mirë. E të mirën mund ta arrish vetëm në besimin në Allahun. Nëse vendos që të ndryshosh, atëherë mbi ty le të jetë paqja dhe shpëtimi i Zotit. Por, nëse vazhdon me të vjetrën, atëherë më dhimbsesh, sepse atëherë me siguri je njëri prej të humburve.


pregaditi motra juaj ne islam

Allahu ju shperbleft per postimin.
tu________________________________________________________________________________________________________________________________
Edukoni Femijet ne tri gjera
Ta duan te derguarin s.a.v.s e tyre
ta duan familjen e tij
dhe
ta lexojne Kuran.

O Robet e Mi ! Vertet ju gaboni naten dhe diten , kurse Une i fali te gjitha mekatet , prandaj , kerkoni nga Une falje, do tju fali
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
VËLLA I DASHUR!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: