islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
**Apel Rrinis** EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
**Apel Rrinis** EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
**Apel Rrinis** EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
**Apel Rrinis** EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
**Apel Rrinis** EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
**Apel Rrinis** EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
**Apel Rrinis** EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
**Apel Rrinis** EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
**Apel Rrinis** EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
**Apel Rrinis** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
**Apel Rrinis** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
**Apel Rrinis** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
**Apel Rrinis** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
**Apel Rrinis** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
**Apel Rrinis** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
**Apel Rrinis** EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
**Apel Rrinis** EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
**Apel Rrinis** EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
**Apel Rrinis** EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
**Apel Rrinis** EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
**Apel Rrinis** EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
**Apel Rrinis** EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
**Apel Rrinis** EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
**Apel Rrinis** EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
**Apel Rrinis** EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
**Apel Rrinis** EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
**Apel Rrinis** EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
**Apel Rrinis** EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
**Apel Rrinis** EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
**Apel Rrinis** EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
**Apel Rrinis** EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
**Apel Rrinis** EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
**Apel Rrinis** EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
**Apel Rrinis** EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
**Apel Rrinis** EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
**Apel Rrinis** EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
**Apel Rrinis** EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
**Apel Rrinis** EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
**Apel Rrinis** EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
**Apel Rrinis** EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 **Apel Rrinis**

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

**Apel Rrinis** Empty
MesazhTitulli: **Apel Rrinis**   **Apel Rrinis** EmptySat 16 Oct 2010 - 15:17

Apel Rrinisë.Rrini duhet te dijmë se grupi i besimtarëve i cili u vendos në shtëpine e Erkamit dhe që shënuan fitoren ishin Rrinia, Omeri 27vjec, Aliu i ri, Ammar bin Jasir etj. Poashtu gjat histories Islame komandantët e ushtris ishin rrinia.Mehmet Fatihu kur e cliroj (Konstatinopolosin)Stanbollin ishte i ri.Rinia është ardhmëria e një populli, poqese rrinia është me besim e moral, ai popull është i fuqishëm. Shkaqet e prishjes se nje populli apo nji shteti mvaret prej rrinis së saj.

Shkrimtari Andrej More: Shkaqet e shkatrimit te Francës thot ”Nga shkaqet më kryesore per shkatrimin e francës ne luftën e dyte boterore ka qen prishja e rrinise.

Muhammedi a.s. thot ”Shpejto kah ajo që ka dobi, kërko ndihmë prej Allahut, e mos e konsidero veten te dobet.

Por rrinia jon kah shpejton, kah dituria, kah zbulimi i shkences apo kah emitimi,emancipimi, me vëtha ne vesh e hund, me zhveshje te trupit, me muzik etj.

Eshtë e vertet se ka nji grup të rrinjsh qe jan në rrug te drjet por shumica ndoshta jan në rrug te gabuar, gjëjën me te cmuar po e harxhojn nëpër kafe-bare, nëpër klube të natës, me lloj lloj pije e amoralitet. Sa ështe rrinia jon që sot internetin e shfrytëzon për hulumtime, zbulime apo vetem per fotografi, e të luaj leytra(karta).Nuk duhet harruar se armiqt e fesë Islame me te madhe po bëjnë shpenzime që vetëm e vetëm te prishin moralin e rrinis Islame.

Sot ka shum universitete e fakullttete, dhe student ne numer ka boll, por sa jan ata student se me te vertetë bëjnë studime se?,

Allahu xh.sh thot”

Dhe thuaj: “Veproni, All-llahu do ta shohë veprën tuaj, edhe i dërguari i Tij e besimtarët, e më vonë do të ktheheni te njohësi i të fshehtës dhe të dukshmes, e do t’ju njoftojë për atë që vepruat(tevbe105)

Por cfar pune do te shoh Allahu xh.sh. te të rrinjt tanë, a janë te dobishme apo te dëmshme.

Sipas fesë Islame njeriu duhet te ket nje rregull ne jetën e tij, poashtu edhe rrinia te zgjohet ne mengjes ti lan syte ( të mer abdes) të fal namazin,me tru të freskët tia filloj studimeve, por poqese ajo rrini rrin tërë natën në bare, ahengje te ndryshme, lëre që nuk është në gjendje të studjoj por ai nuk eshte ne gjendje edhe të ndegjoj ligjëratat.

Muhammedi a.s. thot

“Shfritëzoni 5 gjëra perpara se tju vijn 5 të tjera.

1 Jetën para vdekjes,

2 Shendetin para sëmundjes,

3 Kohën e lirë para se të jesh i zënë,

4 Rrinin para pleqëris,

5 Pasurin para varfëris.Poashtu Muhammedi a.s. thot ”Kush i përngjam nji popullit ai është sikurse ata.

E si duket në emitimin jo qe jemi duke e ndjekur por jemi tu e tepru, e arsyetimi është se koha ka ardhur e tillëRrinia e sodit është nji rrezulltat i brezit të kaluar, brez ki i cili ka heshtur dhe nuk është kujdesur per edukimin e rrinis.Mos të harrojm se nji dit me siguri do te vij koha kur do të pergjigjemi per veprat e këtilla, për kohën ku e kemi harxhu dhe si e kemi harxhu.

A e dini se jeta e shfrenuar e rrinis sonë është vetën zbatim i programeve te armiqve tan.

Cdo prind duhet të këshilloj femijën e tij mu ahtu sikurse që e këshilloj Llokman Hakimi birin e vet.

O djali im, s’ka dyshim se edhe nëse ajo (vepra) peshon sa kokrra e lirit, e të jetë e fshehur në rrasë guri, ose në qiej apo në tokë, All-llahu do ta sjellë atë, se All-llahu është i butë dhe hollësisht i informuar.

O djali im, fale namazin, urdhëro për punë të mira, e ndalo nga të këqijat, përballo me durim çdo gjë që të godet, vërtet, këto janë nga çështjet më të preferuara.

Dhe mos shtrembëro fytyrën tënde prej njerëzve, mos ec nëpër tokë kryelartë, se All-llahu nuk e do asnjë mendjemadh e që shumë lavdërohet.

Të jesh i matur në ecjen tënde, ule zërin tënd, se zëri më i egër është zëri i gomarit.(Suretu-Llukman 16-19).

Mr.Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

**Apel Rrinis** Empty
MesazhTitulli: Re: **Apel Rrinis**   **Apel Rrinis** EmptySat 16 Oct 2010 - 23:17

Allahu qofte i knaqur me dijetaret tane, e sidomos me Mr Uzeir Ibrahimin, per Temen e pergaditur ne menyren e sajuar ashtu si e kerkon nevoja aktuale. wealejkum selam

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
**Apel Rrinis**
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: