islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Kompetencat dhe serioziteti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Kompetencat dhe serioziteti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Kompetencat dhe serioziteti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Kompetencat dhe serioziteti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Kompetencat dhe serioziteti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Kompetencat dhe serioziteti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Kompetencat dhe serioziteti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Kompetencat dhe serioziteti EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Kompetencat dhe serioziteti EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Kompetencat dhe serioziteti EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Kompetencat dhe serioziteti EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Kompetencat dhe serioziteti EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Kompetencat dhe serioziteti EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Kompetencat dhe serioziteti EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Kompetencat dhe serioziteti EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Kompetencat dhe serioziteti EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Kompetencat dhe serioziteti EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Kompetencat dhe serioziteti EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Kompetencat dhe serioziteti EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Kompetencat dhe serioziteti EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Kompetencat dhe serioziteti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Kompetencat dhe serioziteti Empty
MesazhTitulli: Kompetencat dhe serioziteti   Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 26 Oct 2010 - 20:18

Fatih Sulltan Mehmedi ndërton kompleksin më modern social të asaj kohe me të hollat e veta dhe pastaj kompleksin ia fal vakëfit. Kompleksi përbëhej prej gjahstë medreseve, një shkolle (mektebi), një librarie, një shtëpie botuese dhe një spitali. Gjithashtu, Fatih Sulltan Mehmeti me qëllim që këto institucione më vonë ti përballojn harxhimet, rreth kompleksit ndërton lokale, hane dhe hamame, të cilat gjithashtu ishin nën pronën e kompleksit. Një ditë sulltani shkoi që ti vizitojë mësimdhënësit në këtë kompleks. Gjatë bisedës u thotë mësimdhënësve:

Të nderuar udhëzues, ndhëzues, nëse ka mundësi që të më ndani njërën nga dhomat e medresesë, kështu që kur të gjej kohë pas punëve të shtetit, të vij këtu, të tërhiqem në dhomë dhe të merrem me hulumtime shkencore.

Mësimdhënësi më i moshuar i medresesë, i cili ishte edhe përgjegjës , i drejtohet kështu:

Zotëri, për t`u bërë pronar i një dhome në medrese do të duhet që të paktën të keni të kryer nivelin e docentit. Kurse ju nuk keni një nivel të tillë të arsimit. Andaj nuk kemi mundësi që tju ndajmë një dhomë për ju. Sulltani i madh, përsërie pyet mësimdhënësin, por me një modesti të tillë sikur i flet një nxënës me mësimdhënësin e tij:

Të nderuar udhëzues, si mund të bëhem pronar i një dhome n këtë medrese?

I nderuar Sulltan , së pari do të duhet të jepni provim në praninë e këshillit të mësimdhënësve. Nëse dija juaj është e nivelit të një docienti apo edhe më shumë atëherë do të kemi mundësi që t`ju ndajmë një dhomë në medrese, ia kthen mësimdhënësi i moshuar.

Fatih Sulltan Mehmedi hyn në provim në ditën e caktuar tek mësimdhënësit, e kalon provimin dhe kështu bëhet pronar i një dhome në medrese.

Mesazhi nga ky tregim.

Këtu mund të vërejmë qartë respektin kundrejt një dijetari. Çdo njeri duhet ta kryejë me një seriozitet të madh dhe me mish e shpirt. Padishah pranë punës së tij, kurse jashtë selisë së tij, është veçse një qytetar si gjithë të tjerët.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kompetencat dhe serioziteti 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Kompetencat dhe serioziteti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: