islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty
MesazhTitulli: Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut   Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyFri 9 Apr 2010 - 1:41

Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të AllahutÇështja më kryesore të cilës duhet t’i kushtojë kujdes gruaja muslimane gjatë davetit të saj , është mësimi i njerëzve për akide...Gruaja besimtare ka përgjegjësi për thirrje në rrugë të Allahut ashtu siç kanë edhe meshkujt, por tek gruaja kjo përgjegjësi duhet t’i përket natyrës së saj, me atë çka ajo ka mundësi.

Thotë Allahu i Madhëruar në Kuran:

”Besimtarët dhe besimtaret janë të dashur për njëri-tjetrin, urdhërojnë për të mirë, e ndalojnë nga e keqja, e falin namazin dhe japin zeqatin, respektojnë Allahun dhe të dërguarin e Tij. Të tillët do t'i mëshirojë Allahu. Allahu është ngadhënjyes, i urtë”. (Et-Teube, 71).

Obligueshmëria e femrës muslimane për thirrje në rrugë të Allahut, mund të jetë e llojllojshme sipas llojeve të profesioneve të saj, ashtu që ajo ka mundësi të luaj një rol shumë me rëndësi në të gjitha fazat e jetës saj si vajzë, si bashkëshorte, si edukatore në familje, apo si punëtore.

Ndër obligimet kryesore që mund t'i kryejë një grua muslimane janë:

- Që fëmijët në shtëpinë e saj t’i edukojë me edukatë islame të mirë, që t’i edukojë ata për ta dashur hairin dhe ta urrejnë të keqën, që të kujdeset për ibadetet, moralin dhe sjelljet e tyre, edukatën e tyre, e posaçërisht rëndësi të veçantë t’i kushtojë asaj që në zemrat e fëmijëve të mbjellin dashurinë ndaj namazit për Allahun e posaçërisht farzeve. E tërë kjo për arsye që të praktikohet urdhri i Muhamedit, sal-lallahu alejhi ue selem, ku thotë:

”Urdhëroni fëmijët tuaj me namaz nga mosha shtatë vjeçare, e rrihni ata nëse nuk e kryejnë namazin kur të mbërrijnë moshën dhjetëvjeçare dhe po ne këtë moshë ndani ata në shtretër”.

Gjithashtu në rastet e tjera familjare me akrebanë(farefisin), shoqe te saj, në raste takimi me fqinjët, ka mundësi që femra muslimane ta shfrytëzojë këtë rast dhe t’ua mësojë atyre islamin e posaçërisht atyre që kanë më pak njohuri për Islamin. Ajo atyre ia bënë me dije se janë të obliguara ta mësojnë fenë dhe kjo bëhet shkak që ato të udhëzohen në rrugë të drejtë, ashtu siç e ka udhëzuar atë Allahu i Lartësuar më parë.

Çështja më kryesore të cilës duhet t’i kushtojë kujdes gruaja muslimane gjatë davetit të saj , është mësimi i njerëzve për akide (besim të shëndoshë në Allahun e Lartësuar) , kushtet e imanit , si dhe obligueshmërin e tyre ndaj Allahut te lartësuar me atë çka Allahu i ka obliguar ato, urdhëresat e ndalesat, gjithashtu edhe pozitën e lartë që e ka femra në Islam duke krahasuar me atë se çfarë është pozita e saj në kulturat e ndryshme bashkëkohore, se si ata e nënçmojnë femrën me punë të ndryshme, të cilat i përkasin natyrës së meshkujve. Po ashtu u shpjegon për përgjegjësinë edhe obligimet që ka gruaja muslimane ndaj burrit dhe fëmijëve të saj , si dhe për ballafaqimin e femrës muslimane me kulturat e devijuara që synojnë luftimin e vlerave te larta islame , rregullat Islame se si të vishet femra muslimane, për ndalesën e përzierjes së femrave me meshkuj të huaj dhe mbi vlerën e mbulesës Islame.

Në fushën e davetit shoqëror ka mundësi qe t’i nxitë motrat muslimane që ato të prezantojnë në ligjërata në xhami, si dhe për dëgjimin e derseve fetare, e posaçërisht hytbet e xhumasë (nëse ekziston mundësia), të punojë në shpërndarjen e literaturës Islame nëpërmjet organizimeve të ndryshme islame. Në takimet me motrat muslimane i nxit ato në vepra vullnetare si, namaze nafile (vullnetare), agjërimin e të hënave dhe të enjteve, si dhe agjërimin e ashures, ditën e arafatit, ditët e bardha (13,14, 15 )sipas kalendarit hixhrij, si dhe i informon ato për adresa islame ( marim shembull: www.burimijetes.com)

Kurse në lagjen e saj ka mundësi që ajo të kujdeset për ato gra qe kanë mbetur te veja , jetimat si dhe te varfër. I nxitë ata që kanë mundësi që t’i ndihmojnë këta njerëz të nevojshëm, ngase Muhamedi, sal-lallahu alejhi ue selem, ka thënë:

”Urdhëruesi për të mirë ka shpërblim sikurse ai që e bën atë të mirë”.

Gjithashtu ajo çka është me rëndësi për gruan muslimane është që ajo të interesohet për ato gra që janë të sëmura rëndë si dhe ato që janë të goditura me ndonjë fatkeqësi. Obligim i saj është që t’ i vizitojë ato dhe të përkujdeset për to, për atë çka kanë nevojë e çka ka mundësi, të shpejtojë në ngushëllimin e motrave muslimane ne rast të vdekjes së të afërmve të saj , apo në rast fatkeqësie, në bashkëshortin e saj , apo fëmijëve të saj, apo nënës saj, e nëse ka mundësi që t’iu bëjë ushqim familjes që ka rast vdekje . Kjo është edhe nga vlerat e larta islame me çka ka mundësi që më së shumti të ndihmohet familja e të vdekurit dhe kjo është sunnet i Muhamedit, sal-lallahu alejhi ue selem ku me rastin e vdekjes së Xhaferit tha :

”Dërgoni familjes se Xhaferit ushqim se i ka goditur ajo çka i ka preokupuar”.

Kurse në vendin e punës profesionale të saj ka mundësi që gruaja myslimane ta shfaqë edukatën dhe virtytet e larta të fesë Islame. Gjatë kryerjes së punës së saj ajo e kryen punën e saj me përpikëri, mbanë mbulesën ashtu siç urdhëron Islami dhe i kushton rendësi te veçantë sjelljes së mirë me njerëz.Perktheu : Ummu Abdullah

Shkëputur nga libri: "Mesulijet daue ila Allah"( përgjegjsia e thirrjës në rrugë të Allahut)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: