islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Edukimi fetar ne familje... EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Edukimi fetar ne familje... EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Edukimi fetar ne familje... EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Edukimi fetar ne familje... EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Edukimi fetar ne familje... EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Edukimi fetar ne familje... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Edukimi fetar ne familje... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Edukimi fetar ne familje... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Edukimi fetar ne familje... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Edukimi fetar ne familje... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Edukimi fetar ne familje... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Edukimi fetar ne familje... EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Edukimi fetar ne familje... EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Edukimi fetar ne familje... EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Edukimi fetar ne familje... EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Edukimi fetar ne familje... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Edukimi fetar ne familje... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Edukimi fetar ne familje... EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Edukimi fetar ne familje... EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Edukimi fetar ne familje... EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Edukimi fetar ne familje... EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Edukimi fetar ne familje... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Edukimi fetar ne familje... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Edukimi fetar ne familje... EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Edukimi fetar ne familje... EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Edukimi fetar ne familje... EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Edukimi fetar ne familje... EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Edukimi fetar ne familje...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Edukimi fetar ne familje... Empty
MesazhTitulli: Edukimi fetar ne familje...   Edukimi fetar ne familje... EmptySun 7 Nov 2010 - 18:41

Trasmetohet nga Aisheja r.a e cila thote:''Pejgamberi falte namaz nate, kurse kur fillonte te fal namazin e vitrit thonte:''Oj Aishe, ngrihu dhe fale vitrin''.
Muhamedi s.a.v.s thote:''E meshirofte Allahunjeriun, i cili zgjohet naten per te fal namaze nate dhe e zgjon gruan e vet per te falur, e nese ajo refuzon, sterpik fytyren e saj me uje''.

Duhet nxitur grate ne shtepi qe te japin lemoshe, gase kjo veper e rrit imanin, gjithashtu eshte veper te cilen Pejgamberi s.a.v.s ka thene:
''Gra jepni sadaka, ngase ju kam pare se jeni pjesa me e madhe e banorve te xhehenemit''.

Prej ideve te mira ne kete kontest eshte vendimi i nje kutije, i cili çdo anetar do te shtinte vullnetarishte te holla, te cilet pastaj kur te tubohet nje shume e caktur, bashkerishte do tu ndahen te varferve dhe atyre qe kan nevoje.

Pra kjo duhet gjithmone te filloj nga pronari i shtepis, sepse ai eshte pergjegjes e familjes se tij, çfar vizioni do te mar, mire apo keqe, pra ai duhet te mare aksione gjithmone te mira, dhe keshtu do te aryje InshaAllahu Teala miresi nga Allahu xh.sh po edhe nga familja e vete

Nje shembull per ta shtejelluar te gjithe kete qe shkruajtem, eshte shembulli i nje familje te vareferme por e devotshem. Pronari i kesaj shtepije, ndersa gruaja e tije ishte duke e shtruar sofren per te ngrene buke, i tha familjes se vete:''Ti lutemi Allahut sepse si duket Allahu na ka larguar nga meshira e Tij''. Gruaja nderhini ketu dhe i tha burrit te saj se na nuk kemi nevoj qe t'i lutemi Allahut sepse i kemi te gjitha te mirat, burri i tha:''Pasi i kemi te gjitha te mirat dhe nuk na mungon asgje duhet te lutemi, sepse kam deshir qe Allahu te me perkujton me diçka''. Me pare ka patur varferi dhe kjo familje e devotdhem si kapital kishin patur nje lope, dhe te presin qe lopa te pjelle dhe keshtu te kene qumshte gjate veres. Pas disa diteve rojtari i lopeve vine tek ky musliman, pake i merzitur dhe i thote:''Me mfale vella i dahshur dua te te them diçka, ky vella musliman i tha fol vella. THa:''Ujku te ka henger lopen''. Tha ''Elhamdulilah, O Zote qe s'me paske lane large meshirese''.
Me kete kuptojme se muslimanit edhe keq kur i çon Allahu duhet qe te falenderon.....Wealejkum selam


Prg:
Subhan'Allah

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Edukimi fetar ne familje...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: