islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Njeri..Njiheni vetveten. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Njeri..Njiheni vetveten.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Njeri..Njiheni vetveten. Empty
MesazhTitulli: Njeri..Njiheni vetveten.   Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 14 Nov 2010 - 17:27

Njeri.Njiheni vetveten.Çdo gjë fillon me ju.
Mos harroni se jeni vatra e të gjitha krijesave.
Njeriu është edhe rrugë edhe udhëtar.
Nëse udhëtari dëshiron ta njohë udhën, ai duhet ta njohë vetveten. Duhet t'i njohë virtytet, veçantitë, dobësitë, përgjegjësitë, të drejtat…

Qytetërimi që nuk mbështetet në virtyt dhe moral, që nuk ushqehet nga kauzet e arsyes dhe ndërgjegjes,është një festë e përkohshme me flamurka e banderola që nuk i shërben lumturisë së njerëzimit,por vetëm ca të pasurve si dhe dëshirave të ca qejflinjve.Mjerë për ata që gënjehen pas parrullave të tij me drita që ndizen e shuhen!

Nuk ka dyshim se popujt e egër dhe endacakë janë gjakderdhës,mizorë e piratë. Ndërkaq, është një e vërtetë se, meqë kjo gjendje e tyre dihet nga të gjithë,nuk është shumë e rrezikshme për të tjerët.
Mirëpo ç'tu bësh endacakëve të qytetëruar të pajisur me armë moderne që ruajnë në çdo kohë rastin e volitshëm për të pirë gjak!

Qytetërimi i vërtetë është mundur të vërtetohet vetëm në kushtet kur kanë prirë vazhdimisht dituria dhe morali bashkë.*
Qytetërimi s'është pasuri materiale, dukje,shijim i kënaqësive trupore dhe notim i lëndësores mes dëfrimesh.Qytetërimi është pasuri ndiesore, delikatesë shpirtërore, thellësi pikëpamjeje dhe pranim i të tjerëve duke u njohur edhe atyre të drejtën për të ekzistuar.

Kultura lind dhe zhvillohet nga natyra e kombit dhe shoqërisë.
Ç'të jenë lulet dhe frutat për një pemë, ajo është edhe kultura për një komb
e shoqëri.Kombet që nuk kanë mundur ta zhvillojnë dhe
maturojnë ose që e kanë humbur kulturën e vet, u ngjajnë pemëve që
s'japin fruta ose që u janë derdhur frutat.
Ato janë të dënuara që,në mos sot,nesër,të priten për t'u përdorur për lëndë druri.

Me këto fjalë e përfundojë shkrimin sepse nuk dëshirojë që ta lodhë lexuesin apo lexuesën nga reshtat e gjata,besoj tju sjellinë dobi.

Mu duk se me këto fjalë e binda.Por ai përsëri më kundërshtoi:
"Në mos si kafshë, atëhere jetoj si të pafetë e Europës?"
Përnjëherë iu përgjigja: "Ti nuk mund të bëhesh si ata, sepse ata edhe në qoftë se mohojnë njërin profet, i besojnë një tjetri profet.


Shpirti,zemra po edhe mendja ime qajnë duke përshpëritur:
"Oh ç'na ka gjetur!Aman,mjerë për ne!
Omëshiruesi i mëshiruesve!Na mbrojë!
Na shpëto nga sherri i shejtanëve,xhindëve dhe njerëzve!
Zemrat e vëllezërve të mi mbushi me sinqeritet,
muhabbet, dashuri, vëllazëri e dhembshuri."

"Ai pa shkumën e jo detin,pa të sotmen e jo të nesërmen."
Es selamu alejkum lexues i dashurë deri ne shkrimet e ardhëshme ju dëshiroj të kaloni çaste të këndshme ne adhurim në punë etj.
Autorë: Bujamin Salija [ Historian ]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Njeri..Njiheni vetveten. Empty
MesazhTitulli: Re: Njeri..Njiheni vetveten.   Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 14 Nov 2010 - 17:34

Eselamu Alejkum vella...
Allahu te meshirofte per keto tema te frytshme vella Bujamin. InshaAllahu Teala te nderojme me titullin ''HISTORIJANET''. Kete titull ta japim per shkathtesin qe posedoni, dhe njeherit edhe per tua shtuar kurajen edhe me tutje
Rolling Eyes

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Njeri..Njiheni vetveten. Empty
MesazhTitulli: Re: Njeri..Njiheni vetveten.   Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 14 Nov 2010 - 17:39

merzi Rolling Eyes Falenderimi i takon All-llahut të Gjithëdituritë dhe Plotfuqishmit ,Mëshiruesit Mishërbëresit El'hamdulilah që e kam titullin që ma ka vendosur Allahu Krijuesi i botërave Robë i Allahut xh.sh të falenderit shumë vëlla per respektin dhe mundin që ndajte në mesazhin tuaj Allahu të nderoftë dhe të shperbleftë.
Es selamu alejkum. nga vellau juaj Bujamin salija.

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Njeri..Njiheni vetveten. Empty
MesazhTitulli: Re: Njeri..Njiheni vetveten.   Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 14 Nov 2010 - 20:54

-Eselamu alejkum! I neruar z.Bujamin,Ju pergezoi per kontributin qe jepni ne kete forum,me kan pelqy postimet e juaja jashte mase.
Allahu ju shperblefte per kontributin qe po jepni edhe ne kete drejtim,keshtu njerez si ju i duhen shoqerise Islame ne trevat tona.
Edhe shkencor edhe fetar kjo eshte pasuri e madhe ,Jo si disa njerez qe kan mar nga nji titull shkencor dhe mundohen te jetojne si ateist, apo si anti Islam duke mendu se te jetosh ne praktiken islame eshte ofendim dhe nencmim i titullit.allahu i udhezofte edhe ata qe kan kesisoj mendimesh dhe idesh.amin
Vetem suksese e Allahu ju shtofte dijen e hajrit dhe ju ruajt nga cdo e keqe.Neve si staf i ketij forumi mburemi me juve qe ju kemi ketu.
Njeri..Njiheni vetveten. 483844

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Njeri..Njiheni vetveten. 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Njeri..Njiheni vetveten. Empty
MesazhTitulli: Re: Njeri..Njiheni vetveten.   Njeri..Njiheni vetveten. EmptySun 14 Nov 2010 - 21:03

Rolling Eyes Allahu qoftë i knaqur punen qe po beni juve ne ket drejtim sepse ndoshta duket pune e vogël por inshAllah mbetet e vazhdueshme nga kjo kemi hajr e gjitha popullata
une me sa upranova ketu si antar e kam marur gjithcka me seriozitet dhe menyre dituaria duhet treguar me aq sa kam pasur mundesi. Allahun e falenderojm qe na dhuroj shendet dhe mendje per ta pranuar diturinë dhe inshAllah ta kemi diturinë në rrugë te hajrit edhe un jam i knaqur qe jemi duke u njoftuar me shumë vllezer apo Rinia Islame e cila quhet ne Kur'an Nur Shpresoj kta shkrime qe i postojm te prek zemrat e dikujt dhe te na bej donje lutje sepse ne jemi krijesa te dobëta kemi nevojë per duat . Es selamu alejkum burim-sherifi nga bujamin salija

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Njeri..Njiheni vetveten. Empty
MesazhTitulli: Re: Njeri..Njiheni vetveten.   Njeri..Njiheni vetveten. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Njeri..Njiheni vetveten.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: