islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Gjasat per permisim jan te pakta....!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty
MesazhTitulli: Gjasat per permisim jan te pakta....!   Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyThu 18 Nov 2010 - 20:36

Gjasat per permisim jan te pakta....!
Falemdermi i takon Allahut. Ate e falenderojme dhe prej Tij falje dhe ndihme kerkojme. Kerkojme mbrojtje nga Allahu prej te kqijave te vetevetes dhe veprave tona. Ke e udhezon Allahu s'ka kush e devijon, dhe ke e largon nga rruga e vertet s'ka kush e udhezon. Deshmoj se s'ka hyni tjeter perveç Allahut. Dhe deshmoj se Muhamedi s.a.v.s eshte rob dhe i derguari i Tij.
Fjala me e mire eshte fjala e Allahut, kurse udhezim me i mire eshte udhezimi i Muhamedit s.a.v.s. Veprat me te kqija jan ato vepra te shpikura, çdo shpikje eshte bidat, dhe çdo bidat eshte devijim, e devijimi te çon ne zjarr.
Me emrin e Allahut Meshireplote, çdo pune e nisur me emrin e Tij eshte hajre, do te fillojme te reshtojme disa vargje kushtuar rinis dhe mases me te rritur, sepse te them te drjeten, kalojne vitet dhe shpresa per nje permirsim te duhur nuk jep rezultatin e duhur. Ate te cilet gjyshet apo stregjyshet tane e vepruan i pame rezultatet. E arytja me emadhe eshte ajo qe fen na prune ne keto troje dhe ne keto vite. A thu na deri ku kemi aftesi qe fen tua trashegojme brezrave qe vine pas nesh, sepse per te bere nje gje te tylle duhet energji shpirterore. Pejgamberi s.a.v.s me te arytur ne Medine, ne momentin kur te gjithe e pritnin se çka do te flas, ai i thyri njerzit duke u thene: ''O ju njerez shperndajeni paqen, ndihmoni nevojtaret, silluni mire me te afermit, dhe falni namaz nate''
Pika ku duhet te referohem une eshte tek namazi i nates, sepse me larte e permendem energjine shpirterore, e energjia shirterore aryhet vetem ateher kur na falim namaz nate. Me befason sjellja e njerzeve te pa pergjeqshem, te cilet gjithmone i mashtrone shpresa, per nje dite, apo kohe te caktuar, pretkesti i tire gjithmone eshte neser!. Dhe kur i thu, pse nuk falesh?, te thote: ''Akoma jam i ri do te falem kur te aryje nje moshe e caktuar'' Sikur ky njeri ka ne duare çelsat e gajbite te Allahut xh.sh, dhe mendon se do te jetoj deri ne ate moshe, te cilet pretendon se do te filloj te falet.
Namazi eshte drite e zemres se muslimanit, drite e cila shkelqen ne
fytyren e muslimanit, drite e cila e shendrite tere trupin e
muslimanit. Allahu xh.sh ka thene:
"Ata të cilët i qetësojnë zemrat e tyre duke e përkujtuar
All-llahun, (me namaz) dhe duke e përkujtuar All-llahun
zemrat qetësohen plotësisht".
(Suretu Er-Rra'd, 28)
Ndersa Muhamedi s.a.v.s ne nje hadith thote:
"Pastërtia është pjesë e imanit, Falënderimi ndaj Allahut
(Gjasat per permisim jan te pakta....! 61460) peshon në mizan, Subhanall-llahi
dhe Elhamdulil-lahi peshojnë më shumë se qielli dhe toka
, ndërsa namazi është dritë". (Muslimi)
Kur aryne dita e xhuma eshte me te vertet per te qajtur, kur sheh njerez qe shetiten neper qytete apo fshatra, dhe aspak nuk mendon se sote eshte dita e xhuma, dite kur besimaret mblidhen ne xhami per te falur namazin e xhuas, sikur te ishte ndonje dit tjeter do te mendoje se keto namazin do ta falin ne shtepi me vone, por diten e xhuma nuk ka shpresa se do te falen keta njerez, sepse namazi i xhumas nuk falet vetem

Prg:
Hfz Zudi Fejzuli

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Gjasat per permisim jan te pakta....!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: