islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
 • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

  • Ofendimi i islamit në lojëra •

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

 • Ofendimi i islamit në lojëra • Empty
MesazhTitulli: • Ofendimi i islamit në lojëra •    • Ofendimi i islamit në lojëra • EmptyTue 23 Nov 2010 - 9:48

Ofendimi i islamit në lojëra

El-Ithnejn, 16 Dhul Hixheh 1431 / 22 11 2010

Duke folur për armiqtë e muslimanëve Allahu i Madhëruar thotë: O ju që besuat, mos i zini për miq të ngushtë të tjerët jashtë mesit tuaj, ata nuk pushojnë së vepruari në dëm tuajin, u dëshirojnë çka u mundon juve. Urrejtja kundër jush duket nga gojët e tyre, por ajo që fshehin në gjoksat e tyre, është edhe më e madhe. Ne pra, u kemi sqaruar faktet nëse ju i kuptoni. (3:118)

Dhe thotë i Larti: Atyre që nuk besuan, u është bërë e hijshme jeta e kësaj bote dhe bëjnë tallje me ata që besuan. Po ata që u ruajtën (besimtarët) në ditën e kijametit. All-llahu i jep (shpërblim) pa masë atij që e do. (2:212)

Dhe thotë i Lartësuari: Ata do t'u luftojnë juve vazhdimisht për t'ju zmbrapsur, nëse munden, nga feja juaj. (2:217)

Mosbesimtarët luftën e tyre kundër muslimanëve nuk e kanë kufizuar vetëm në fushëbeteja në vendet muslimane, ku i kanë instaluar ushtritë dhe regjimet felëshuese të tyre, por luftën e tyre kundër islamit dhe muslimanëve e kanë përhapur në të gjitha sferat e jetës njerëzore.

Edhe në video lojëra!

Këtu do ti sjellim vetëm disa video lojëra në të cilat muslimanët dhe shenjtërit e islamit prezantohen në kontekstin negativ, në përqeshje dhe nënçmim.

1. “Devil May Cry 3 (lojë për Sony Playstation 2) - Në një skenë tregohen dyert e Qabesë si dyer që i lidhin dy botët, botën e shejtanit dhe botën e vërtet...dhe figurën e cila i hap dyert e cila është e figuruar në mënyrë kompjuterike figurë e cila (CGI) është çlirimtar i magjisë së zezë (vepër e ndaluar në islam). Në mënyrë që të hapet dera, figura CGI duhet ti lexoj disa vargje, përafërsisht kështu: “Oj derë që e lidh botën e errësirës ...dhe ato vargje lexohen nga libri të cilin e mban në duar. Duket se ajo është Bibla, sepse, në fund të skenës, përmendet një vargj i cili flet për shtat mëkate të cilat mund ti gjejmë në Bibël... Ashtu që fëmijës në lojë, në realitet, i dërgohet mesazh se dyert e Qabesë kinse janë dyer të së keqes dhe errësirës, dyer pas së cilës fshihet bota e së keqes (islami).

2. “Counter Strike Condition Zero Deleted” - Në etapën e parë të lojës ai që luan duhet të luftoj dhe të gjuaj kundër ushtarëve të cilët tregohen si musliman. Nëse ia vëmë vëmendjen ...gjatë lojës, atëherë kur e qëllojmë, mund të dëgjojmë se si ushtarët thonë “Allahu Ekber!...Xhihad!” Natyrisht, e tërë kjo në konteksti negativ.

3. “Prince of Persia - Në shpatën e cila përdoret në lojë mund të vëreni një kaligrafi arabe ku është shkruar hadithi i Pejgamberit, salAllahu alejhi ve selem, “Përcjellin nga unë, qoftë edhe një ajet” dhe gjithashtu ajeti: Ai (All-llahu) iu mundëson të bëni vepra të mira, ju shlyen juve mëkatet tuaja, e kush respekton All-llahun dhe të Dërguarin e Tij, ai ka arritur një sukses të madh. (El-Ahzab, 71). Është e tepërt të sqarohet se si qëllimi i shkrimit të ajetit dhe hadithit në shpatë e cila mbyt, në realitet, është ofendim i islamit dhe dogmave islame.

Burimi:Prisoner oj Joy
Bota Islame

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
 
• Ofendimi i islamit në lojëra •
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: