islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona )

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty
MesazhTitulli: Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona )   Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 1 Dec 2010 - 23:58

M.Fethullah Gulen

Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) 154885_164562893581124_159992767371470_290276_5102433_aAktivitetiDije e thellë dhe përvojë didaktike në shkencat islame. Autor prodhimtar me më shumë se 60 libra të përkthyera në shumë gjuhë të botës. I vlerësuar si intelektuali publik më i shquar në Foreing Policy dhe Prospect poll në 2008. Vite shërbimi si imam (prijës), vaiz (ligjërues) dhe aktivist i shoqërisë civile me një kompetencë të padiskutueshme si orator në lidhje me Islamin, edukimin dhe dialogun në Turqi.

Shkollimi

Shkollim klasik në disa shkolla fetare (Kurşunlu, Kemhan, Taşmescid) nën ndikimin e një numri të konsiderueshëm dijetarësh dhe mjeshëtrash të nderuar sufi si Ramiz Gylen, Muhammed Lütfi, Haci Sıtkı, Sadi Efendi, dhe Osman Bektaş. (1951 – 1956).
Shkollimi fillor i detyrueshëm.Shkollim fillor i kombinuar me mësimin përmendësh të të gjithë Kur’anit dhe specializim në recitimin e tij (para 1946)

Punësimi


 • Imam Vullnetar/ Hoxhë, Erzurum, Amasya, Tokat, Sivas (1955-1958)
 • Krye Imam, Edirne (1959-1961)
 • Imam/ Lektor, Iskenderun, ndërsa kryente shërbimin e detyruar ushtarak (1961-1963)
 • Anëtar i Dhomës Publike, Erzurum 1963, Mbajti konferenca dhe leksione rreth Rumiut.
 • Mësues Kur’ani/ Imam, Xhamia Dar’ul Hadis, Edirne (1964)
 • Vaiz, Kırklareli (1965)
 • Vaiz, Izmir (1966-1971)
 • Drejtor/ Mësues i Bordit të Shkollës Kur’anore në Kestanepazarı (1966 – 1971)
 • Vaiz, Edremit (1972 – 1974)
 • Vaiz, Manisa (1974 – 1976)
 • Vaiz, Izmir, Bornova (1976 – 1980)
 • Hoxhë vullnetar, Stamboll, Izmir dhe kudo nëpër Turqi (pas daljes në pension 1986-1989)
Orator

 • Zhvilloi një seri bashkëbisedimesh në Turqi dhe në Evropë (1975-1977)
 • Biseda në lidhje me çështjet shoqërore, kulturore dhe fetare janë regjistruar dhe transmetohen çdo javë në www.herkul.org (nga 2003 e këtej).
 • President Nderi/ Udhëheqës i Shoqërisë Civile
 • Anëtar themelues i Fondacionit të Gazetarëve dhe Shkrimtarëve (1994)
 • Ka marrë pjesë në simpoziume rreth dialogut ndërfetar dhe e ka promovuar atë nëpërmjet një numri të madh evenimentesh të organizuara nga ky fondacion (1994-1998).
 • President nderi i Forumit Rumi, Washington D.C. (nga 1999 e këtej)
Çmime

 • “Çmimi i kontributit për paqe dhe harmoni ndërmjet shoqërive” nga Fondacioni Shpirtëror i Kirgizistanit (2007)
 • Çmime nga Fondacioni Turk 2000, Türk Ocaklari Vakfi, Fondacioni i Rrugës së Mëndafshtë, për kontributin e tij në edukimin, kulturën dhe paqen (1998)
 • Çmim nga TURKSAV për përpjekjet e tij në fushën e edukimit në Azinë Qendrore (1997)
 • Çmimi Special i 14 Nëntorit nga Türk Eğitim – Sen (1997)
 • Çmime nga Fondacioni Mehmetçik (Shoqëri në mbështetje të ushtarëve të rënë apo të plagosur në përpjekje luftarake), nga Departamenti i Policisë për shkak të donacioneve thelbësore dhe nga Fondacioni TUSIAV për kontributin në Shoqërinë Civile, Paqe dhe Edukim (1996)
 • Çmimi i Shërbimit Nihal Atsız (Türk Dünyası Hizmet Ödülü) nga Türk Ocakları Vakfı për përpjekjet dhe kontributin e tij në fushën e edukimit në Turqi, Azinë Qendrore dhe Ballkan. (1995)
AutorEse për periodike

 • Kryeartikuj për çdo çështje në revistën e përmuajshme Sızıntı që nga numri i parë i saj në 1979 (tirazhi në 2009 ishte 700.000 kopje).
 • Kontribuues në Yeni Ümit, një revistë e përtremuajshme në fushën e studimeve fetare (që nga 1988) si dhe për revistën letrare Yağmur (që nga 1998).
 • Kontribuues në gazetën e përditshme Zaman me një faqe të përjavshme të ndërtuar enkas për veprat dhe komentet e tij të botuara.
Libra (në turqisht – sipas kronologjisë së botimit)

 • Çağ ve Nesil, 1982
 • Asrın Getirdiği Tereddütler-1, 1983
 • Renkler Kuşağında Hakikat Tomurcukları 1, 1985
 • Buhranlar Anaforunda İnsan, 1986
 • Ölüm Ötesi Hayat, 1987
 • Yitirilmiş Cennete Doğru, 1988
 • Dua Mecmuası, 1988
 • Asrın Getirdiği Tereddütler-2, 1989
 • Hüzmeler ve İktibaslar, 1990
 • Asrın Getirdiği Tereddütler-3, 1990
 • Zamanın Altın Dilimi, 1991
 • İnancın Gölgesinde 1, 1991
 • Renkler Kuşağında Hakikat Tomurcukları 2, 1991
 • İnancın Gölgesinde 2, 1992
 • Asrın Getirdiği Tereddütler-4, 1992
 • Günler Baharı Soluklarken, 1993
 • Sonsuz Nur 1, 1993
 • Sonsuz Nur 2, 1994
 • Sonsuz Nur 3, 1994
 • Kalbin Zümrüt Tepeleri 1, 1994
 • Prizma 1, 1995
 • Fasıldan Fasıla 1, 1995
 • Fasıldan Fasıla 2, 1995
 • Kitap ve Sünnet Perspektifinde Kader, 1995
 • İla-yı Kelimetullah veya Cihad, 1996
 • Yeşeren Düşünceler, 1996
 • Fasıldan Fasıla 3, 1996
 • Prizma 2, 1997
 • Fatiha Üzerine Mülahazalar, 1998
 • Ruhumuzun Heykelini Dikerken, 1998
 • İrşad Ekseni, 1998
 • Varlığın Metafizik Boyutu 1, 1998
 • Varlığın Metafizik Boyutu 2, 1998
 • Prizma 3, 1999
 • Kırık Mızrap, 2000
 • Işığın Göründüğü Ufuk, 2000
 • Kur'an'dan İdrake Yansıyanlar 1, 2000
 • Kur'an'dan İdrake Yansıyanlar 2, 2000
 • Ölçü veya Yoldaki Işıklar, 2000
 • Mealli Dua Mecmuası, 2000
 • Fasıldan Fasıla 4, 2001
 • Kalbin Zümrüt Tepeleri 2, 2001
 • Kırık Testi, 2002
 • Çekirdekten Çınara, 2002
 • Prizma 4, 2003
 • Yaratılış Gerçeği ve Evrim, 2003
 • Dua Ufku, 2003
 • Çocuğun Dini Eğitimi, 2003
 • Sabah ve Akşam Duaları, 2003
 • İnsanın Özündeki Sevgi, 2003
 • Örnekleri Kendinden Bir Hareket, 2004
 • Kırık Testi 1, 2004
 • Beyan, 2004
 • Bir Kutup Varlık Anne, 2004
 • Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde Anne-Baba, 2004
 • Sohbet-i Canan (Kırık Testi 2), 2004
 • Gurbet Ufukları (Kırık Testi 3), 2004
 • Renklerin Diliyle, 2004
 • Kalbin Zümrüt Tepeleri 3, 2005
 • Kendi Dünyamıza Doğru, 2005
 • Fikir Atlası (Fasıldan Fasıla 5), 2006
 • El Kulubud Daria, 2007
 • Kalbin Zümrüt Tepeleri 4, 2008
 • Zihin Harmanı (Prizma 7), 2008
 • Sükutun Çığlıkları, 2008
 • Enginliğiyle Bizim Dünyamız, 2009
Libra në Shqip

 • Kriteret ose Dritat e Rrugës
 • Nën hijen e besimit 1,2
 • Drejt Një Qytetërimi Global me Dashuri dhe Tolerancë
 • Dritë e Pashuar 1,2
 • Nga fara te lisi
 • Jeta pas vdekjes
 • Statuja e Shpirtrave Tanë,
 • Libri i lutjeve
 • Lëkundjet që solli shekulli 1,2,3,4
 • Ese, opinione, perspektiva
 • E vërteta e krijimit ose evolucioni
 • Kaderi
 • Penza e thyer
Gjuhë

 • Turqisht (gjuha amtare)
 • Arabisht (nivel i avancuar)
 • Persisht (nivel i avancuar)
 • Osmanisht (nivel i avancuar)
Përgatiti dhe Përpunoi :Bujamin Salija


Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona )
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: