islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
MesazhTitulli: Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit    Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 7 Dec 2010 - 17:29

Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit


Bediuzzamani dërgohet në Ministrin e punëve të brendshme ku pranohet nga ministria në bisedime.
Në mes tyre u zhvillua ky dialog
:

Ministri
: "Nga sulltani ke një selam te veçantë, dhe pagën me vleftë prej një mijë grosh; ndërsa kur të kthehesh në vendin tënd, do ta kesh pagën tridhjetë lira. Gjithashtu sulltani ti dërgon edhe tetëdhjetë lira si dhuratë prej tij."

Bediuzzamani: "Kurrë nuk kamë kërkuar pagë dhe nuk do ta pranoja, po qoftë ajo edhe njëmijë lira. Sepse unë nuk kamë ardhur këtu për qëllimet e mija, por për interesa të vendit. Këtë që ju ma ofroni është një ryshfet i thjeshtë që unë të detyrohem të heshti."

Ministri: "Me këtë ti e refuzon vullnetin e sulltanit, ndërkaq që ajo nuk refuzohet."

Bediuzzamani: "Unë refuzoi, që sulltani të detyrohet të më thërras, me ç'rast dot më ishte dhënë mundësia që t'ia shprehi fjalën e vërtet."

Ministri
: "Pasojat dot mund të jenë të pa mëshirshme."

Bediuzzamani: "Shkaqet janë të shumta, ndërsa vdekja vetëm një. Nëse unë ekzekutohem, në zemrat e Ummetit do të shtohet dashuria ndaj meje, sepse unë me të arritur në Stamboll, jetën time e futa në grusht... Ju bëni çka të doni, por unë me të vërtet mendoj atë që po ta them: dëshirojë që t'i zgjoi fëmijët e Ummetit, ndërsa këtë nuk e bëjë për asgjë tjetër përveç se që jam bij i këtij vendi; e jo që të fitojë ndonjë famë. Sepse shërbimi për atdheun i njeriut sikurse unë përmbushet vetëm me dëshminë e ndërgjegjes; kurse ajo nuk plotësohet përveçse nga ndikimet e mira; ajo nuk arrihet përveçse duke i ikur interesave personale. Për këtë shkak unë kamë arsye kur e refuzojë pagën."

Ministri: "Ajo në çka ju po pretendoni, në lidhje me përhapjen e arsimit në krahinën tuaj, momentalisht është duke u shqyrtuar në këshillin ministror."

Bediuzzamani
: "E përse atëherë po vonohet me përhapjen e arsimit, ndërsa po shpejtohet në aspektin e pagës time?Përse i jepni më tepër përparësi interesit tim personal ndaj interesit të përgjithshëm të Ummetit?"

Materiali i përdorurë në këtë tekst është marurë nga Libri
:

"Koleksioni i Risale-i Nurit, Sozler ( Fjalët ) ."

Mundësoi : Bujamin Salija


Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
MesazhTitulli: Re: Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit    Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 7 Dec 2010 - 17:44

Allahu te shperbelft vlla per kete tregim nmjaft interesant Allahu qoft razi me ty Pena e arte.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
MesazhTitulli: Re: Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit    Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 7 Dec 2010 - 17:48

|... .Amin inshAllah Allahu qoft i knaqur edhe me juve Admin pasi ju jeni ata qe na mundesoi shkrimet tona ti pulbikojmë Es selamu alejkum..... |


Admin shkruajti:
Allahu te shperbelft vlla per kete tregim nmjaft interesant Allahu qoft razi me ty Pena e arte.

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
MesazhTitulli: Re: Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit    Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit EmptyTue 7 Dec 2010 - 18:25

amiin amin me gjith juve inshallah sepse edhe ne pa juve sun bejm asgje ju na jepni vullent per me punu sepse pa mos qen ju ne nuk mundemi me punu.

Selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty
MesazhTitulli: Re: Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit    Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dialogu midis Bediuzzamanit dhe Ministrit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: