islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
MesazhTitulli: Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen   Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 9 Dec 2010 - 11:24

Pejgamberis.a.w.s ka përjetuar shumë tortura nga persona të ndryshëm, kurse ata që I kanëpare këto tortura me keqardhje I kanë thënë Pejgamberit s.a.w.s : “Ja Resulallah, pse nuk I lutesh Zotit që T`I mallkojëkëta njerëz që I kryejnë këto tortura dh eta gjejnë të duhurën?..” PorPejgamberi s.a.s I cili ishte krijuar si shembull I mëshirës në botë ua ktheukështu: “Unë nuk jam një Profet që I mallkon njerëzit. Nuk dëshiroj që ata qëm`i bëjnë këto tortura të mallkohen dhetë asgjësohen, por dua që të përmirësohen dhe të bëhen njerëz besimtarë…”,kështu që Profeti I gjithë botëve nuk iu është afruar mallkimit.

NjëPejgamber, I cili pos të gjitha torturave që I kishte përjetuar përsëri nuk I ishteafruar që t`i mallkojë torturuesit ,nuk ka vepruar në të njëjtën mënyrë dhenuk ka ngelur pa zë ndaj njerëzve që janë munduar t`i përçajnë popujt dhe t`i bëjnë armiq tënjëri –tjetrit, duke I vënë fitne (t`i bësh kundërshtarë dy persona apo dygrupe duke I nxitur ata me gënjeshtra) në mesin e tyre.

“Fitnejaështë në gjumë, kush e zgjon atë Allahu le ta mallkojë…” , ka paralajmëruarPejgamberi s.a.s.
Psekështu Pejgamberi s.a.s është sjellë ndryshe?...Sepse fitneja që I përçanpopujt në mes veti dhe në grupe dhe që I bën armiq të njëri-tjetrit, nuk ështënjë akt I thjeshtë për të cilin nuk duhet ngritur zërri. A ndaj I Dërguari I Allahutedhe pse I ka duruar të gjitha torturat që I janë bërë personalitetit të tij,atyre që I janë munduar që t`i vënë fitne dhe ta shkatërrojnë unitetin dhebashkimin e një populli, I është lutur Zotit që t`i mallkojë dhe për ta bërëkëtë më të theksuar ka paralajmëruar nëkëtë mënyrë: “Fitneja është në gjumë, kush e zgjon atë Allahu le ta mallkojë.”
Kështuqë edhe Krijuesi I gjithë botëve në ajetet e Sures Xhasije, ku shprehetdomësdoshmëria e popujve me fed he mentalitet të ndryshëm që të jenë bashkë dhetë formojnë unitetin në një vend, ka theksuar: “Kush bën vepra të mira, bën për vete,e kush bën keq bën kundër vetes.Allahu që të dy në botën tjetër dot`I mer në llogari. Në këtë botë që të gjithë do të jetojnë në mënyrë miqësore….(Shihni:Xhasije-ajeti14-15)
Domethënëse në ditën e gjykimit që të gjithë do ta japin llogarinë para Allahut përveprat dhe qëllimet e tyre. Atëherë pse të ndahemi në grupe dhe të vijmëkundranjëri tjetrit në fund të fundit çdonjëri çdonjëri vetë do të përgjigjet paraAllahut për veprat e tij….


Por
fitneja që na bën të ndahemi në pale nuk mendon kështu, por I nxit të dyja
palët që të luftojnë me njëri tjetrin, andaj edhe i Dërguari I Allahut e bën
paraljmërimin e tij duke u kërcënuar:


“Fitneja
është në gjumë, kush e zgjon atë Allahu le ta mallkojë!”


Pejgamberi s.a.w.s
që I lutet Zotit që t`i mallkojë ata të cilët e prishin unitetin dhe
bashkimin, çfarë mendoni se urdhëron
për ata që mundohen që ta mbrojn unitetin, që mundohen ti pajtojnë të
hidhëruarit dhe për ata ë mundohen që ta
përforcojnë vllezërimin? Po deshët të
hedhim një sy e të shohim se çfarë po thotë për këta njerëz. Të shohim se çfarë
do të na bënte të lumtur në
anën tjetër.Pejgamberi s.a.w.s urdhëron
në këtë mënyrë: “A dëshironi t`ju informoj për veprat e mira që kanë
sevape të shumta siç janë adhurimet e namazit, agjërimi dhe haxhi?”

“Na inform ja Resulullah”, ia kthejnë
sahabet. Në këtë mënyrë ua shpejgoj sjelljet tona që kanë shumë sevape me vete,
Pejgamebri s.a.w.s : Pajtoni të hidhëruarit, përqafoni të prekurit tregoni mund
të posaçëm për rruajtjen e unitetit dhe
bashkimit të popullit, sevapi I juaj nuk do të jetë më pakë nga ata që I radhita
më lart!....


Ashtu siç namazi, agjërimi dhe haxhi
janë adhurimet me sevape më të shumta, edhe pajtimi I të hidhëruarve, përqafimi
I tyre dhe bashkimi I populates është një nga detyrat tona që do tat ë na sjellin po aq sevape.

Edhe një ndër detyrat e domosdoshme
të një muslimani Brenda një shoqërie është që gjithmonë të jetë nga ana e
paqes. Kjo gjë është e përmendur edhe në Suren Bakara:


“O
ju që besuat! Që të gjithë hyni në paqe,
mos e ndiqni shejtanin duke e prishur unitetin dhe bashkimin tuaj. Mos harroni
që shejtani, I cili mundohet që t`ua prish unitetin, është armiku I qartë I juaj…!
(Bakara 2008)


Ajo që mund të nënkuptohet është se
nëse në një shtet rritet dhe përforcohet numri I njerëzve që I marrin me
seriozitet paralajmërimet për unitet të haditheve dhe të haditheve dhe të
ajeteve Kur`anore, atëherë përforcohet edhe uniteti, paqja fiton, kurse fitneja
përçarse humb.Sepse një besimtarë I vërtetë
kurrë nuk merr pjesë dhe nuk e përkrah anën e fitness që është nën
mallkimin e Allahut xh.sh. Ai gjithmonë përfaqëson paqen dhe mendon për
vllazërinë, duke mos ia treguar forcën atyre që merren me të njejtin kundër tyre
dhe duke mos e përdorur gjuhën ndaj atyre që e bëjnë të njejtën gjë për të.

Prg:Merjem Salihi
Islami-eshte-drit/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
MesazhTitulli: Re: Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen   Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 16 Dec 2010 - 10:39

Allahu ju shpërbleft për këtë temë shumë të mirë dhe këshilldhënëse.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
raba
Motrat islame
Motrat islame
raba

Numri i postimeve : 78
Data e regjistrimit : 27/10/2010
Mosha : 30

Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
MesazhTitulli: Re: Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen   Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen EmptyThu 16 Dec 2010 - 14:13

Allahu te shperbleft moter per ket postim severtet je ka i shkruan do kema qe po me lajn shum pershtypje e inshalla veq vazhdon qyshtu.selam alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty
MesazhTitulli: Re: Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen   Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Torturuesit duhet të përmirësohen e jot ë asgjësohen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: