islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Hudbe - Pasojat e gjinaheve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

Hudbe - Pasojat e gjinaheve Empty
MesazhTitulli: Hudbe - Pasojat e gjinaheve   Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyFri 10 Dec 2010 - 9:59

Pasojat e mëkateve

Xhemat i nderuar ajo që ndodhë për cdo ditë tek muslimanët në përgjidhsi si dhe në mesin tonë, si problemet, hidhremet, , ndarja, përcarja , nëncmimi I njri tjetrit, uretja e të tjerëve, varferia, krizat e ndryshme, mosmarveshjet ne familje, mosmarveshjet me fëmijët etj, të gjitha keto na sjellin në përfundim , domosdodhmërinë e largimit prej gjinaheve para se të bëhet vonë dhe para se të na vjejë denimi i All-llahut, dhe para se të na kaloj kjo botë pa mirësi dhe vepra të mira.
Xhemat i nderuar nëse ne dëshirojmë lumturinë e kësaj bote dhe të botës së ardhshme , patjetër duhet të largohemi prej gjinaheve, ti zhdukim ata dhe ti zavendësojmë me vepra të mira që të fitojmë shpërblimin e All-llahut xh.sh dhe të shpëtojmë prej zajrrit të xhehenemit, sepse gjinahet janë shkak e cdo fatëkeqësi tragjedie që I ndodhë një njeriu, populli apo shoqërie.
Xhemat I nderuar!All-llahu xh.sh ne kuranin famelart na tregone per denimet e ndryshme te shum popuje te cilet kane jetur para nesh.Na tregone per denimin e Populli te Nuhit a,s popullin Ad,popullin themud, popullin e Lutit a.s etj. Të gjitha Këto pouj All-llahu xh.sh i dënoi me dënime të ndryshme.
Xhemat I nderuar a nuk duhet pak të mendojme dhe të pyesim pse I denoi All-llahu xh.sh këto popuj, pse I shkatrojë All-llahu xh.sh këto njerëz? Pra shkak, sebeb që këto njerëz e merituan dënimin e Zotit ishin gjinahet e tyre/ Këto popuj u shkatruan për shkak të gjinave të tyre. Për shkak të gjinaheve All-llahu xh.sh dënoi shum popuj, gjë e cila mund të na dodhë edhe neve nëse nuk largohemi prej gjinaheve. Prandaj kur të lexojme ajete kuranore që folin per denimin e popujve që kan jetur para nesh, nuk duhet ti kuptojme vetëm si ngjarje historike, se ne kete kohe u denua nje popull, por nga këto ngjare që na tregonë Kurani famëlartë duhet të marrim mësim , të përmisohemi që mos na ndodhë edhe neve një gjë e tillë.
Prandaj edhe Muhamedi a.s na tërhekë vëretjen dhe thotëNeutral” Nëse umetin im mbushet me gjinahe, atëherë All-llahu I përfshin me dënimin e tij”.
Në një hadithë tjetër Muhamedi a.s thotë:
“Ruani veten nga të kqijat që vijnë prej gjunaheve, sepse ata I mblidhen njerriut deri sat a shkatrojnë atë”.
Xhemat I nderuar nëse cdo njëri prej nesh largohet prej gjinaheve në këtë rastë do të largoheshin prej nesh fatkeqësitë dhe të kqijat dhe All-llahu xh.sh do të largonte prej nesh pikllimet dhe do tan a sillte në një gjendje më të mirë. All-llahu xh.sh në Kur’anin famëlartë thotë:

“All-llahu nuk e ndrishin gjendjen e një populli deri sa ai popull nuk e ndrishen gjendjen e tij.”
- Mos e lejo vetën që të shashë, shokun , mikun apo vëllaun tëndë,
- Mos e lejo veten të nëncmojshë dikë,
- Mos e lejo vetën të shpifish dicka
- Mos e lejo veten të përgojosh,
- Mos e lejo veten të rejshë dhe të mashtrojshë
- Mos e lejo veten që të bëjshë zina
- Mos e lejo vetën që të pijshë alkool
- Mos e lejo që familja jote të bëjë gjinahe,
- Mos e lejo që fmiju jotë të ve vënth, sepse Muhamedi a.s thotë: ALL-llahu i Mallkonë meshkujt që vishen si femrat dhe femrat që vishen si meshkuj... Ky pra është fillimi i harameve dhe për këtë fëmijë nesër nuk do të llogaritet asgjë e keqe...
- Mos lejo që vajza jote të vishet si te ketë dëshirë, sepse edhe ti ke përgjegjësi në veshjen e saj.
- Xhemat i nderuar. Me të vërtetë, prej asaj se si do t'i edukoni fëmijët tuaj, varet nëse nesër do të keni miq apo armiq. Sa kujdesimi per edukimin e femijeve tonë, sa kujdesemi që ata ta praktikojne islamin . Sa kujdesemi që ata ti praktiokonë rregullat fetare. Sa kujdesimi që ata ta falin namazin.
- SA na dhimbet rina jonë kur i shohim se ata nuk janë në rugën e duhur. Ndërsa për këtë Muhamedi a.s thote: NUK është prej nesh ai që nuk ka dhembshmëri ndaj të rinve dhe respekt ndaj moshuarive.
- Po pyes sa na dhimben neve te rijtë, sa kujdesemi per ata, sa kujdesemi që të mos shkojnë ata në zjarrin e kësaj dynjaje, pasi në të shumtën e rasteve ne jemi shkaktar që ata të përfundojnë në zjar të xhehenemit. Këtë e vërtetojmë më një tregim të Një thirrisi në islam Amër Halid i cili një libër të tij përmend rëfimin e një prindi i cili qante pa pushuar për vajzën e tij. Ky prind tregonë: E kam parë në ëndër vajzën time i cila ka vdekur e re .
- E kam parë se si më shikonte dhe me më thonte:
- Më mjaftonë All-llahu dhe Ai është mbojtës i mrekullueshëm.
- Shum herë i përsërite këto fjalë.
- Une i thash kudër kujt të mjaftona All-llahu vajza ime, që ta tja marë hakun.
- Më tha kundra teje baba, Sepse ti ke qenë pa i kujdeshëm ndaj meje. Ti je shkaktar i gjenjes sime.
- Ku je tani Bija ime?
- Më tha a Nuk e din. Un tani jamë në zjarrin e xhehenemit.
- E përse je ne zgjar të xhehenemit bija ime.
- Më tha a Nuk e dijn pse?
- Ti je shkaktar i kësaj. Na ke pa mua dhe motronën time që shihnim filma natë vonë dhe nuk je përpjekur që të na largosh.
- Na ke lejuar që të flejmë gjatë kohes së namazit të sabahut dhe nuk na ke zgjuar që të falemi.
- Ti na cojshe të blejme ata filma, të blejme tesha, ti pagujshe ata e aspak nuk te interesonte se cfar teshash blenim ne.
- Dilnim në qytet me veshje të zbuluar dhe të parsumosura ti tërheqim të rijte, por ti asnjehrë nuk na ke kontrolluar, e as që je kujdesur per ne.
- Pra ti je shkak që unë jamë në këtë gjendje.
- Ki prind tregone sa kjo ender u pikllova shum.
- Prandaj vendosë qe kete tua tregoje prindeve te tjere që te mos gabojnë gjatë edukimit të fmijëve ashtu sic gabova unë.
- Xhemat i nderuar me siguri se shumica nesh prej e gjejne vetennë këtë tregim, pasi shum pak kujdesemi për edukimin e fëmijeve tanë.
- Prandaj ti kërkojmë falje All-llahut dhe te kujdesemi per femijet tane,Te shohim se ku dhe si e kalojnë kohën ata,me çka e kalojnë kohën me filma, sms, mobila,apo ne internet. Si veshen ata Pasi veshjne ne vte va blejme apo e paguajm.
- Sepse ne te kundërten ne do ta ngarkojmë vetem me gjynahe dhe përfundimi jone do te jete zjari i xhehenemit dhe poashtu ne do te jemë shkakatar qe edhe fëmiejt tanë të përfundojnë në zgjar të xhehenemit.
- Sepse në ditën e gjikimit njeriu me gjynahe më të mdhaja do të jetë a njeriu që e ka lënë anash edukimin e fmijëve të vetë.
- Prandaj të mësojmë nga ky tregim dhe të kujdesim sa më shum për fëmijët tanë, si gjatë shkollimit, veshjes, festave etj.
- Mos e lejo veten që të bjëshë harame, por gjinahit thuaj jo, dhe në vendë të gjinahit bënë një punë të mirë,
- Mos e lejo veten që disa harame ti konsinderojshë të vogla
- Enes ibn Maliku r.a ka thënë: Do të punoni punë të cilat në sytë e juaj do të duken të vogla sa kokrra e grrurit ndërsa ata vepra në kohën e Muhamedit a.s janë konsinderuar si gjinahet më të mdhaja.
Ka njerëz të cilët kur bëjënë gjinahe mundohen të fshehen prej të tjerëve .Këto njerëz aspëk nuk mendojnë se duhet të frikohen prej All-llahut e jo prej njerëzve, të tërprohen prej melekëve që kanë në krahun e djathtë dhe të majtë të cilët vazhdimisht që ndrojnë më njeriun dhe I shkruajne veprat e tyre.
Kur muslimanër e cliruan Qipron të gjithë ishin të gëzuar dhe festonin, Njëri nga ushtarët qante: I thanë pse qanë kjo ditë është festë për muslimanët sepse këtë ditë All-llahu e ngriti Islamin dhe muslimanët. Ky ushtar thaJu nuk Kuptoni.Ky popull ishte populli më I fuqishëm se cdo popull tjetër. Por kur ki populli la ënash urdhërat e All-llahut, All-llahu xh.sh I shëndrojë në robër, nuk ka gjinah më të madh se mospërfillja e urdhërave të All-llahut xh.sh. sepse mëkate e një populli janë shkak I shkatrimit dhe shëndrimit të tij në një gjendje të vështirë.
Por, për muslimanin gjithmonë ka shpresë për shpëtim. Shpresa është te pendimi dhe te kthimi në rrugën e All-llahut.xh.sh, sepsene jemi umeti për të cilët All-llahu xh.sh në Kuranin famëlartë thotë:

3:110. Je jeni populli më i dobishëm, i ardhur për të mirën e njerëzve, .....
Me të vërtet Allahu xh.sh e do këtë umet , sepse ne jemi umeti më i zgjedhur dhe më i mirë, por All-llahu xh.sh nuk i do ata që bëjnë gabime.
Prandaj ti lutemi All-llahut xh.sh që të na mundësojë që të largohemi prej gjynaheve dhe ti zavendsojmë ata me vepra të mira dhe të dobishme.
Ti lutemi All-llahut xh.sh që ta na fal, magësitë, dhe dobsitë tona.
Ti luetimi All-llahut xh.sh që ta na fal gabimet tona, dhe inshalla për mundin tonë që e japim, të na jape një jetë të mirë në këtë botë dhe të na shpërblejë në botën tjetër me xhenet.
Afet Beadini
10.12.2010
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Hudbe - Pasojat e gjinaheve Empty
MesazhTitulli: Re: Hudbe - Pasojat e gjinaheve   Hudbe - Pasojat e gjinaheve EmptyFri 10 Dec 2010 - 13:23

Allahu ju shperbelft i nderuari Hoxhe per kete Hudbe - Pasojat e gjinaheve 71735 shume te mire.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Hudbe - Pasojat e gjinaheve 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Hudbe - Pasojat e gjinaheve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: