islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. Empty
MesazhTitulli: Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh.   Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh. EmptyFri 10 Dec 2010 - 19:09

Dita e Ashures, festa e të Dërguarve të Allahut xh.sh.

Xhemat i nderuar së pari ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na bëri pjestar të fesë Islame, poashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj që të mbërijm edhe këtë ditën e sodit për të falur edhe këtë namazin e Xhumas së bashku. Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojm Pejngamberit tonë, njeriut më të dashur,komentatorit më të mirë të Kuranit,predikuesit të fesë së Allahut xh.sh. Muhammedit a.s. si dhe familjes së tij të pastër,shokve të tij etj.

Në dersin e sodit do të mundohemi të flasim për rëndësinë dhe vlerën e ditës së 10-të të Muajt Muharrem,e që njihet edhe si dita e Ashuras.
Dita e ashuras ndryshe njihet edhe si IDUL ENBIJA (festa e të Dërguarve të Zotit.
Pra në kët dit Allahu xh.sh. e ka treguar meshirën e Tij ndaj pejngamberve duke i shpëtuar nga vuajtjet e jetesës së kësaj bote.
Në këtë dit kan ndodhur edhe shum ngjarje tjera me rëndësi në historin Islame,ku në mes këtyre ngjarjeve Imama Buhariu i përmend edhe këto:
1).Në kët dit Musai a.s.së beshku me Israilët kaluan kaluan detin e kuq dhe shpëtuan nga Fraoni,ndërsa faraoni u mbyt.
2).Nuhi a.s me besimtarët e tij zbritën në kodrën Xhudijj, dhe shpëtuan nga përmbytja e ujit.
3).Junusi a.s. doli nga barku i peshkut në breg të detit.
4).Allahu xh.sh. ia fali Ademit a,s,gabimin që bëri në xhennet duke e hëngër pemën e ndaluar.
5).Karavani duke udhëtuar për në Egjipt, shpëtoi Jusufin a.s nga bunari.
6).Në kët dit është lindur si dhe është larguar prej kësaj bote Isai a.s.
7).Në kët dit është lindur Ibrahimi a.s, si dhe shpëtimi nga zjari ka ndodhur po në kët dit.
8).Në kët dit i është kthye të pamurit Jakubit a.s.
9).Në kët dit Ejjubit a.s.i është kthye shendeti,pas nji sëmundje të rëndë dhe të gjat.
10).Sulejmani a.s mori sundimin ndaj Israilve.
11).Në kët dit Muhammedi a.s frimëzohet nga Allahu xh.sh. se i jan falur mëkatet e kaluara dhe të ardhshme.
Poashtu në kët dit ndodh krimi ndaj ehli bejtit, vrasja Huseinit djalit të Hz.Alit dhe Fatimes, nipit të Pejngamberit a.s.
Poashtu në kët dit eshtë nji lloj ushqimi që pregatitet e që emërtohet si Ashure,ku zanafillën e ka praj ather Kur Nuhia.s me besimtarët që ishin në anije dhe pas qëndrimit disa ditësh nuk kishin se ctë han,mblodhën cgjetën në anije nga drithrat,dhe i bashkuan(perzien) dhe bënë ushqim,ku edhe sot e kësaj dite ki lloj ushqimi po bëhet nga drithrat e përzier.
Është mirë qe ditët e ashures të kalohen në agjërim e neteët në ibadet.
Sipas hadithit të Muhammedit a.s dita e 9 dh e 10, ose e 10 dhe e 11.Kur e kan pyetur se përse 2 dit,muhammedi a.s ka thënë për shkak se Jahudit agjërojn vetëm ditën e 10, e ne për dallim dihet edhe nji para apo pas.
poashtu Muhammedi a.s thot"Ai i cili agjëson ditët e ashures,Unë do të bëj lutje te Allahu xh.sh që tia fal gjunahet atij.
Dita e Ashures eshtë ditën e ejte.
Dhe më në fund të lusim Allahun xh.sh që për hirë të kësaj dite dhe për nder të këtij namazit tna i fal gjunahet,tna i pranoj ibadetet dhe lutjet tona si dhe tna jap të mira si në kete poashtu edhe në botën tjetër
Amin,
Prg:Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Dita e Ashures,festa e të Dërgurve të Allahut xh.sh.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: