islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
BISEDË ME SORRËN EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
BISEDË ME SORRËN EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
BISEDË ME SORRËN EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
BISEDË ME SORRËN EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
BISEDË ME SORRËN EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
BISEDË ME SORRËN EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
BISEDË ME SORRËN EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
BISEDË ME SORRËN EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
BISEDË ME SORRËN EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
BISEDË ME SORRËN EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
BISEDË ME SORRËN EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
BISEDË ME SORRËN EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
BISEDË ME SORRËN EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
BISEDË ME SORRËN EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
BISEDË ME SORRËN EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
BISEDË ME SORRËN EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
BISEDË ME SORRËN EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
BISEDË ME SORRËN EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
BISEDË ME SORRËN EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
BISEDË ME SORRËN EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
BISEDË ME SORRËN EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
BISEDË ME SORRËN EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 BISEDË ME SORRËN

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BISEDË ME SORRËN Empty
MesazhTitulli: BISEDË ME SORRËN   BISEDË ME SORRËN EmptySun 12 Dec 2010 - 10:04

BISEDË ME SORRËN Gauta1Një ditë i vetmuar në dritare vërejta një sorrë. Tingujt e zërit të saj ak, ak, ak-ak sikur më ishin drejtuar mua. Kjo tërhoqi vëmendjen time: zogu i egër në dritaren time!Duke e vërejtur filluam bisedën. Sorra tha: -Selamun alejkun, o shitës i aromave! -Unë u përgjigja: -Ve alejkum selam, zog. Mirë se erdhe -Mirë se të gjeta – u përgjigj sorra. Unë e pyeta: - Nga vjen? -Sorra u përgjigj: -Nga Ademi, mosekzistenca fizike Në pyetjen time: - Ku shkon? – u përgjigj: -Në Adem (mosekzistencë) Unë: -çfarë gjuhe fletë? Sorra u përgjigj: -Arabisht Unë: - çfarë do të thotë kjo dhe me kënd ka të bëjë? Sorra u përgjigj: - Babai juaj Ademi qe i padëgjueshëm. Ju afrua pemës së ndaluar duke bërë mëkat (akun, el-aku, ak). Unë: - Kujt i drejtohet këto fjalë? -Sorra u përgjigj: - Juve, që të hakmerreni ndaj shejtanit i cili e mashtroi babain tuaj Ademin, dhe pasardhësit kanë të drejtë në hakmarrje. Unë: si ta bëjmë këtë? Sorra: - Ti kundërvihemi gjithmonë shejtanit duke i bërë Razz All-llahut xh.sh. Unë: çfarë paraqet sexhdeja? Sorra: Bindje dhe nderim. Sorra: Në këtë botë ka shumë ngjyra, por të gjitha komponohen në të zezë dhe bardhë. Për këtë unë jam në këtë botë lloj i veçantë. Unë: cila prej këtyre dy ngjyrave është themelore dhe më e rëndësishme? Sorra: -Ngjyra themelore është e zeza dhe tregon në fazën e Ademit – mosekzistencës fizike. Ngjyra ime e bardhë është relative dhe anësore. Ekzistenca ime fizikë është atim i cili tregon në dhuratën nga ana e ekzistencës së vërtetë absolute e cila është e domosdoshme (Vaxhib el-vuxhud) nga All-llahu xh.sh Unë: -Nëse është kështu, çka je ti? Sorra: -Unë jam hije ose fantazi, mosekzistencë - Adem me ekzistencën e domosdoshme-Vuxhud. Unë: -Ku fluturon? Sorra: -Në vijën e paramenduar ku takohet e zeza me të bardhën. Unë: -çfarë tregon vija e zezë? Sorra: -Ajo është vija e rrugës së drejtë, urdhër i lartë nga Kur’ani: “Festekim kema umirte” “Ti (Muhammed) përqendrohu vendosmërisht ashtu si je i urdhëruar…”1 Unë: -Si është i mundur kalimi nëpër stazën e urës tejet delikate? Sorra: -Zhdukja yte (fena) në mënjanimin e çdo gjëje përveç All-llahut. Unë: -Nga kalohet? Sorra: -Në mbretërinë e cila nuk zhduket kurrë, gjegjësisht në zhytjen në ekzistencën e përhershme Hyjnore (beka bil-lah). Unë: -E si kalohet? Sorra: Me dritën e besimit ndaj Kur’anit: “Nuruhum jes’a bejne ejdihim… “Drita e tyre ndriçon para tyre….”2 Unë: -Ku banoni? Sorra: -Në drurët e lartë. Unë: Përse nuk jetoni në shtëpia? Sorra: -shtëpitë i ndërtojnë njerëzit, ndërsa drurët janë ndërtesat e All-llahut të madhërishëm.Unë: -Përse i bëni foletë lartë? Sorra: -Që ti ruajmë të vegjlit nga disa njerëz. Unë: -Në ju ankohen njerëzit se ju dëmtoni pemët dhe perimet? Sorra: -U tërheqim vërejtjen njerëzve të cilët harrojnë përmendjen dhe përkujtimin ndaj Zotit.Gjithashtu u tërheqim vërejtjen njerëzve të jenë të zgjuar në ngritjet shpirtërore që të ruhen nga rëniet. Unë: -Përse kërceni? Sorra: -Imitojmë shkurtëzat. Por ne jetojmë në pemë dhe kërcejmë prej njërës në tjetrën degë, dhe kjo është ecja ynë. Unë: -Kujt i ngjasoni me këtë ecje të çuditshme dhe të pabarabartë? Sorra: -Njerëzve injorant të cilët njerëzve naiv me zemra të pastra u hedhim pluhur syve dhe ata që fjalët e rëndësishme i tregojnë sipas hamendjes së tyre. Unë: -A mundet feja pa dituri? Sorra: -A mund të fluturoj unë pa krahë? Unë: -Çfarë paraqet bishti juaj i gjatë? Sorra: Ekzistojnë dy shenja. Njëri është që bishti i gjatë na mban në jetë. I dyti u tregon për të metat. Ka njerëz të cilët tek tjetri shohin gjembin, ndërsa tek vetja nuk e vërejnë as drurin.Neve na është dhënë që të shohim bishtin tonë e mos ti shohim të metat e tjerëve, sepse është thënë: I lumi ai i cili brengoset për të metat e tij sepse kjo e pengon që ti sheh të metat e tjerëve. Unë: -Atëherë ju jeni shumë të preokupuara me rregullimin e bishtit tuaj. Sorra: -Bishti im është shenjë imi për tu dalluar nga shpezët e tjera, e secili krenohet me shenjën e tij. Unë: -Ju bini gjithkund, por kokën e keni gjithmonë të pastër. Sorra: -Ne nuk themi se jemi të ruajtura nga mëkatet. Por edhe pse ndonjëherë bimë në vende të pa pastra, nuk humbasim mendjen, e duam pastërtinë, dhe largohemi nga papastërtia. Edhe me të meta njeriu është i pranuar. Babai juaj, Ademi a.s. e pranoi gabimin e tij, u pendua, bëri lutje duke shpresuar. Unë: -Si është e mundur bini në baltë e nuk humbisni vlerën tuaj? Sorra: -A thua rrezet e Diellit nuk bijën në baltë? Edhe margaritari bie në baltë … por nuk humbasin vlerën e tyre. Unë: -Më trego një shembull! Sorra: -Ja p.sh. dituria dhe përsosmëria (ilm dhe kemal). Nëse lumturisë i arrin fundi…çfarë atëherë? Çdo gjë ka kulmin e saj. Kur je në kulm të ngritjes, mos u kryelartëso sepse: pas ngritjes është zbritja! Unë: -ç’është padituria? Sorra: -Padituria është si katrani, kudo që bie, mbetet njolla. Unë: -Kush është mbreti juaj? Sorra: -Skifteri i bardhë (bazul-esh-heb). Unë: -Kush janë ashikët tuaj? Sorra: -Bilbilat. Unë: -Kush janë përmendësit tuaj (dhakirat)? Sorra: -Pëllumbeshat. Unë: -Kush janë ata që kanë arritur më shumë njohuri? Sorra: -Papagajtë. Unë: -Kush janë vaizët (ligjëruesit) tuaj? Sorra: -Hutat Unë: -Kush janë haxhinjtë tuaj? Sorra: Lejlekët. Unë: -Kush janë adhuruesit tuaj? Sorra: -Pëllumbat Unë:-Kush janë ndihmuesit tuaj? Sorra: -Pupëzat (Hud-hudi) Unë: -Zakonisht besimtarët i mashtrojnë. Sorra: -Njëherë mund të mashtrohet, por dy herë jo. Në një hadith thuhet: “Besimtari nuk duhet të lejoj që nga një zgavër ta hajë dy herë gjarpri” Unë: -Më këshillo diç. Sorra: -Mbrohu me të mira, hidhi të këqijat, ecë rrugës së drejtë, flaki mëkatet, pastro zemrën tënde. Çka sheh, fshihe, çka nuk sheh, mos fol. Unë: -Më vjen mirë që u takuam, më shërbyen fjalët e urta tua. Faleminderit! Sorra: -Edhe mua më vjen mirë, dhe të dëshiroj sukses. Qëndro në dashurin ndaj All-llahut të dashur! Pastaj, u ngritë dhe fluturoi në qiellin e kaltër, e unë mbeta duke medituar gjatë për këtë takim të këndshëm duke falënderua All-llahun e madhërishëm për këto këshilla të bukura. 1 Hudë, 112 2 Et Tahirmë, 8Përktheu dhe përshtati: Dr. Ali F. Iljazi

Allahu ju shperbleft per postimin.
BISEDË ME SORRËN 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
BISEDË ME SORRËN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: