islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Baba Dimri dhe Viti i Ri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Baba Dimri dhe Viti i Ri Empty
MesazhTitulli: Baba Dimri dhe Viti i Ri   Baba Dimri dhe Viti i Ri EmptyThu 16 Dec 2010 - 9:24

Baba Dimri dhe Viti i Ri %28u39u%29babadimri%203246236

Çfarë lidhje ka Hz. Isai me natën e Vitit te Ri apo me Baba Dimrin? Çfarë është qe bota krishtere në shumicë e festojnë këtë ditë dhe a ka vend kjo ditë në traditat dhe fenë tonë islame?

Ashtu siç dihet ne besimin islam Hz. Isai është një pejgamber (i dërguar). Është krijuar nga mirësia e Zotit pa baba. Nëna e tij është Hz. Merjemja. Merjemja vjen nga të parët e Beni Israilit, vajza a Imranit. Në lidhje me lindjen e jashtëzakonshme te Hz. Isait tashmë në shumë ajete të Kur'anit është shpjeguar. Në lidhje me cilësitë e tij:

1. Është frymëzuar nga ana e Zotit,

2. Me fjalën e Zotit,

3. Dhe me shpirtin e Zotit,

Në Kur'an duke e përdorë termin "Shpirti i Zotit" dhe "Fjala e Zotit", tek krishterët duke qene një besim në vete i dhanë vend termit "Djali i Zotit". Pra, kjo është një pikë që vërtetë duhet të ndalemi.

Kur'ani i ka refuzuar te gjitha besimet që i kanë përdorur krishterët dhe Jevrejet ne lidhje me Hz. Isain si djalë i Zotit. Në Kur'an thuhet: "E Jehudite thane: Uzejri është djali i Allahut, e të krishterët thanë: Mesihu është djali i Allahut. Ato ishin thënie të tyre me gojët e tyre (fraza të thata), që imitojnë thëniet e jobesimtarëve të mëhershëm. Allahu i vraftë, si largohen (nga e vërteta)". (Et-Tevbe, 30) Po ashtu në suren El-Enbija në ajetin 26 thuhet: " E ata thanë: "I Gjithëmëshirshmi ka fëmijë'" Larg saj qoftë madhëria e Tij! Ja ata janë rob të ndershëm".

Prapë nëse shikojmë Kur'anin shohim se Hz. Isai kishte disa veçori të veçanta:

1. Ka folur duke qenë në djep,

2. I ka shëruar te verbërit, i ka ngjallur të vdekurit dhe i ka dhënë jetë një zogu nga balta.

Sipas pohimeve krishtere Hz. Isai është kryqëzuar dhe është gozhduar në kryq. Mirëpo Kur'ani këtë e shpjegon në një mënyrë shumë të hollësishme ku thotë: "Po ata as nuk e mbyten e as nuk e gozhduan (nuk e kryqëzuan në gozhda), por atyre u përngjau" (Merjem, 156).

Pasi qe temën nuk e kemi në lidhje me jetën e Hz. Isait pas këtij fillimi mund të cekim që e gjithë ajo që tregohet jashtë temave islame, janë tregime dhe legjenda të përziera.

Sipas disa burimeve është lindur në vitin 4-5 para erës sonë ne qytetin Betlehem të Palestinës. Sipas shumicës se botës së krishterë lindja e Hz. Isait është marrë edhe si kalendar botëror. Miladi do të thotë "Lindja e Isait" po ashtu kuptohet edhe si festë krishtere. Shumica e sekteve krishtere lindjen e Hz. Isait e pranojnë më 25 dhjetor, për ta bërë startimin e kalendarit botëror, kanë filluar nga zeroja, ku para saj i thuhet "Para erës sonë" dhe pas saj i thuhet "pas erës sonë". Kurse në fenë islame rrënja e takvimit fillon me shpërnguljen e Muhammedit a.s. nga Mekkeja në Medinë dhe quhet "takvim hixhrij".

Çdo pejgamber qe është dërguar, ka bërë mund të madh që t'i largojnë disa veti të pejgamberëve të mëparshëm që kanë përmbajtur në vete lloje te shirkut (mosbesimit). Shumica e sekteve krishtere pranojnë se lindja e Hz. Isait si festë fetare është nga festat botërore të mushrikëve (pabesimtarëve). Pas fitimit te krishterizmit ditëlindja e Hz. Isait është pranuar si festë fetare. Për herë të parë ky kremtim është festuar në Romë. Këto festa në tre shekujt e parë nuk kane qenë të pranishme në mesin e krishterëve.

Pagëzimin e Isait krishterët e kane festuar në javën e parë të janarit. Besimin qe pruri Hz. Isai krishterët kanë mundur ta ruajnë vetëm dy-tre shekujt e parë, ndërsa paganizmin romak dhe grek nuk munden ta ndalojnë. Dijetarët krishterë furtunën pagane nuk munden ta ndalojnë, andaj paganizmin filluan ta komentojnë sipas krishterizmit. Po ashtu, çështjet e besimit nuk munden t'i ndalojnë nga hyrja në librat krishterë. Kështu që thirrja e pastër e Hz. Isait dita e ditës ishte duke u zhytur sa më shumë. Festimi i natës se Vitit te Ri 31 dhjetor nuk ka te beje asgjë me Baba Dimrin. Për arsye se shkaku i Baba Dimrit ka te bëjë me datëlindjen e Hz. Isait. Kështu që festimi i Vitit të Ri në Perëndim festohet në ditën e 354 të vitit, ndërsa në lindje me 6 janar. Shkaku i festimit te Vitit te Ri më 25 dhjetor është ndikimi që e kanë bërë i nderuari Ionnes Khrysostomos dhe Nazianzos i ndjeri Gregorios. Baba Dimri është një person legjendë qe bën ndarjen e dhuratave fëmijëve krishterë.

Dihet se datëlindja e Hz. Isait në shekujt e parë është festuar me 6 janar. Ceremonitë te cilat festohen në mes 21-31 dhjetor kanë të bëjnë me festen Mithro dhe ka një afërsi me Vitin e Ri.

Së pari ta zbërthejmë termin Baba Dimër. "Noel" ne frëngjisht do te thotë "lajm" që vjen nga fjala "nowell". Në gjermanisht e ka kuptimin "natë e shenjtë". Si fjalë, origjina e saj nuk është një term krishterë. Në gjermanisht e ka kuptimin "rrotullimi i rrethit" që do të thotë daljen e diellit në ditët e shkurta të dimrit, e cila vjen nga fjala anglo-saksone, e cila është marrë nga fjala "goel". Kështu qe fjala "Noel" është marrë më vonë me festimin e Vitit të Ri nga krishterët.

Për këtë feste tek të krishterët përgatitjet fillojnë afër katër javë më herët dhe përgatiten bredhuj që nuk kanë të bëjnë asgjë në lidhje me fenë krishtere. Baba Dimri është një prift i cili ka jetuar para 1600 viteve në qytezën Demre (myra). Festimi i natës se Vitit të Ri fillon me 24 dhjetor që është natë e shenjtë në adhurimet e bëra në kishë dhe në shtëpi. Me 25 dhjetor festimet vazhdojnë në kishat dhe oborret e tyre. Ndërsa dita e dytë e festes 26 dhjetori ka të bëjë me pritjen e mysafirëve dhe bërjen vizitë te sëmurëve dhe jetimëve (bonjakëve). Se kur do të filloj Viti i Ri është vendosur pas disa konsultimeve që janë bërë më 1 janar 1752 në Angli dhe është pranuar si dita e parë e Vitit të Ri. Ne natën e Viti te Ri që bëhen përgatitjet dhe zbukurimet e bredhave këtë e mbështesin në veri të Shamanit me zbukurimin e tufave. Kjo traditë tek krishterët ka kaluar dhe është bërë traditë zbukurimi i bredhave. Kinse ka të bëjë me datëlindjen e Hz. Isait krishterët ketë ia kanë mveshur dhe e kanë futur ne librat dhe besimin krishterë. Bredhi është një bimë thuajse e vetmja e cila gjate stinës dimërore ka gjethe te gjelbërta. Kështu që krishterët me zbukurimin e bredhave në shtëpitë e tyre mendojnë se sjellin një freski dhe këtë e lidhin me freskinë e lindjes se hz. Isait. Për këtë çështje ata të cilët nuk ndiejnë një qetësi ne shpitërat e tyre, nuk mund të gjejnë edhe argumente të shëndosha dhe në gjuhet tjera nuk mund te gjenden argumente plotësuese, prandaj dhe fëmijëve ju tregohet se është një legjendë që sjellë dhurata për fëmijët, pra ju jepen dituri jo të drejta. Siç duket legjenda e Baba Dimrit (Noel) është mbështetur në mitologjinë greke, sepse në mitologjinë greke Podsejdoni njihet edhe si mbrojtësi i fëmijëve dhe i detërave. Heroi i kësaj mitologjie St Nicola, me emrin e mveshur është krishterizuar, me qëllime të turizmit dhe Posejdon në fillim ka marrë emrin St Nicola, pastaj bëri kthimin në Baba Dimër (Noel). Po i njëjtiemër Baba Nail ka dëshiruar të bëhet legjendë. Nuk është mjaftuar edhe me kaq, në vitin 1981 në qytezën Demre të qytetit Antalija, me datën 6-13 dhjetor kanë filluar festimet.

Datëlindja e Muhamedit a.s. në boten islame festohet në qetësi dhe bashkim, ndërsa datëlindja e hz. Isait jo vetëm në botën krishtere por edhe në disa vende muslimane festohet me harmoni. Këto gjera mbështeten edhe nga ana e radio televizioneve me programe të posaçme dhe të frytshme. Pejgamberi a.s. në një hadith thotë: "Atyre të cilëve ju ndodhë ndonjë fatkeqësi dhe grindje në umetin tim, pastaj i nënshtrohen synetit tim kanë sevape sa 100 sevape të shehidit (dëshmorit)". Ajo e cila duhet të merret dhe te kuptohet nga kjo është se ne si besimtarë të fesë islame nuk kemi nevojë të imitojmë ata të cilët ndryshuan besimin e tyre. Te gjitha këto ngjarje, ndodhi në dritën e diturisë nuk kanë të bëjnë me të vërtetën dhe ne nuk kemi nevojë që në këtë natë te ulemi pranë radio televizioneve dhe të marrim pjesë në programe të ndryshme se janë të pakuptimta.

Feja, gjuha dhe traditat e gjyshërve janë ato të cilat e mbajnë në këmbë një komb, ndërsa shkatërrimin e një kombi apo populli e bëjnë imitimi i verbër dhe largimi nga traditat dhe besimi ynë. Festimi i natës së Vitit të Ri besimtarëve të fesë islame nuk u jep asgjë vetëm se kalimin prej një viti në një vit tjetër. Ndërsa atyre besimtarëve muslimanë të cilët e festojnë këtë festë jo të tyre u jep dëme materiale, shpirtërore, fetare dhe kombëtare. Këtë më së miri e shohim prapë në radio-televizionet por më datën 1-3 janar se çka ka ndodhur në këto manifestime. Vrasje, lëndime, vjedhje, degjenerim dhe shkatërrim të moralit në nivel të lartë. Pra, besimtarë të fesë islame nata e Vitit të Ri mos të jetë ajo e cila na sjellë dëme por atë ta pranojmë si kalim i një nate në natën tjetër. Pra ne ti festojmë festat tona në harmoni, lumturi pa dëme materiale e shpirtërore. Te ju japim rëndësi festave tona dhe të mjaftohemi me to, kështu që do të kemi një fe dhe komb të pastër e të shendoshë. Me këtë shpresojmë se rinia, e ardhmja e fesë dhe popullit tonë, do të jenë afërt në mes vete dhe me të dashur tek krijuesi i gjithësisë, Allahu xh.sh.


Përktheu nga turqishtja: Valon IBRAHIMI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Baba Dimri dhe Viti i Ri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: