islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! Empty
MesazhTitulli: O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!!   O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySat 18 Dec 2010 - 21:34

Transmetohet se kur Allahu i Madhërishëm e dërgoi Musain a.s. tek
faraoni, ai meqë nuk kishte kujt t’ia linte amanet familjen dhe tufën,
tha:
“O Zot!Ç’do të bëhet me njerëzit e shtëpisë dhe bagëtitë?”
Atëherë, Zoti duke ia kujtuar se ishte “më i dobishmi i ruajtësve” iu përgjigj kështu:
“O Musa! Pasi më gjete Mua, ç’kërkon tjetër? Ti vrapo të kryesh
urdhrin Tim! Mbështetu në Mua dhe trego nënshtrim! Po të dua, e bëj
ujkun çoban të dhenëve dhe engjëjt, roje të familjes tënde!

O Musa ç’është kjo që po e vret mendjen? Kur nëna jote të hodhi në
det, kush të shpëtoi? Pastaj kush të çoi përsëri te nëna jote? Pate
vrarë njërin pa dashje dhe faraoni ishte vënë në ndjekje tënde dhe
kishte vënë njerëz për të të vrarë. Kush të mbrojti ty atëherë?”
Musai a.s edhe dëgjonte, edhe në fund të çdo fjalie thoshte:
“Ti, Ti, Ti, o Zot!”
Mesazhi:
Sigurishtë se Musai a.s. si edhe të gjithë të dërguarit tjerë ishte
në kulmin e nënshtrimit, por meqë të dërguarit janë personalitete
shembullore dhe modele për njerëzit, nëpërmjet këtyre shembujve Zoti na
tregon se si duhet të sillemi në kësisoj situata, pra na i orienton
zemrat. Këtu tregohet se përballë urdhërave të Zotit asnjë justifikim
njerëzorë nuk ka vlerë. Sepse ai është e vetmja fuqi që mund të
plotësoj çdo lloj ndihme, mirësie dhe mbrojtjeje për të cilat mund të
kenë nevojë ata që tregojnë vendosmëri për të çuar në vend urdhërin e
Tij!

Burim sherifi
e huazuar nga Forumi "Brezi i Ri"

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: