islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Samira
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 16
Data e regjistrimit : 06/07/2009

Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) Empty
MesazhTitulli: Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam)   Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam) EmptyTue 14 Jul 2009 - 0:19

Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam)


Një fëmijë ishte në klasën e dytë fillore. Me ndihmën e Allahut dhe pastaj me edukatën që kishte fituar prej nënës së tij, fëmiu asnjëherë nuk e lente namazin përveqëse e falte atë në xhami me xhemat. Për fat të keq fëmiu shkonte në xhami në sabah ndërsa babai i ti flente. Një ditë prej ditve në njërën prej orëve të mësimit mësuesi vendosi të jap një dënim për të gjithë klasën. U ngrit mësuesi duke i rrahë një nga një, gjersa arriti tek ky fëmi.

Mësuesi:


Hape dorën (dëshiron ta rrahë)


Fëmiu:


Nuk ke mundësi të më rrahësh mua kësaj here.


Mësuesi i hidhëruar:


A nuk dëgjon? Hape dorën thash.


Fëmiu:


Dëshiron të më rrahësh?


Mësuesi:


Po.Fëmiu:


Për Zotin ti nuk ke mundësi të më rrahësh mua.


Mësuesi:


Cka?!!Fëmiu:


Ti nuk ke mundësi të më rrahësh, nëse donë provoje.Mësuesi mbet i mahnitur dhe i shtangur prej sjelljeve të nxënësit dhe pyeti: Pse nuk mundem të të rrahë une?Nxënsi:


A nuk e ke ndëgjuar hadithin e të Dërguarit të Allahut i cili ka thënë:” Kush fal namazin e sabahut me xhemat ai është nën mbrojtjen e Allahut”. Unë sot e kam falur namazin e sabahut me xhemat në xhami dhe unë jam nën mbrojtjen e Allahut dhe nuk kam bërë deri tash asnjë mëkat në mënyrë që ti të më dënosh.
U ndal mësuesi të cilin e kishte kapluar përkushtimi ndaj Allahut dhe ishte i mahnitur me mendjen dhe logjikën e këtijë fëmiu.Nuk kishte tjetër përveqëse mësuesi ta njoftoi administratën e shkollës që ta thërrasë prindin e tij dhe ta falënderoj atë për edukatën e mirë që ia ka dhënë fëmiut të tij. Kur erdhi prindi i tij u habitën të gjithë me të sepse ai nuk kishte ndonjë shenjë prej shenjave që tregojn për praktikimin e fesë.

Të gjithë mbetën të habitur dhe e pytën: A je ti prindi i këtij fëmiu?!!. Tha po. Pastaj e pyetën fëmiun: A është ky prindi yt?!!. Tha: Po por prindi im nuk falet me ne në xhami. Në këtë rast njëri prej mësuesve u ngrit dhe i tregoi prindit për fëmiun dhe gjestin që ai kishte bërë. Kur ndëgjoi prindi për këtë mbet i shtangur dhe u habit me sjelljen e femiut të tij dhe kjo ngjarje e fëmiut të tij u bë shkak që prindi të udhëzohet në rrugën e drejtë dhe të filloj namazin e tij në xhami.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tregime Islame-
Kërce tek: