islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 'Dy Ujqerit brenda nesh'

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
MesazhTitulli: 'Dy Ujqerit brenda nesh'   'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 28 Dec 2010 - 17:00

- Nje gjysh i vjeter indian i tha nipit te tij,qe erdhi tek ai i terbuar dhe plot mllef per shkak te padrejtesise qe i kishte bere nje shok:"Nipi im,qetsohu me ndegjo tregimin ne vijim.Edhe une si ti ,dikur kam ushqyer urejtje ndaj atyre qe bejne aq shume veprime te padrejta,pa i brejtur ndergjegja.Por urejtja te shkatron ,e nga ana tjeter nuk e demton armikun tend".

Eshte njesoj sikur te pish helm dhe te deshirosh qe armiku yt te vdes.Une kam luftuar me kto ndjenja shume here".
Ai Vazhdoi:
"Kjo i ngjan situates sikur ne brendin time ka dy ujq:Njeri eshte i mire dhe nuk ben dem,ai jeton ne mirqenie dhe harmoni me boten perreth dhe nuk ndermer sulm kur nuk duhet ndermare.Ai lufton vetem kur e kerkon nevoja dhe kete lufte e ben ne menyre te drejte.Ai e kursen tere energjine per betejen e vertete.
Po
Ujku tjeter,ahh!Ai eshte plot urejtje ,rembehet shpejt per gjene me te imet ,ai lufton me te gjithe ,ne menyre te pareshtur,pa arsye.Ai s'mund te mendoj racionalisht sepse,urejtja dhe zemrimi i tij kan aritur kulmin.
Eshte nje zemerim i kot,sepse nuk do te ndryshoj asgje.
Ndonjeher eshte e veshtire te jetoj me keta dy ujq brenda meje,sepse qe te dy mundohen te mbizotrojne mbi shpirtin tim".

Djaloshi e shikonte me vemendje gjyshin e tij ne sy dhe e pyeti:
"Cili ujk fiton gjysh?"
Gjyshi buzqeshi dhe me nje ton te ulet tha:"Fiton ai te cilin une e ushqej".Tregim plote urtesi ,per ata qe kan arsye dhe intelekt te shendosh.
prg.Burim sherifi

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ 'Dy Ujqerit brenda nesh' 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
MesazhTitulli: Re: 'Dy Ujqerit brenda nesh'   'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 28 Dec 2010 - 17:12

Mashallah vallah me ke habit me kete tregim shume kuptim plote dhe me nje urtesi te madhe me e fol te drejten ne gjith kemi nga dy ujq brenda vetes dhe mvaret nga ne se ciline ushqejm me shume. Allahu te shperbelft vlla per kete tregim me te evrtete je duke me knaqur me ekto tregime orarine punes je duke ma shkurtu sepse vetem po elxoj. Forumin tone e keni zbukuruar shume me psotime te reja Allahu ua zbukuroft veprat dhe Xhenentin.

Wes-selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
'Dy Ujqerit brenda nesh' 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
MesazhTitulli: Re: 'Dy Ujqerit brenda nesh'   'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 28 Dec 2010 - 17:24

amin amin vella,admin edhe juve allahu ju shperblefte per kohen qe ndani te lexoni dhe ti jepni ketij forumi sende te bukura.Ja vlen me dhene ne ket forum ma te miren sespe,eshte ma i miri,inshallah allahu eshte i kenaqur me punen dhe kontributin tone qe ne japim ketu.amin.

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ 'Dy Ujqerit brenda nesh' 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 45
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
MesazhTitulli: Re: 'Dy Ujqerit brenda nesh'   'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 28 Dec 2010 - 18:06

Allahu te shperblefte per kete tregim tejet interesant burim

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
MesazhTitulli: Re: 'Dy Ujqerit brenda nesh'   'Dy Ujqerit brenda nesh' EmptyTue 28 Dec 2010 - 18:50

amin,Albi edhe juve Zoti ju shperblefte per lexim.

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ 'Dy Ujqerit brenda nesh' 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty
MesazhTitulli: Re: 'Dy Ujqerit brenda nesh'   'Dy Ujqerit brenda nesh' Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
'Dy Ujqerit brenda nesh'
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: