islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty97%NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty
 97% [ 185 ]
2.Vetëm Sabahun
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty1%NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty
 1% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty1%NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty
 1% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty0%NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty
 0% [ 0 ]
5.Vetëm xhuman
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty1%NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty1%NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty
 1% [ 1 ]
Totali i votave : 190
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2994 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Maryam_muslimah

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty
MesazhTitulli: NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ   NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyFri 31 Dec 2010 - 9:03


Festimi i vitit të ri!
“Do të pasoni adetet e atyreve që kanë qenë para jush pëllëmbë pas pëllëmbe, llërë pas llëre, saqë po të hynin ata në vrimë të hardhucës, do ti pasonit”. I thamë: kush janë ata, çifutët dhe të krishterët? Tha: “kush tjetër përpos tyre”. (Buhariu dhe Muslimi). Vëllezër të nderuar! Në këto ditë jemi duke vërejtur lëvizje dhe përgaditje! Njerëzit me vetëdije dhe pavetëdije përgaditen për të festuar vitin e ri. Vallë ata e dinë çfarë feste është viti i ri?! Ose edhe pse e dinë nga dobësia e besimit, ata nuk përfillin rregullat islame në këtë drejtim dhe janë dhënë pas epsheve të tyre. Wshtw e vwrtet se nw shumë raste njerzit i festojnë kwto festa vetëm për tu argëtuar, mirëpo në Islam ashtu siç janë të rregulluara veprat serioze janë të rregulluara edhe lozja dhe argëtimi. Andaj muslimanët duhet tu përmbahen këtyre rregullave nëse dëshirojnë fitoren në këtë botë dhe lumturinë në ahiret.
Cdo fe ka obligimet dhe festat e veta si dhe cdo njeri duhet tu pershtatet atyre festave qe i takojn asaj feje. Mirëpo për fat të keqë sot janë disa festa që nukë janë Islame e që po festohen me të madhe nga muslimanwt.
Njeriu prej njeriut tjetër përvec që dallon për nga të folurit ai dallon edhe për nga besimin që ka,besimi nuk mbahet vetëm me fjalë por ai vërtetohet edhe në vepra, sic janë ibadeti, lutja dhe festat.
Muslimani ka disa obligime që duhet ty kryej si dhe disa ndalesa që duhet njëherë e përgjithmon tu largohet atyre. Poashtu kemi edhe ne festat tona që duhet të gëzohemi kur janë ato, dhe të mundohena që të njëjtat festa tua mbjellim edhe ardhmërisë sonë e që janë fëmijët tanë, mirpo edhe pse duhet kështu ne po veprojmë në një drejtim të kundërt.
Festat janë pjesë e pandarë e besimit .Festimi i natës së vitit të ri ndërlidhet ngusht me lindjen e Isaut [alejhis-selam] sipas të krishterëve. Sipas katolikëve kjo ditë është me 25 dhjetor, kurse sipas orthodoksëve është me 6 janar. Edhe ata kanë të caktuara rituale të veçanta për festimin e kësaj nate. Këtë natë ata e kalojnë nëpër kisha duke u lutur me lutje të posaçme.
Festimi i parë i kësaj dite ka ndodhur në vitin 336 pas lindjes se Isaut [alejhis-selam].
Pasiqë kjo festë në origjinë edhe ashtu trajtohet deri më sot është festë fetare dhe krishtere, ne si musliman duhet të dallohemi prej tyre dhe duhet që mos tu përgjajmë dhe mos ti imitojmë ata.
Ndalohet përgjajësimi dhe imitimi i tyre
Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] na e ka tërhjekur vërejtjen nga imitimi i tyre duke thënë:
Poashtu na ka mësuar se ai që i përngjan një popullit është sikur ata duke thënë:
((مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ)) ـ أبو داود ـ.
“Kush i përngjan një popullit ai është prej tyre”. (Ebu Davudi, sahih).
Ndwrsa All-llahu xh.sh nw kuranin famwlarte thotw:

" Mos e ndiqni rrugwn e atyre qw bwjnw zullum ( mos I ndiqni traditat dhe festat e njerwzive tw pa fe) dhe pwr kwtw shkak tu kap zjarri, sepse pwrveç All-llahut nuk keni ndonji ndihumues tjetwr e tw mbeteni tw pa ndihmuar.
Komentatori I njohur I Kuranit Ibni Kethiri thotw: Nw kwtw ajet kuranor ka njw dwnim tw rrept dhe njw kwrcnim tw ashpwr pwr ata njerwz qw I imitojnw pabesimtarwt, nw veshje sjellje, nw rituale dhe nw festa.
Ose në transmetimin tjetër:
وفي رواية أنه قَالَ: ((لَيْسَ مِنَّا مَنْ تَشَبَّهَ بِغَيْرِنَا، لَا تَشَبَّهُوا بِالْيَهُودِ وَلَا بِالنَّصَارَى...))
“Nuk është prej nesh ai që u përngjanë tjerëve përveç neve. ……
Dietarwt islam pwr fjalwn " kush I Pwrngjanw Njw populli" thonw: Kush vishet si ata kush sillet si ata kush punon si ata. Kwta njerwz I prêt njw dwnim I ashpwr nw botwn tjetwr pwr arsye se nw formw dhe nw brendwsi nw mes kwtyre dhe njerwzive tw pa fe ka njw lidhshmwri dhe pajtim.
Xhemat I nderuar ne si do qoftw qw ta quajmw kwtw festw < ndash si festw internacionale, ndash si festw qw e festonw krejt bota, pwrswri festimi I kwsaj feste wshtw e ndaluar pwr muslimanwt pwrshkak se kjo festw ka origjinw krishtere dhe muslimanwve nuk u lejohet ngjasgmwria dhe imitimi I tyre.
          • • •   
Janë ata që, përkundër besimtarëve, i miqësojnë jobesimtarët. Vallë, a mos kërkojnë fuqi te ta? S'ka dyshim, e tërë fuqia i takon All-llahut.
Si duket ki ajet flet edhe për Muslimanët e sodit sepse ne jemi mu ata që themi se jemi besimtar por në festa i shoqërojmë armiqtë e Islamit, duke u bashkuar me ta në festa, gëzime, tradita etj.
Pwr veç festimit wshtw e ndaluar edhe:
1. Pjesmarja në manifestimin e tyre ,
1. Dërgimi i kartelave të urimit.
2. Dhënia e fëmijëve ëmbëlsira ose lojëra për këtë festë.
3. Blerja e paketave të babadimrit.
4. Prindwri i blenw një dhurat fëmijës së tijë dhe i thot se këte ta ka pru Baba Dimri, e duek vepruar në këtë mënyrë ne edhe më shumë po zhytemi në mëkate.
5. 9- Zgjimi tërë natën e vitit të ri.
6. 10- Pjesmarja në festimet që mbahen në hotele dhe kafene të ndryshme. Etj.
cka festojme o vellezer te ndeuar!A mos festone se kalon viti 2010 dhe sa namaza nuk I ke fal, e sa gjinahe ke be. E sa urdhwra te Allahut i ke mar nwpwr kwmbw. Fletorja joteka pasur me pak te zeza ndwrsa a jo 2010eshte mbushur plot, a po festojn se flotorja jote eshte mbushur me gjinahe cka festonw?
Cka feston o musliman ?. nwsa ka dicka me festu e dijmw mirw me cka duhet me festu.bjeri ne Razz Allahut, thuaj elhamdulila dhe thuaj subhane rabiel eala .Nese ke qejf me harxhu nji qefi i joti shejtanit 3 thas miell per fukarat dhe jetimat ,sepse nw ate psurinw tonw qe e kemi tepwr kan hak edhe fukarat dhe jetimat, dhe atw pasuri qw e harxhojm ne pwr qejf ne kafehane per naten e vititte rij ajo eshte tepwr.ate mos e harxhit ku sduhet se fukaraja ne diten e kijametit ka pwr twt kap per sysh do te thot o Zot ki ne vende qe tem jepte mua njw thes mill ai ka bw qejve naten e vitit ri
Popujt që kanë jetuar para Muhammedit a.s. janë dënuar nga Allahu xh.sh. për shkak se janë larguar nga urdhrat që ua kish caktuar Allahu xh.sh, që don të thot se edhe ne poqese largohemi nga udhzimet Kuranore skemi se ctë presim, përvec se dënimin e Allahut xh.sh. edhe ate duke qenë në këtë botë.
E lusim All-llahu [subhanehu ve teala] që të na e mësojë fenë tonë, të na e shtojë besimin, ta udhëzojë rininë tonë, të na mundëson xhennetin dhe të na ruajë nga xhehenemi. Amin.
AFET BEADINI
31.12.2010
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty
MesazhTitulli: Re: NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ   NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyFri 31 Dec 2010 - 10:16

Allahu te meshirofte Imam per kete NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ 71735 te bukur.

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 45
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty
MesazhTitulli: Re: NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ   NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ EmptyFri 31 Dec 2010 - 13:37

Allahu te shperblefte per kete NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ 71735 hoxho

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty
MesazhTitulli: Re: NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ   NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
NDJEKJA E TRADITAVE JO ISLAME-FESTIMI I VITIT TE RIJ
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Hudbe I slame-
Kërce tek: