islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Qerasja fillon nga e djathta EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Qerasja fillon nga e djathta EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Qerasja fillon nga e djathta EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Qerasja fillon nga e djathta EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Qerasja fillon nga e djathta EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Qerasja fillon nga e djathta EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Qerasja fillon nga e djathta EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Qerasja fillon nga e djathta EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Qerasja fillon nga e djathta EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Qerasja fillon nga e djathta EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Qerasja fillon nga e djathta EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Qerasja fillon nga e djathta EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Qerasja fillon nga e djathta EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Qerasja fillon nga e djathta EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Qerasja fillon nga e djathta EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Qerasja fillon nga e djathta EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Qerasja fillon nga e djathta EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Qerasja fillon nga e djathta EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Qerasja fillon nga e djathta EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Qerasja fillon nga e djathta EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Qerasja fillon nga e djathta EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Qerasja fillon nga e djathta EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Qerasja fillon nga e djathta EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Qerasja fillon nga e djathta EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Qerasja fillon nga e djathta EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Qerasja fillon nga e djathta EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Qerasja fillon nga e djathta EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Qerasja fillon nga e djathta EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Qerasja fillon nga e djathta EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Qerasja fillon nga e djathta EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Qerasja fillon nga e djathta EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Qerasja fillon nga e djathta EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Qerasja fillon nga e djathta EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Qerasja fillon nga e djathta EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Qerasja fillon nga e djathta EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Qerasja fillon nga e djathta EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Qerasja fillon nga e djathta EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Qerasja fillon nga e djathta EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Qerasja fillon nga e djathta EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Qerasja fillon nga e djathta EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Qerasja fillon nga e djathta

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Qerasja fillon nga e djathta Empty
MesazhTitulli: Qerasja fillon nga e djathta   Qerasja fillon nga e djathta EmptySun 23 Jan 2011 - 15:21

Cito :

Hz.Enes bin Malik r.a ka transmetuar: "Kur unë isha dhjetë vjeç, Resulullahu (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem) erdhi në Medine.Kur isha në moshën 20 vjeçare ndërroi jetë.Nënat e mia po më nxisnin që të shkoja ti shërbeja atij.Në këtë kohë Resulullahu (sal-lallahu alejhi ves-selem) erdhi në shtëpinë tonë.Për të morëm qumësht nga delja që rrisnim në shtëpinë tonë, i hodhëm edhe ujënga pusi i shtëpisë (në mënyrë që të mjaftonte për të gjithë)".

Në të majtë të Resulullahut (sal-lallahu alejhi ves selem) ishte ulur Ebu Bekri r.a përballë ishte ulur Omeri r.a dhe në të djathtë të tijë ishte ishte ulur një fshatar.Pasi piu Resulullahu (sal-lall-llahu alejhi wes-selem), Hz.Omeri r.a i bëri atij me shenjë nga Ebu Bekri r.a dhe i tha: "Ja Ebu Bekri o Resulullah!", Por Resulullahu (sal-lall-llahu alejhi ves-selem)i anashkaloi Ebu Bekrin dhe Omerin dhe ja zgjati gotën fshatarit.

Pastaj tha: "Ata në të djathtë, ata në të djathtë, ata në të djathtë".Pastaj Enesi r.a tha: "Kjo është sunnet, kjo është sunnet, kjo është sunnet".

Allahu ju shperbleft per postimin.
Qerasja fillon nga e djathta 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Qerasja fillon nga e djathta
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: