islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Dhurata më e madhe – Durimi EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Dhurata më e madhe – Durimi EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Dhurata më e madhe – Durimi EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Dhurata më e madhe – Durimi EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Dhurata më e madhe – Durimi EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Dhurata më e madhe – Durimi EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Dhurata më e madhe – Durimi EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Dhurata më e madhe – Durimi EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Dhurata më e madhe – Durimi EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Dhurata më e madhe – Durimi EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Dhurata më e madhe – Durimi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Dhurata më e madhe – Durimi Empty
MesazhTitulli: Dhurata më e madhe – Durimi   Dhurata më e madhe – Durimi EmptyMon 24 Jan 2011 - 10:07

Dhurata më e madhe – Durimi Durimi-257x198Disa Ensarë (banorët e Medinës që i ndihmuan të ardhurit nga Mekja) i
kërkuan ndihmë të Dërguarit të Allahut s.a.v.s. dhe ai u dha atyre të
mira materiale. I kërkuan sërish dhe ai sërish u ndihmoi. Dhe kështu
vazhduan të kërkojnë derisa të Dërguarit të Allahut nuk i mbeti më
asgjë.

Atëherë ai tha: “Nuk kam më asgjë: nëse do të kisha diçka nuk do
t’jua kurseja. Kush përpiqet të jetë i thjeshtë, Zoti do t’i falë
thjeshtësi; kush do të përpiqet të jetë i duruar, Zoti do ta bëjë të
duruar. Dhe nuk ka dhuratë më të vyer e më të madhe se durimi.”


Mesazhi
Vërtetë durimi është nga cilësitë më të mëdha që mund t’i jepet njeriut
në kohën e sotme ku bota përballet me një padrejtësi të madhe. Të
mençurit thonë se suksesi dhe përsosja e fesë, janë të lidhura me
durimin. Gjithashtu rënia e besimit vjen si pasojë e mosdurimit. Mu për
këtë Allahu i Madhërishëm thotë në Kur’an: “Kushdo që duron dhe fal, ta dijë se, në të vërtetë, këto janë nga veprimet më të virtytshme.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Dhurata më e madhe – Durimi Empty
MesazhTitulli: Re: Dhurata më e madhe – Durimi   Dhurata më e madhe – Durimi EmptyTue 22 Feb 2011 - 7:48

selamu alejkum moter Allahu ju shperblefte

All-llahu tha në Kur`an:" Nëse ju përjetoni ndonjë të mirë, ata i dëshpëron ajo, e nëse ju godet ndonjë e keqe, ata gëzohen për atë. Po, në qoftë se ju bëheni të durueshëm dhe ruheni (mëkateve), dinakëria e tyre nuk do t'u dëmtojë aspak. Eshtë e sigurt se All-llahu e ka në dorë atë që punojnë ata." ( Ali Imran:120)

All-llahu kërkon nga ne që të jemi të durueshëm poqese dëshirojmë fitore në këtë botë dhe shpërblim në botën tjetër. Dinakëritë e armiqve të besimtarëve do të mund të përballohen vetëm me durimin tonë , dhe me ndihmën e All-llahut ne do të jemi fitimtar.

Allahu ju shperbleft per postimin.
tu________________________________________________________________________________________________________________________________
Edukoni Femijet ne tri gjera
Ta duan te derguarin s.a.v.s e tyre
ta duan familjen e tij
dhe
ta lexojne Kuran.

O Robet e Mi ! Vertet ju gaboni naten dhe diten , kurse Une i fali te gjitha mekatet , prandaj , kerkoni nga Une falje, do tju fali
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
Dhurata më e madhe – Durimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: