islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore Empty
MesazhTitulli: Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore   Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore EmptyFri 16 Apr 2010 - 16:35

Nëse mund të shprehemi se dashuria është sikur mbjellja e pemës në tokë, që ka nëvoj për ujitje, ka nëvoj për kujdes, derisa t’i forcojë rrënjët e saja në tokë, të rritet dhe t’i japë frytet e veta, merr një kohë jo edhe të shkurtër. Kështu është edhe forcimi i raporteve bashkëshortore, merr kohë.

Që të arrihet kjo, ju këshillojmë me këto dhjetë pika apo shkaqe që e bëjnë jetën bashkëshortore të lumtur:

1- Këmbimi i dhuratave të ndryshme mes njëri-tjetrit, edhe nëse janë modeste. P.sh. vendosja e ndonjë lulje në jastëk para fjetjes pa dyshim se kjo len gjurmë të rëndësishme, apo shkrimi i ndonjë fjale të bukur në ndonjë copë letër edhe kjo luan rolin e vet në lumturinë bashkëshortore, gjithashtu buzëqeshja që të jetë e pranishme dhe lavdërimi i njëri-tjetrit me fjalë të ëmbla dhe të bukura etj.

2- Ulja bashkë e bashkëshortëve për bisedimin e temave të ndryshme mes tyre që lidhën me jetën e tyre të përditëshme.

3- Shiqimet që kuptojnë dashurin e njëri-tjetrit apo në të njëjtën kohë edhe përgjigjen për ndonjë çështje të caktuar, për arsye se nuk duhet që të gjitha çështjet në mes të martuarve të shkojnë vetëm në formë zyrtare të themi që gjithmonë të jenë me fjalë. Mirëpo shumë prej tyre mund të kuptohen nepërmjet shenjave të ndryshme si p.sh. me shiqimin e njëri-tjetrit, apo shenjës me kokë, apo ndërrimi i çehres së fytyrës e të gjitha këto sëbashku tregojnë për dashurinë ndaj njëri-tjetrit dhe në të njëjtën kohë lëjnë gjurmët e caktuara në zemrat e tyre.

4- Përshëndetjet e ngrohta dhe të përzemërta ndaj njëri-tjetrit gjatë daljes nga shtëpija apo hyrja në të, apo gjatë rrugës, apo edhe gjatë bisedës telefonike.

5- Pjesëmarjra e të dyve në ndonjë prej punëve që lidhen me jetën e tyre si p.sh. rregullimi dhe renditja e gjërave në shtëpi, apo ndihma reciproke e përgaditjes së ushqimit, apo rregullimi i ndonjë gjëje që lidhet me fëmijët e gjëra të tjera si këto që padyshim kanë efektin e tyre, ngrohtësin mes tyre dhe kalimi i një jete sa më të lumtur.

6- Lavdërimi i gruas apo edhe shprehja e xhelozisë që ka burri (se kjo dëshmon dashurin që ka ndaj saj) si dhe mosbarazimi i saj me atë që nuk dëshiron padyshim që këto luajn rol të rëndësishëm.

7- Fjalët e mira dhe shprehjet me fjalë të ngrohta dhe të buta si p.sh. shprehja e dashurisë që ke ndaj gruas apo edhe duke deklaruar se me të vërtetë je nimet prej nimeteve të Allahut që të ka ndëru etj.

8- Kalimi i një kohe të caktuar mes bashkëshortëve d.m.th. relaksimi i tyre dhe largimi nga problemet e përditëshme duke biseduar biseda të ngrohta të përcjellura me ndonjë shaka në suaza të lejuara edhe kjo padyshim se ka rolin e vet në dashurin në mes bashkëshortëve.

9- Të qenit mesatar si në gëzim ashtu edhe në hidhërim e padyshim se kjo është e rëndësishme. Pra, nuk guxon që të lëshohet në gëzim të tepërt e as që të hidhërohet tepër, por me një mesatare. Sepse edhe Allahu i ka lavdëruar mesatarët. Mirëpo duhet qenë i përmbajtur secili nga dy ekstremitet mund të sjellë problem në jetën bashkëshortore.

10-Veprimi apo reagimi i të dyve në kohë të vështirësive apo problemeve të ndryshme, si p.sh. semundja e ndonjërit prej bashkëshortëve si dhe përkrahja materiale dhe shpirtëore në kohë të vështira dhe qëndrimi përkrah njëri-tjetrit në kohë nevoje si dhe përjetimi i vështirësis sikurse ai që është sprovuar luan shumë rol të rëndësishëm në afrimin edhe më të madhë dhe ngrohtësisë më të theksuar në mes të dy bashkëshortëve.Përktheu:
Burim Veliu
16 tetor 2008[b]
[b]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dhjetë shkaqet për një jetë të lumtur bashkëshortore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: