islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? Empty
19022011
MesazhSi duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona?

Cito :
Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? 9k=Vaj ulliri, njëri ndër asortimentet e pazëvendësueshme të kuzhinës sonë, nuk mund ta konsumojmë me vetëdije. Prof.Dr.Ulvi Zejbek, Shefi I Kabinetit të Shkencave të Fermaceutikës dhe Botanikës, theksoi se vajin e ullirit nuk jemi duke e konsumuar në mënyrë të shëndetshme.


Prof.Dr.Ulvi Zejbek këshillon se për një jetë më të shëndetshme duhet të konsumojmë vaj ulliri të infiltruar, në vend të prodhimti të rafinuar. Sipas informative të tij, definimi I njeriut të shëndoshë është e lidhur me atë se sa mund të konsumojmë ushqime natyrale që do t`i përmbushin nevojat e trupit për ti vazhduar aktivitetet fiziologjike. Substancat të cilat trupi nuk mund ti prodhojë vetë por që ato I konsumon përmes të ushqyerit janë të emëruara si “substance të duhura”.Në strukturën e yndyrës që gjendet në trupin e njeriut, nga acidet e yndyrave të duhura gjenden acide të yndyrave omega3, omega 6 dhe ajo çka është më e rëndësishmja edhe omega9. Omega9, ashtu siç mund të prodhohetedhe në trup, është edhe një ndër burimet më të rëndësishme të vajit të ullirit.


Zebejk theksoi se yndyra e ullirit e përfituar me pres-teknike, apo shtrydhjen e ullirit, është e ditur si “infiltrim”. Edhe pse me mënyrën e lartëpërmendur mund të përfitohet shumë pak yndyrë, kualiteti është shumë I lartë. Vaji I ullirit të infiltruar përveç acideve yndyrore të duhura është i pasur edhe me vitaminën E.Prof. Dr.Ulvi Zejbek bisedën e vazhdoi në këtë mënyrë: “Acidet e yndyrave mono të pangopura, të cilat gjenden në strukturën e yndyrave, në kanalin e tretjes ul prodhimin e acideve që ushtrojn rol në formimin e kancerit në zorën e tarshë, që është vërtetuar në shumë punime shkencore. Është më e logjikshme që yndyrat e infiltruara të përdoren pasi që të gatuhet gjella dhe të fiket soba(furnela), ose nëpër sallata dhe duke ngrënë mëngjesin. Zebejk na rikujton se vaji I ullirit nuk është vaj gatimi, kurse përdorimi I vajit të njejtë disa herë me ardhë është I rezikshëm për shëndetin. Në vajin e djegur, bashkë me prishjen e strukturës shihet rtja e substancave kancerogjene theksoi Prof.Dr.Ulvi Zejbek. Zaman, Turqi

Shkrujti: Merjem
Salihi
Forumi Islam:www.islamieshtedrit.com

Shkurt-2011Mbrapsht në krye Shko poshtë
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona? :: Komentet

No Comment.
 

Si duhet ta përdorim vajin e ullirit në kuzhinat tona?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Kuzhina Islame-
Kërce tek: