islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES

Shko poshtë 
AutoriMesazh
xhamia
Vizitor
Anonymous


PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES Empty
MesazhTitulli: PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES   PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES EmptyFri 4 Mar 2011 - 10:18

Vazdim I hudbes se javes se kaluar.
Falënderimi i takon vetëm Allahut! Vetëm prej Tij kërkojmë ndihmë e falje.Kërkojmë mbrojtje prej Tij nga e keqja dhe veprat tona të shëmtuara. Atë që Allahu e udhëzon, nuk do të devijojë, ndërsa atë që e lë në devijim, askush nuk mund ta udhëzojë. Dëshmoj se nuk ka Zot tjetër përveç Allahut, i Cili është Një dhe nuk ka tjetër pos Tij! Dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i Dërguari i Tij.
E falemenderojme All-llahu I cili neve nuk na haronë edhe atehere kur ne e harojme I cil gjithmone na fal edhe pse ne gjithmonë gabojme ndaj tij
Xhemat I nderuar so do të folimim mbi vëmendjen që besimtari duhet tia kushtoj kujdesit për zemrën dhe anës së mbrendshme.
Muhamedi a.s thotë : Në trupin e njeriut ka një organ, I cili nëse është I mirë I gjithë trupi I njeriut është I mirë, e nëse kiy organ është I prishur I gjithë trupi do të jetë I prishur, ky organ është Zemra.
Nëse dëshiron të kalosh një jetë të qetë dhe pa problem , duhet ctë keshë një zemër të qetë dhe pa problem. Që gjuha jotë të flaës fjalë të mira dhe të pranueshme, duhet që zemrën ta keshë të pastër, që këmbët tut ë ecin veçse në vende hallall dhe të pastërta duhet që zemrën ta keshë të pastër. Sepse në trupin e njeriut ka një organ kryesorë për të cilit janë të lidhura organet tjera të trupit, që është zemra e cila nëse është e prishur, të prishura do të jenë edhe organet e tjera të trupit.
Xhemat I nderuar! Ay që nuk mund ti ndalë sytë e tij prej të shikuarit të haramit, problemin nuk e k ate sytë, por bte zemra e cila është e smurë, Ai që nuk nuk mund ta ndal veten e tij nga të folurite fjalëve haram, nga porgojimi, nga fjalët e pista, nga sharja…etj, problemin nuk e ka te gjuha, por te zemra e cila është e smurë. Sepsae gjuha gjithmonë e thotë atë që e ka në zemër. Cdo ves I keqë, cdo cilsi e keqe e njeriut burimin e k ate zemra e smurë e njeriut.
O ti njeri, ti kujdesesh për robat tua, për tesht tua dhe I mbanë të pastërta duke ehequr cdo njollë, cdo papastërti prej tyre, por zemrën, zemrën e ke haruar prandaj e ke mbushur me papastërti. Muhamedi a.s thotë: Se All-llahu nuk I shikonë në pamjen tuaj e as në trupin tuaj, por Ai shikon në zemrën dhe veprat tuaja”’’
Pra , atq që All-llahu xh.sh e shikon te njeriu është zemra dhe veprat e mira.
Sot, në koëtë kohë njerëzit, një rëndësi të vecant ju kushtojnë vesheshjes , që ajo të jetë sipas modës së fundit, ju kushtojnë rëndësi formës së flokëve, frizuirës, pamjes etj… dhe të gjithë këtë e bëjnë me qëllim që të kenë në formë atë që bie në sytë e njerzve, ndërsa All-llahu nuk shikon asgjkë nga këto, prandaj kujdesu për zemrën, që All-llahu mos e gjejë zemren tënde me puneë jo të mira me harame.
Pra cdo gjë varret nga zemra.Mos thuaj se nuk mund të ruhem prej gjunaheve por thuaj se zemrën e kamë të sëmurë. Mos thuaj se kami man të dobët por thuaj se zemrën e kam të dobët. Edhe pozitën qo do ta fitosh te All-llahu, varet nga zemra se sa është e lidhur me All-llahun.
Thotë Pejgamberi a.s në lidhje me shokun e tij të ngushtë:, Ebu bekrin: Sikur të vendosej imani I Ebu bekrit me një anë të peshores dhe në anët tjeër imani I gjithëUmetit, besimi I ebu bekrit do të rëndonte më shum. Këtë e tregonë Muhamedi a.s në një hadith tjetër ku thotë Ebu Bekri nuk dallon prej jush me namaz dhe agjërtim të shumtë, por dallonë prej jush me zemrën e tij.
Xhemat I nderuar!,Shum porej nesh shokojnë në pushime për tu qetësuar, shum prej nesh shkojnë të shërohen te mjekët më të famshëm në botë, vallë sa prej nesh mundohen t ti shurojnë zemrat e tyre të smuara e të mbushura me gjynahe.
Cdo njeri prej nesh qysh në fëmiri e dijnë se këmba është për të ecur, dora është për të prekur , syri është për të parë, po Zemra? Zemra cfarë funkcioni ka?. Përvec funksionit që e dijmë të gjithë e që është furnizimi I trupit me gjak, e zemra e ka edhe një funksion shum të e rëndësishëm , dhe ky funksion është njohja e All-llahut, xh.sh dashuria ndaj All-llahut xh.sh, dhe dallimine të mirës nga e keqja.
Xhemat I nderuar ,Një organ konsinderohet I smuar atëherë, kur ai nuk mund ta kryejë funkcionin I tij ashtu sic, duhet, në këtë rastë ne vrapojmë te mjeku që të shërohemi. Por njejtë kështu duhet të veprojmë edhe me zemrën. Kur njeriu ndjenë se është larguar prej Zotit dhe se zemra e tij ka filluar të vishet me perden e gjinaheve, ai atëherë ai duhet ta shërojë zemrën e tij . Poi me cka A mund ta shërojmë zemrën me ilace apo hapa.Jo xhemat I nderuar. Zermra e besimtarit shërohet vetëm me vepra të mira dhe me përmendjen e All-llahut.
Ka shum njerëz të cilët prej rinie e deri ne pleqri e kalojnë jetën me gjynahe.Si mendoni xhemat I nderuar, si janë zemrat e tyre. Thotë All-llahu xh.sh në Kur’anin famëlartë duke I përshkruar zemrat e tylla:
      •        •   
13. E që kur i lexohen atij argumentet Tona, thotë: "Legjenda të të parëve!"
14. Jo, nuk është ashtu! Por të këqijat që i punuan, zemrat e tyre ua mbuluan.
I lutemi All-llahut që zemrat tona të na pastrojë, me dritën e imanit të na ndricoj,shefatin e pejgamberit a.s të na mundëesoj, dhe xhenetin nasib të gjithëve të na bëj >Amin.
Afet Beadini

4.03.2011
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PASTRIMI I ZEMRAVE - VAZHDIM I HUDBES
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: