islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
8 Marsi, Festa e Nënës EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
8 Marsi, Festa e Nënës EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
8 Marsi, Festa e Nënës EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
8 Marsi, Festa e Nënës EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
8 Marsi, Festa e Nënës EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
8 Marsi, Festa e Nënës EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
8 Marsi, Festa e Nënës EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
8 Marsi, Festa e Nënës EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
8 Marsi, Festa e Nënës EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
8 Marsi, Festa e Nënës EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 8 Marsi, Festa e Nënës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 31
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

8 Marsi, Festa e Nënës Empty
MesazhTitulli: 8 Marsi, Festa e Nënës   8 Marsi, Festa e Nënës EmptySun 6 Mar 2011 - 0:36

8 Marsi, Festa e Nënës

Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka paralajmëruar se ummeti i tij do t’i pasojë Jehudët, të Krishterët dhe Persianët.

Transmetohet nga Saidi [radijallahu anhu] se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thënë:

“Do t’i pasoni traditat e popujve para jush pëllëmbë pas pëllëmbe dhe hap pas hapi edhe nëse ata hyjnë në birën e hardhucës do t’i ndiqni. I thamë: O i Dërguari i Allahut, Jehudët dhe Krishterët? Tha: E kush tjetër?” [transmeton Buhariu, 3269 dhe Muslimi, 2669]

Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thënë:
“Nuk do të ndodhë Kijameti përderisa umeti (populli) im do t’i pasojë shekujt para tij pëllëmbë pas pëllëmbe dhe hap pas hapi. I është thënë: O i Dërguari i Allahut: Persianët dhe Romakët? Tha: E kush tjetër përveç atyre?” [transmeton Buhariu, 6888]

Këtë ummet e ka kapluar injoranca dhe risitë (bidatet) nga popujt e mëparshëm si Jehudët, Krishterët, Persianët, Romakët. I pasuan ata në besimet e tyre, drejtimet, moralin dhe metodat e tyre.

Mirëpo, ajo që na intereson neve tash është që t’ia tërheqim vërejtjen ndaj festës së 8 Marsit, e njohur si “Festa e nënës”. Ua tërheqim vërejtën se kjo nuk duhet pasuar e as që duhet bashkangjitur me ata që e festojnë këtë, e t’i përgjasin njeri-tjetrit. Pra, këto ditë i kanë shpikur Jehudët për “nderim” sipas pretendimit dhe supozimit të tyre ndaj nënës, saqë është bërë kjo ditë e madhe aq sa njerëzit vizitojnë njëri-tjetrini, i dërgojnë njëri-tjetrit dhurata e letra modeste. E kur mbaron kjo ditë kthehen çështjet dhe rrespekti ashtu siç ishte më herët: padrejtësia mes tyre, mos vizita mes vete, etj.

Çudi është me muslimanët që të ndjejnë nevojë për një gjë sikur kjo
përngjarje dhe festë kur dihet se Allahu e ka obliguar mirësinë dhe rrespektimin ndaj nënës dhe e ka ndaluar padrejtësinë ndaj saj. E për këtë rrespekt drjetuar prindërve hapi shpërblime të mëdha.


Sa festa ka në Islam?

Muslimani do të ballafaqohet në këto ditë më shumë festa në mesin e tyre, si psh: Festa e Punëtorëve, Festa e mësuesit, Festa e Nënës, etj. Por, të gjitha këto janë pasim i Jehudëve, dhe të Krishterëve. Këto festa nuk kanë bazë në fenë e pastërt islame. Në Islam dihet se ekzistojnë vetëm dy festa: Festa e Fitër dhe Kurban Bajramit.

Transmetohet nga Enes bin Maliku [radijallahu anhu] të ketë thënë:

Kanë qenë në kohën e injorancës (paraislame) dy ditë që luanim në to. E kur erdhi Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] në Medine tha: “Kanë qenë tek ju dy ditë që luanit në to e Allahu ua ka zëvendësuar këto dy ditë me dy më të mira se ato: Ditën e Fitër Bajramit dhe Ditën e Kurban Bajramit.”
[transmeton Ebu Davudi 1134 dhe Nesaiu 1556, hadithin e ka bërë Sahih Shejh Albani]

Mirësia ndaj nënës

All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:
All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:
“Adhurone All-llahun e mos i shoqëroni Atij asnjë send, sillnu mirë ndaj prindërve, ndaj të afërmve, ndaj jetimëve, ndaj të varfërve, ndaj fqiut të afërt, ndaj fqiut të largët, ndaj shokut pranë vetes, ndaj udhëtarit të largët dhe ndaj robërve. All-llahu nuk e do atë që është kryelartë dhe atë që lavdërohet.“
[En-nisa, 36]

All-llahu [subhanehu we teala] thotë:

“Zoti yt ka dhënë urdhër të prerë që të mos adhuroni tjetër pos Tij, që të silleni në mënyrë bamirëse ndaj prindërve. Nëse njërin prej tyre, ose që të dy, i ka kapur pleqëria pranë kujdesit tënd, atëherë mos u thuaj atyre as “of - oh”, as mos u bë i vrazhdë ndaj tyre, po atyre thuaju fjalë të mira (të buta respektuese)!” [El-Isra, 23]

Transmetohet nga Ebu Hurejra [radijallahu anhu] se ka thënë:

Erdhi një njeri tek Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe i tha: O i Dërguari i Allahut, kush e meriton më së shumti shoqërimin (shërbimin)? Tha: Nëna yte. Pastaj kush? Tha: Nëna yte. Pastaj kush? Tha: Nëna yte. Pastaj kush? Tha Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem]: Babai yt.[transmeton Buhariu 5626 dhe Muslimi 2548]

Thotë El-Hafidh bin Haxher se Ibën Bettali ka thënë:
Është e natyrshme që të jenë për nënën tre shëmbuj që nuk janë për babain. Kjo për shkak të vështërisë së nënës gjatë shtatzënisë, lindjes së fëmiut dhe gjidhënjes. Në këto tri gjëra veçohet nëna dhe ndien vështirësi e pastaj babai e shoqëron atë në edukim.
Argument për këtë është fjala e All-llahut [subhanehu ve teala] ku thotë:
“Ne njeriun e kemi urdhëruar për (sjellje të mira ndaj) prindërit të vet, sepse nëna e vet atë e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjinin. (e porositëm) Të jeshë mirënjohës ndaj Meje dhe ndaj dy prindërve tu, pse vetëm te Unë është kthimi juaj.”

[Llukman, 14]

Zoti, prindërit e parazoi në edukim. Mirëpo, nënën e ka veçuar me tri gjëra.
Thotë Kurtubiu
Qëllimi është që nëna e meriton prej fëmijës së saj rrespektin më të madh dhe ka përparësi në rrepekt ndaj babait.

Thotë Ajjadi:Shumica e dijtarëve janë të mendimit se nëna e meriton mbikqyrjen më të madhe se sa babai. Është thënë se mirësia ndaj atyre dyve është e njejtë por mendimi i parë është më i saktë.

[Fethul Barij, 10/ 402]
Sheriati Islam ka urdhëruar për rrespektimin dhe vizitën e nënës edhe nëse është e krishtere.

Transmetohet nga Esma bija e Ebu Bekrit [radijallahu anha] se ka thënë:

Në kohën e Pejgamberit [salallahu alejhi ve sel-lem], nëna ime më mori e ajo ishte e krishtere. E pyeta Pejgamberin [salallahu aleji ve sel-lem] për këtë duke i thënë: O i Dërguari i Allahut, nëna ime më ka marrë dhe ajo nuk është në pajtim me mua, a e vizitoj atë? Tha Pejgamberi [salallahu aleji ve sel-lem]: “Po, vizitoje nënën tënde!”
[transmeton Buhariu, 2477]

Pozita e nënës në vendet laike-joislame

Të vështrosh gjendjen e familjes në përgjithësi e në veçanti të nënës në shoqërin joislame dëgjon dhe lexon gjëra të çuditshme.
Tregojnë disa vizitues që ishin në ato vende se mund të gjeshë në tregje apo rrugë duke ecur nënën me të birin, a po me të bijën e saj apo babain me birin apo bijën e tij. E asnjëherë të gjeshë familje të kompletuar, e cila del nëpër tregje apo në ç’farëdo shëtitëje qoftë.

Tregohet gjithashtu se nëse nëna apo babai e arrin moshën e pleqërisë i vendosin ata në shtëpinë e pleqëve dhe pensionistëve.

Disa muslimanë i kanë vizituar këto shtëpi dhe vende dhe i kanë pyetur disa prej tyre për sigurinë e tyre. Të gjithë janë përgjigjur dhe kanë thënë: “
Kjo për ne është vdekje!”


Pra, kjo nuk është për diçka tjetër përveç se ata janë pesimizuar dhe mërzitur nga kjo jetë e zymtë në kohën kur kanë nevojë më së shumti për mbikqyerje dhe ndihmë.

Mendimet e dijetarëve rreth Festës së 8 Marsit

Si rrezultat i pasimit të pabesimtarëve në adhurimet e tyre është edhe rivali-shirku, s.psh.; Ndërtimi mbi varreza etj.

Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thënë:

“I ka mallkuar All-llahu [subhanehu ve te’ala] Jehudët dhe të Krishterët për arsye se i kanë shndërruar varret e Pejgamberëve të tyre në xhami.”
Gjithashtu, Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] na ka lajmëruar se nëse vdiste ndojnë person i mirë tek ta, ndërtonin mbi varrin e tij xhami dhe vendosnin mbi te fotografi.

Ekzistojnë argumente të qarta se kjo vepër është nga shirku i madh, sepse është teprim në varreza. Është e njohur tek të gjithë se shkaku i ndalimit të saj është për t’u anuar nga pasimi i Jehudëve dhe të Krishterëve.

Gjithashtu pasimi i tyre në festat që në to ka shirk dhe bidate, si: festa e ditëlindjes së Pejgamberit [sal-lallahu alejhi we sel-lem], festat e ditëlindjeve të kryetarëve dhe mbretërve të tyre. E ndodhë që këto rivale të emërtohen me ditë apo javë si:
“Dita e atëdhetarisë”, “Dita e Nënës”, “Dita e mësuesit”,
etj.
Të gjitha këto festa, edhe nëse janë prezente tek muslimanët, janë të trashëguara nga pabesimtarët. Nuk ka në Islam tjetër festë përpos Festës së Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit.

Pra, përveç këtyre dyjave të gjitha festat tjera janë bidate dhe përngjasim me pabesimtarët. Prandaj, obligohen muslimanët që të kenë kujdesë në këtë e të mos mashtrohen me ata njerëz, të cilët i përkasin Islamit por e injorojnë realitetin e tij dhe binë në këto vepra nga injoranca dhe padituria. Apo ndoshta nuk e injorojnë realitetin e Islamit por i veprojnë këto gjëra qëllimisht. Pra, në këtë rast mëkati është më i madh.


"Ju e kishit shembullin më të lartë në të dërguarin e All-llahut, kuptohet, ai që shpreson në shpërblimin e All-llahut dhe në botën tjetër, ai që atë shpresë e shoqëron duke e përmendur shumë shpesh All-llahun." [El-Ahzabë, 21]

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

8 Marsi, Festa e Nënës Empty
MesazhTitulli: Re: 8 Marsi, Festa e Nënës   8 Marsi, Festa e Nënës EmptyThu 7 Mar 2013 - 17:43

Shumë temë e mirë pra të marim shembull dhe nënat në veçanti dhe prindërit në përgjithësi ti nderojm dhe respektojm çdo ditë jo vetëm një ditë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
8 Marsi, Festa e Nënës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
8 Marsi, Festa e Nënës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: