islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe Empty
MesazhTitulli: RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe   RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe EmptySat 2 Apr 2011 - 11:46

RRegullat e qëndrimit në xhami
         
1. Është e sigurt se kanë shpëtuar besimtarët: 2. Ata të cilët janë të përulur dhe të kujdesshëm gjatë faljes së namazit,
Falënderimi i takon vetëm Allahut! Vetëm prej Tij kërkojmë ndihmë e falje.Kërkojmë mbrojtje prej Tij nga e keqja dhe veprat tona të shëmtuara. Atë që Allahu e udhëzon, nuk do të devijojë, ndërsa atë që e lë në devijim, askush nuk mund ta udhëzojë. Dëshmoj se nuk ka Zot tjetër përveç Allahut, i Cili është Një dhe nuk ka tjetër pos Tij! Dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i Dërguari i Tij.
E falemenderojme All-llahu I cili neve nuk na haronë edhe atehere kur ne e harojme I cil gjithmone na fal edhe pse ne gjithmonë gabojme ndaj tij
Xhemat iu nderuar!Pasi që folëm për dobitrë e namazit, javën tjetër folëm për vlerën e namazit me xhemat, sot e pamë të arsyeshme që të folim për disa rregulla të qëndrimit në xhami. Të gjitha këto rregulla që do ti përmendim janë sunet I Pejgamberit a.s.
Ebu Hurejra r.a. tregon se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Kush pastrohet në shtëpinë e vet, e pastaj shkon në një shtëpi prej shtë-pive të All-llahut (xhami), për ta kryer njërin prej farzeve të All-llahut, për çdo hap që bën i shlyhet një mëkat, ndërsa hapi pas tij ia lartëson gradën.”
(Transmeton Muslimi)
Kurt ë hyshë në xhami hyj me këmbën e gjathtë dhe thuaj eudhe bilah bismilah….. Pastaj mo hijnë me muhabet por lexoje këtë lutje.
DUKE HYRË NË XHAMI E LEXOJMË BESMELEN DHE KËTË LUTJE:
''ALL-LLAHUME IFTAH LI EBVABE RAHMETIKE''
''O ZOTI IM, MI HAP DYERTË E MËSHIRËS TËNDE''.
Kurt e hijmë në xhami duhet të ulemi përpara, e jo në fund të xhamisë. Po ai që hijnë para duhet të ulet në saffin e parë dhe kështu me rend të mbushet xhamia. Është e ndaluar që ai që vjenë në fund të kalojë mbi kokat e njerëzve dhe të dal në saffin e parë.
Ebu Hurejra r.a. thotë se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Sikur njerëzit ta dinin vlerën e ezanit dhe të safit të parë, ata nuk do të kishin mbetur pa hedhur short se kush do ta thirrë ezanin dhe kush do të ulet në safin e parë.” (Muttefekun alejhi)
Ebu Hurejra r.a. thotë se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Safi më i mirë tek meshkujt është safi i parë, ndërsa më i keqi te ta ësh¬të i fundit. Ndërsa safi më i mirë tek femrat është safi i fundit, kur¬se më i keqi është safi i parë.” (Transmeton Muslimi)
Ebu Seid El-Hudriu r.a. tregon se Pejgamberi s.a.v.s. kishte vë¬rej-tur se disa as-habë vonoheshin prandaj iu tha atyre: “Kaloni për¬pa¬ra dhe plotësojeni safin e parë, ndërsa safin pas jush le ta plo¬tësojnë ata që vijnë pas jush. Derisa disa njerëz vonohen edhe All-llahu do t’i lërë ata prapa.” (Transmeton Muslimi
Pastaj gjatë qëndrimit në xhami, mos bënë muhamebte, sepse për qëndrimi në xhami pa muhabet konsinderohet dhe do të shpërblehesh sikur me qenë në namaz.
GJATË THIRJES SË EZANIT: DHE IKAMETIT.
Pejgamberi a.s. thotë I fshihen gjynahet muezzin deri kur ta përfundon e zanin.dhe për të kërkonë falje cdo gjallësë e njomë dhe e thatë dhe io vbërteojnë fjalët e tij.
Kush thotë ashtu sic thotë muezini do ti marë sevapet e barabarta me të. Edhe për atë do të luten gjitha gjallesat.
Duaja ndërmjet ezanit dhe ikametit është e pranuar andaj lutein All-llahu për mirsitë e dunjajsë dhe ahiretit.
Xhabir ibni Semure r.anhuma thotë: “Pejgamberi s.a.v.s. doli në mes nesh dhe tha: “Pse nuk po i mbushni safat (radhët), ashtu si¬ç radhiten melaqet ke Krijuesi i tyre?” Ne i thamë: “O i Dër¬guari i All-llahut, po si radhiten melaqet në safe para Krijuesit të tyre?” Pejgamberi s.a.v.s. tha: “I mbushin safet e para dhe i ngush¬tojnë safet në mes tyre.” (Transmeton Muslimi)
Enesi r.a. thotë se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Ngjeshni sa¬fet tuaja, afrojeni safin njërin pranë tjetrit, qafat bëni paralel. Për Atë që shpirti im në duart e Tij është, unë e shoh djallin se si hyn nëpër zbrazëtirat e safeve, ashtu siç futet delja e zezë.” (Hadithi është i vërtetë, e transmeton Ebu Davudi sipas kushteve të Muslimit)
Drejtoni safet tuaja, sepse rregullimi I safeve është pjesë për namaz të pranuar.
Pashtu shpesh herë ndodhë që disa njerëz të vënohet dhe të mos e marrin tekbirin fillestar, menjëherë pas imamit, i cili tekbir është shum i vlefshëm. Pejgamberi a.s thotë:Tekbiri fillestar Është më I dobishëm se dunja dhe gjithcka që ka në këtë dunja.E mbaj mend një rast, imami duke e marrëb tekbirin fillestar një njeri i thotë shokut që e ka afër në saf: Fshij hundët. Pasi njeriu i fshiu hundët , sepse nuk kishte pasqyer e të shoh se a është me të vërtet yi përlyer apo jo. Ai filoj të qesh, Jo nuk je i përlyer. Të rejta. Lujta me ti. Pra ky njeri renë dhe luan në atë moment kur duhet ta marr tekbirin menjëherë me imamim i cili tekbir nëse meret me njëherë me imamimin është më I dobishëm se dunja dhe gjithcka që ka në këtë dunja. Pra ky njeri lirisht mund të quhet gënjeshtar, sepse ky renën e ka zanat, prandaj nuk i bëhet vonë se gënjejen edhe në xhami. Por atë ditë nuk ishte 1 Prilli dita e renave, por për genjeshtarin cdo ditë dhe cdo moment është 1 Prill, ndërsa Muhamedi a.s na mëson dhe thotë: “Unë ia garantoj një shtëpi në mes të Xhenetit atij që edhe në shaka e lë rrenën.” (Transmeton Bejhe­kiu).
me të vërtetë gënjeshtra udhëzon në vepra të këqija, kurse veprat e këqija udhëzojnë në xhehenem…” (Trans¬meton Buhariu).

NAMAZI I XHUMASË
Shpesh herë ndodhë që disa njerëz gjatë hudbes të bëjënë Biseda dhe muhabeti .Pejgaberi a.s ka thënë ;Nëse I thua shokut tëndë heshtë di ke dal pa sevapin e xhumasë.
KUR DALIM NGA XHAMIA duro deri sa te dalish jasht mos e fillo muhabetin ne xhami duro pak dhe ne vende te saj lutju All-llahut xh.sh dhe prej kësaj lutje me siguri do te keshe dobi.E LEXOJMË KËTË LUTJE:''ALL-LLAHUME IN-NI ES'ELUKE MIN FADLIKE''
'' O ZOT, TË LUTEM, MË SHPËRBLE ME TË MIRAT E TUA TË PAKUFISHME''.
Në fund do ta përfundojmë këtë huidbe me një hadith të Muhamedit a.s.: Ai që e praktikonë synetin tim ai më do mua e ai që më do mua do të jetë së bashku me mua në xhenet.
Në fundëe kërkojë falje prej All-llahut për veten dhe për ju, andaj edhe ju kërkoni falje prej All-llahut sepse All-llahu është falës dhe mëshirues, All-llahu ju shpërbleftë për vëmëndjen tuaj.Afet Beadini
1 prill 2011
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
RRegullat gjatw hyrjes dhe qëndrimit në xhami - hudbe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: