islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
3 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 3 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 Empty
MesazhTitulli: EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1   EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1 EmptyFri 8 Apr 2011 - 11:53

EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1
Falënderimi i takon vetëm Allahut! Vetëm prej Tij kërkojmë ndihmë e falje.Kërkojmë mbrojtje prej Tij nga e keqja dhe veprat tona të shëmtuara. Atë që Allahu e udhëzon, nuk do të devijojë, ndërsa atë që e lë në devijim, askush nuk mund ta udhëzojë. Dëshmoj se nuk ka Zot tjetër përveç Allahut, i Cili është Një dhe nuk ka tjetër pos Tij! Dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i Dërguari i Tij.
E falemenderojme All-llahu I cili neve nuk na haronë edhe atehere kur ne e harojme I cil gjithmone na fal edhe pse ne gjithmonë gabojme ndaj tij
Sotë do të folim për regullimin dhë përmisimin e shtëpive dhe familjeve tona.
Ai ti përmisojmë shtëpijat tona?Si ti përmisojmë banorët e shtëpijave tona? Si ti përmisojmë familjet tona në ate që na urdhëronë All-llahu xh.sh dhe në ate që na porositë Pejgamberi a.s.
Xhemat I Nderuar! Shumica prej nesh shumicën e kohës e kalojmë në shtëpijat tona, dhe askundi njeriu nuk e ndjenë veten ma lirë dhe ma qetë se në shtëpi. Allahu xh.sh në Kur’an thotë: VALLAHU XHELE LE KUM FI BUJUTIKUM SEKENA Allahu e ka bë që në shtëpijat tuaja të gjeni prirje, qetsim rehati,
Xhemat I Nderuar! Parashtrohet pyetja:A jemi ne duke jetu në vende ku ka qetësi? A janë shtëpijat tona vende të qetësis apo janë shëndruar në vende të fesadit, ku për cdo ditë kemi fesade, mosmarfeshje dhe probleme nga më të ndryshmet, prej fesadit të gruas dhe burit dhe deri te fesadi mes prindëve dhe fëmijëve të tyre. Apo edhe mosmarëveshje vetë në mes fëmijve .Lirisht mund te themi se shumica prej nesh nuk e gëzon qetësinë në familjen e vet.
Për ti iukr fesadit, zënkave, mosmarrëveshjeve dhe problemeve në shtëpijat tona, në familjet tona, All-llahu xh.sh na afronë zgjedhje në Kuranin Famëlartë në suren Junus ajet 87, në të cilën ajet All-lahu xh.sh I drejtohet Musës a.s dhe I thotë:
        
…… shtëpitë tuaja t'i bëni faltore e ta falni namazin rregullisht. Ti (Musa) përgëzoi besimtarët!
Inb kethiri duke e komentuar këtë ajet thotë: Për ti iukr fesadit, zënkave, mosmarrëveshjeve dhe problemeve në shtëpijat tona, në familjet tona, shtëpia e muslimanit duhet të jetë kibble, të jetë faltore vendë ku do të përkujtohet All-llahu xh.sh , vende ku do te falet namaz, mirpo VE XHELUU BUJUTEKUM KIBLETEN mund të ketë edhe kuptim shko puno sillu por, përsëri kthimi I jotë synimi I jotë kiblja jote është në shtëpi , Mos e bën shtëpin si hotel . Disa njerëz shtëpinë e tyre e kan konsinderu sikur në hotele vetëm shkon me flet dhe shum pak kohë kalon me familjarët e vetë me gruan e vetë me fëmijët e vetë edhe me të dashurit dhe me miqët e vet.
VE XHEaLUU BUJUTEKUM KIBLETEN Allahu xh.sh me këtë ajet sikur donë me na thënë se kiblent tuaj ta kenui në shtëpijt tuaja del punon fitojnë në mënyrë të lejume halall dhe kethehesh në shtëpi dhe I kryen obligimet që I ke ndaj familjes tënde me të cilat obligime të ka obligu All-llahu xh.sh
Për ti iukr fesadit, zënkave, mosmarrëveshjeve dhe problemeve në shtëpijat tona, në familjet tona, All-llahu xh.sh n aka urdhëruar:
JA EJUHELIEDHIJNE KU ENFUSEKUM VE EHLIKUM NAARA VE KUDU HEN NSAU VEL HIXHARE…..
O ju që keni besuar , ruanja veten dhe familjen tuaj prej zjarrin lënda djegëse e të cilit janë njerëzit dhe gurrët…
Ne në këtë botë zjarrin e ndezim me drua dhe me lëndë të tjera djegëse, ndërsa lëndë djegëse e zjarrit të xhenemit do të jenë ata njerëz të cilët nuk e ruajnë veten dhe familjen e tyre prej haramit, lëndë djegëse e zjarrit të xhenemit do të jenë ata njerëz të cilët nuk I kryejnë farzet e All-llahut dhe të cilët nuk e urdhërojnë familjen e tyre që ti kryejnë farzet e All-llahut.
pra këtë e ke urdhër prej All-llahut xh.sh nuk është muhabet I hoxhës por je I urdhëruar prej All-llahut xh.sh. Inbni Mesudi r.a. thotë kur tu thotë All-llahu: JA EJULEDHINE AMENU O JU QË KENI BESUAR. Hapni mirë veshët sepse me këtë fjalë ose ke ndonjë urdhër prej All-lahut ose ndonjë ndalesë që All-llahu ta ka nalu. Prandaj ke kujdes kur të thëerte Zotit yt. Allahu kur të të drejtohet ndëgjoj fjalët e All-llahut, por jo vetëm ti dëgjojsh por edhe të praktikosh, ta veprosh atë që të urdhëron All-llahuy. Na derjtohet All-llahu xh.sh o ju që keni besu KU ENFUSEKUM ruanja veten. Pra në këtë Ajet shihet edhe mëshira e All-llahut ku të thotë All-llahu; o robi im ruaja sepse jetonë në një botë të sprovave
All-llahu xh.sh thote ku enfusekum o rob im ruaje veten mos I bën haramet sepse All-llahu xh.sh nuk dëshiron që robin e vete ta hudhje ne zjarr. Kur e kishte pa Muhamedi a.s se një grua e kishte humbur djalin e saj , pastaj pasi e kishte gjetur e kishte përqafuar e kishte mare per qafe dhe e shterngonte Pejgamberi a,s u tha ashabëve au a mer mendja se kjo grua kishte me leju që fëmiju I saj të hudhet në zjarr. Ashabët thanë asesi.Pejgamberi a,s tha se All-llahu është ende më I ndieshëm se sa kjo nënë që mos me hudhë robin e vetë në zjarr. All-llahu xh.sh me këtë ajet tregonë mëshirën e vetë tut thënë KU ENFUSEKUM RUAJE VETEN .Por vec veten jo, ti ke familje o rob I jem.Ti ke gru dhe fmijë Allahu nuk e la babën tënd të vetëm këtë dunja po ja dha edhe grua Havën elajha selam. Nuk e la të vetëm për I dha grua e cila dotë jetë qetsim për të.Sepse gruaja duhet ta ruaj rolin pozitiv te qetësimit dhe të brengave të burit që I ka në punë dhe në kërkimin e riskut.VE EHLIKUM NARA RUANJA VETEN DHE FAMILJEN TUAJA PREJ ZGJARIT TË XHEHENEMIT.All-llahu xh.sh ka me të pyet për familjen , cdo njëri prej jush është bari dhe do të opërgjigjet për Atë që Alllahu u aka dhënë në besim.All-llahu ta ka dhënë në besim grun. Ka thënë Muhamedi a,s në haxhin lamtumirës Grata e juaja janë ameaneti i All-llahut në duarët e juaj keni kujdes se si silleni me emanetin e All-llahut.Allahu ti ka dhënë fëmijët emanate edukojë se All-llahu ka me të pyet . a e ke krijë obligimin tënd si p rind.
Si duhet te filloj edukimi I familjes?
Nënë nji ende pa pos e krijuar familjen ti duhet e me gjete një muslimane e devotshme me terbije të mirë një edukatore për fëmijët e tu. E cilka duhet me I pas disa kushte
Që me qenë me plot kuptimin e fjalës grua për burin e saj dhë nënë për fëmijët e vet.Sepse atë që e ke me shti në shtëpi për bukuri fëmija nuk ka me ditë bukurin e gruas tënde,fëmija jot ka me u eduku prej saj dhe kij kujdesse cfar edukatore je tu pru ne shtepine tende. Muhamedi a.s n aka mësuar Nëse e edukonë një djalë ke edukuar një antarë të familjes por nëse e edukon një vajzë ke edukuar një familje, se vajza nesër do të bëhet nënë dhe edukatore e fëmijëve të saj.
Edukimi I familjes fillon në zgjedhjen e gruas.
E gjithe dunjaja është KNAQËSI ED DUNJA META EDUNJA KULUHA META,Tërhehqëse ndërsa prej tëmiravemë të mëdhaja të kësaj dunjajë ështyë HAJRUL METAI DUNJA EL MERETU SALIHA gruaja e mirë dhe e devotshme . Cila është gura e mirë ajo që është e hejshme, manekenk, me I pas sytë e mavit, me kënë e shkollume me kënë me diplom, me kënë oraotore.
Pejgamberi a.s n aka tregu sepse nuk ka lënë send pa na e mësu, sa që një jahudi I ka thënë nji sahabiu ki pejgamberi juj nuk ka lënë send pa mos jua tregu juve. Ki as;hab tha po. Pejgamberi a.s. na ka mësu të gjitha edhe në nevetore si kena me hij dhe cka kena me bë edhe atë na ka mësuar pejgamberi a,s
Pejgamberi a .s na ka mësua që gjatë zgjedhjes së gruas te ajo ti kërkojmë 4 cilsi: bukurinë,Preardhjen familja dhe fenë e saj.Por pejgamberi a.s na porositë dukethënë:ZGJIDHE ATË QË KA DIN(që është besimtare) TË LUMSHIN DUART.
Xhemat I nderuar! Populli ynë ka pasur disa tradita shum të mira.Mua më kujtohet si fëmijë,kur e lypete vajzën donjë familje, qoftë edhe familja më e madhe dhe më e pasur, kishte një rregull. Ajo ishte Se sa janë fetarë, a falin namaz apo jo. Nëse familja ishte nga ata që nuk shkonin në xhami, nuk sosej kjo punë. Gjithcka është në regull por ne nuk mund ta japim vajzën tonë në një familje ku asnjë prej tyre nuk fal namaz.Ndërsa sotë në kohën tonë Aspak nuk meret parasysh kjo punë. Sot në modë është që familja të jetë e pasur, dhe aspak nuk ju interesonë se sa janë fetarë. Sot në modë është që vjza të jetë e bukur, me si mavij, me letra të perendimit, me diplomë , oratore, apo të jetë vajza e filan biznismenit etj. Muslimani duhet të interesohet se vajza e kujt është,A është vajza e një namazxhiu apo vajza e një gjinaqari, ajo vazë a din lexoj Embarassed, a fal namaz,si ka të kalumen, nëse e zghedh me këto kushte dije se e ke zgjedh hajrin e dunjas dhe të aihiretit.Dije se e ke zgjedhe edukatoren e mire të fëmijve tu, Prandaj jep përparësi asaj që rjedh prej një familje me tradita fetare.
Nëse e ke zgjedhe me këto kushte dije se e ke zgjedh kryetare e hyrijeve në xhenet.Këtë që e përmendijm tash për ata që iu duan gratë e tyre është lajmi I mirë, dërsa ata që nuk I duan gratë e tyre është një lajm I keqë.Allahu xh , besimtarit ka me I dhënë nga 2 hyri ndërsa shehidave 70 hyri. E grat tona do të jenë kryetare të hyrijeve në xhenet.
Për nëse ke qenë I ri dhe nuk I ke shiku këto porsi të pejgamberit a.s në zgjedhjen e gruas atëherë duhet me fillu të punojsh me gruan tënde dal ngadal duke ja mësuar fene dhe regullat e tjera. …. Mundohu me libra, mundohu me cd, Bëne shtëpinë tënde vend ibadeti le të shoh gruaja dhe fëmijët se ti bën ibadet se thotë pejgamberi a.s shembulli I një shtëpi ku përmendet Allahu është si dhe asaj që nuk përmendet All-llahu është si shëmbulli I të gjallit dhe të vdekurit.
Shpija që nuk përmenedet All-llahu është shtëpi e vdekur.
Disa herë në vitë ka ligjerata për gra, shum pak gra marrin pjesë në këto ligjerata, Një herë në viti në rethin tonë mbahet një manifestim I madh I cili është I vetmi me rastin e ditëlindjes së Muhamedit a.s dhe shumica prej nesh nuk kemi kohë ta marrim familjen ti marrim fëmijët dhe të shkojmë së bashku. Dhe arsyeja e vetme është se programi mabahet shum ,vonë , është shum ftohët, ndërsa nji muaj dimrit nuk është dal tu I cu grat prej njërit restorant në tjetrin se darsëm ka, nuk ka pasur as buk kush ti bëj në shtëpi.
Prandasj xhemat I nderuar mundohu që gruaja jote, familja jote, të lexojë libra, të dëgjoj ligjerata, sa herë që mbahet do një ligjerat për gratë dërgoe atë le të dëgjoj, le të mësoj, dicka se me të vërtet ata kan shum nevojë për këtë gjë. Mudnsoja të mësoj islamin se kjo është për të mirën tënde. Sa më shum që ajo të mësoj për islamin, aqë ma shum do të respektojë tij, aqë ma shum do ti nderoj dhe do ti respektojë prindërit tua, dhe të afërmit tu. Edhe nëse nuk do ti dont ata, përsëri për hyrë të All-llahut, për hyrë të fesë do ti repektonë të afërmit tua., dhe I gjithë kjo shërben që të keshë një familje të qetë dhe pa problem.
Në fundëe kërkojë falje prej All-llahut për veten dhe për ju, andaj edhe ju kërkoni falje prej All-llahut sepse All-llahu është falës dhe mëshirues, All-llahu ju shpërbleftë për vëmëndjen tuaj.
Inshalla Vazhdon javwn e ardhshme.
Afet Beadini
8.04.2011
Xhamia "Hmaza" f.Dobwrdoll
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
EDUKIMI DHE PERMIRESIMI I FAMILJES - pjesa e parë 1
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: