islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyYesterday at 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyYesterday at 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyYesterday at 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyYesterday at 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyYesterday at 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 Empty
MesazhTitulli: EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2    EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2	 EmptyFri 15 Apr 2011 - 12:44

EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2
Falënderimi i takon vetëm Allahut! Vetëm prej Tij kërkojmë ndihmë e falje.Kërkojmë mbrojtje prej Tij nga e keqja dhe veprat tona të shëmtuara. Atë që Allahu e udhëzon, nuk do të devijojë, ndërsa atë që e lë në devijim, askush nuk mund ta udhëzojë. Dëshmoj se nuk ka Zot tjetër përveç Allahut, i Cili është Një dhe nuk ka tjetër pos Tij! Dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i Dërguari i Tij.
E falemenderojme All-llahu I cili neve nuk na haronë edhe atehere kur ne e harojme I cil gjithmone na fal edhe pse ne gjithmonë gabojme ndaj tij
Edhe sotë do tëvazhdojmë të folim për temën që e filluam javën e kaluar për temën: regullimin dhë përmisimin e shtëpive dhe familjeve tona.
Si ti përmisojmë shtëpijat tona?Si ti përmisojmë banorët e shtëpijave tona? Si ti përmisojmë familjet tona në ate që na urdhëronë All-llahu xh.sh dhe në ate që na porositë Pejgamberi a.s..
Thamë se edukimi I familjes fillon me para se me formu familjen duke e zgjedhur gjete një muslimane e devotshme me terbije të mirë një edukatore për fëmijët e tu. Dhe duke ibërë shtëpijat tona vendë ibadeti, vendë ku falemënderohet All-llahu,ku bëhet ibadeti, dhe ku falet namazi.
Për të pasur një familje të qetë dhe pa problem mosava fëmijëve tuaj, sunetin e pejgamberit a.s.
Mosoe fëmijun tëndë që kurt ë hijsh në shtëpi të hij me bismilah.Pse me thënë bismilah. Nënë nji sepse pejgamberi as ka urdhëru, nën 2 se të pret shejtani me disa shajtancica të vegjël de dera e shtëpisë . Ka thënë pejgamberi a.s shejtani ju peret juve ted era e shtëpisë, sepse deren nuk mund ta cel shejtani All-llahu nuk j aka dhënë atë mundësi, mirpo të pret, edhe nëse gabove dhe hijre pa besmele në shtëpi 700 shejtana I ke me veti po jo shtaqind kështu thotë populli po shum shejtana I ke me vete,po plot hijnë me ti.Kur thue bismilah menjeherë ndalen, sepse në emër të All-llaqhut ke hij ku përmendet emir I All-llahut, ai që është I mallkuar prej allahut ska vende për të sepse All-llahu xh.sh e ka marë përsi[për mbrojtjen e robit te vetë që e përkujtonë All-llahun.
Xhabiri r.a. thotë: “E kam dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë: “Kur një njeri hyn në shtëpinë e vet dhe e përmend em¬rin e All-llahut xh.sh. para se të hyjë, si dhe para se të hajë, atëherë shejtani do t’u thotë shokëve të vet: “Këtu nuk keni as të ndejtur e as ushqim.” Ndërsa kur një njeri hyn në shtëpinë e vet, por nuk e përmend emrin e All-llahut xh.sh. para se të hyjë, atëhe¬rë shejtani thotë: “Keni gjetur vend për të ndejtur.” Ndërsa kur nje¬riu nuk e përmend emrin e All-llahut xh.sh. para se të hajë, atë¬herë shejtani u thotë shokëve të vet: “Keni gjetur të ndejtur dhe ushqim.”
(Transmeton Muslimi)

Nëse hijnë në shtëpin tënde me bismalah ke me gjetë shtëpinë rahat edhe muhabeti ka me të shku rahat, po nëse hijte pa bismilah ka me nisë fesadi mrenda, sepse edhe shejtani ka hijë së bashku me tijë në shtëpijnë tënde.

Mosoe fëmijun tëndë që kur të filloj të ha ushqim të bëjë bismilah sepse Pejgamberi a.s thotë: .” Ndërsa kur nje¬riu nuk e përmend emrin e All-llahut xh.sh. para se të hajë, atë¬herë shejtani u thotë shokëve të vet: “Keni gjetur të ndejtur dhe ushqim.”

Hudhejfeja r.a. thotë: “Ne, kur hanim ushqim së bash¬ku me të Dërguarin e All-llahut, nuk e zgjatnim dorën në ushqim, para se t’ia fillonte Pejgamberi s.a.v.s. Njëherë ishim duke ngrënë së bashku me Pejgamberin s.a.v.s. dhe erdhi një shërbëtore (xhari¬je), sikur e shtyrë nga dikush, erdhi dhe deshi ta vërë dorën e saj në ushqim, por Pejgamberi s.a.v.s. e kapi për dore. Pastaj erdhi një be¬du¬in (malësor), sikur i shtyrë nga dikush, edhe këtë Pejgamberi s.a.v.s. e kapi për dore e pastaj tha: “Vërtet, shejtanit i lejohet të hajë në ushqim nëse në të nuk është përmendur emri i All-llahut. Shejtani ka ardhur me këtë shërbëtore që të hajë së bashku me të, dhe për këtë unë e kapa për dore, e pengova të hajë. Pastaj shej¬tani erdhi me këtë beduin, që nëpërmes tij të hajë, prandaj edhe këtë e kapa për dore, e pengova. Pasha Atë, në dorën e të cilit ësh¬të shpirti im, vërtet është dora e tij (shejtanit) në dorën time, me duart e tyre (të shërbëtores dhe beduinit) nuk kam vepruar me dë¬shi¬rën time, por me urdhrin e Tij i kam penguar që të hanë me ne, pa e përmendur emrin e All-llahut.” Pastaj i Dërguari i All-llahut e për¬mendi emrin e All-llahut të Madhëruar.”
(Transmeton Muslimi)


Umejje bin Mahshia Es-Sahabiu r.a. thotë: “Pejgamberi s.a.v.s. ishte ulur dhe një njeri pranë tij filloi të hante pa e përmendur emrin e All-llahut. Pasi gati e kishte kryer ngrë¬nien, kur e afroi kafshatën e fundit te goja tha: “Bismil-lahi evve¬le¬hu ve ahirehu.” (Me emër të All-llahut në fillim dhe në përfundim të ushqimit). Pejgamberi s.a.v.s. qeshi, pastaj tha: “Shejtani hante vazh¬dimisht me të, por kur e përmendi emrin e All-llahut, e volli gji¬thë atë që e kishte në barkun e vet.”
(Transmetojnë Ebu Davudi dhe Nesaiu)

Nga Aishja r.anha tregohet se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Kur dikush prej jush fillon të hajë, le ta përmendë emrin e All-llahut të Madhëruar, por nëse harron ta përmendë në fillim të ngrë¬nies, atëherë le të thotë: “Me emër të All-llahut në fillim dhe në mba¬rim të ushqimit (Bismil-lahi evvelehu ve ahirehu).”
(Transmetojnë Ebu Davudi dhe Tirmidhiu, i cili thotë se ky është hadith hasen
)


Mosoe fëmijun tëndë që kur të filloj të ha ushqim le të hajë me dorën e djathtë

Aishja r.anha thotë: “Pejgamberi s.a.v.s. e përdorte dorën e djath¬të për punët e pastra dhe ushqim, ndërsa dorën e majtë e për-dorte për punët e papastra dhe izjet.”
(Muttefekun alejhi)
Nga Hafsa r.anha tregohet se Pejgamberi s.a.v.s. përdorte do¬rën e djathtë për ushqim, pije dhe veshje, ndërsa dorën e majtë për gjërat e tjera.
(Transmetojnë Ebu Davudi dhe të tjerët)

Xhemat I nderuar të gjitha këto që I përmendëm deri tash në shikim të parë duken si punë shum të thjeshta, punë formale, por populli thotë :”gurrë, gurrë bëhet murrë” edhe këto punë të thjeshta dhe formale e fërmojnë karakterin dhe personalitetin e muslimanit.

• Bënë shembull I mirë dhe model I mirë për edukimin e fëmijëve të tu
.Mos I thuaj fgëmijut që para se të ulet në sofër që ti lajë duarët, p[or lajë vetë dorët që tët shohë fëmija edhe ai do ti lajë duarët, mos I thuaj që kur të filloj të haje ushqim të thotë bismilah, por vetë thuaj bismilah le të dëgjojë fëmija edhe ai do tëthotë bismilah. Kurt ë përfundoshë ushqimin mos I thuaj që ta falemenderojë All-llahut por vetë falemendëroe All-llahun, mos I thuaj pas ushqimit lajë duarët por vetë lajëe duarët , le tët shohë fëmija edhe ai do ti lajë duarët. Mos I thuaj fëmijut që të mos shaje, port i vetë moss haj edhe ai nuk do të të shaje, bëru shembull dhe model I mirë për fëmijët tuaj, sepse psikollogjia e fëmijëve është e tyllë, fëmijët e kanë inat të pranojnë urdhëra, por fëmijët kanë një karektaristikë tjetër të mirë, fëmijët gjithmonë kanë dëshirë që ti imitojnë të tjerët ti imitojnë prindërit e tyre prandaj bënu model dhe shembull I mirë për fëmijët dhe familjen tënde.
Mosoe fëmijën tënd Kur del prej shtëpisë ttë thotë:BISMILAH TEVEKELTU ALALLAH VE LAHALE VE LA KUVETE ILA BILAH. Kur e thotë këtë lutje vjenë një melaqe dhe I thotë u mbrojte prej All-llahut u udhëzove prej All-llahut ndërsa shejtani që e ka me vetë në katë rastë mërzitet, dëshprohet sepse e përmendi Allahun… Aishja r.a. e pyeti Pejgamberin a.s: O idërguari I Zotit a edhe ti ke shejtan me vete? Pejgamberi a.s tha: Po. Cdo njeri ka nga një shejtan me vete, edhe unë e kam nji shejta, veçse shejtani im e ka pranuar Islamin. Sikishte çka të bëjë shejtani I shkretë me Pejgamberin a.s përveçse ta pranojë islamin.Por shejtani im dhe I juaji nuk është bërë musliman. Por kur thue BISMILAH TEVEKELTU ALALLAH shejtani u thotë shejtaneve tjerë këtë njeriu e mbrojti All-llahu nuk mund ta dërgojë në harame dhe në vende të ndaluara.

Në Shtëpinë tënde le të hijë vetëm besimtari. All-llahu xh.sh në Suretu Nuh ajeti 28 na tregonë për lutjen që e ka bërë Nuhi a.s.:
               
28. Zoti im, më falë mua dhe prindërit e mi, dhe ata që hynë në shtëpinë time, duke qenë besimtarë, edhe besimtarët e besimtaret, ndërsa jobesimtarëve mos u shto tjetër, vetëm dëshpërim".

Prandaj xhemat I nderuar në shtëpijtët tona le të hijnë vetëm besimntarët, raki të mos mbaj në shtëpijat tona, darsëm me ralki mos bën në shtëpin tënde se kjo dëmton gruen dhe fëmijun tënd, sepse ki është shembulli I keqë për fëmijët tuaj dhe ta shkatron familjen .

Rregullisht kontrolloj fëmijët tuaj, ku shkojnë çka bëjnë me cilën shoqërohen, ku e kalojnë kohën, kontrollaaja mobil, kontrollaja mesazhet, kontrolloja internetitn,Sepse në këtë kohë është në modë që çdo fëmijë të ketë faqen e internetit në facebbok, e nëse u jepet rasti që ti shikoni fotografitë që I publikojnë vajzat tona të cilat janë klasa e 7,apo e tetë do vinte turpë që ti shikoni këto ftografi, porandaj kontrolloe internetin sepse jetojmë në një kohë të fitneve, në një kohe dinamike, në një kohë kur gjërat ndodhin shum shpejtë, kontrolloe tv, cd,sepse nëse Allahu nuk është I knaqur me në dhe me familjen ton nuk të le as tij me qenë I knaqur . Nëse Zoti nuk është I knaqur me tij se besimtar All-llahu nuk të le as tij me u knaq me familjen tënde.Nuk do të keshë kënaqëzi të zemrës dhe qetësi.

Në moshën 7 urdhëroe në namaz në moshën 10 hicja veshin,Sepse Pejgamberi a.s na porositë: Urdhëroni fëmijët tuaj të falin namaz në moshën 7 vjecare , detyroni ata(rihni) kur ti bush 10 vjetë dhe ndani prej shtrati”.
Hicja veshin për namaz dgjie pak sa nuk e ka djegur zjarri I xhhenemit,dhë nëse janë djalë dhe fajzë kur ti bëjnë 10 vjetë mos I leni që të flejnë bashkë në një shtrat.

për me pas fëmijë të hajrit le ta mësoj edukoe fëmijët tëndë , nëna fëmijut le ti japë qumsht me besmel, sepse edukimi I fëmijut nuk fillonë kur ai të ritet poor fillon prej kur të lindë, bile hz. Aliu r.a. thotë se edukimi fillon para se me lëndi fëmiju , që prindi I tij piksëpari duhet të jetë I edukuar që të të dijë se sit ë edukojë fëmijët.

Mose fëmijun kur të thirr ezani ta përsëriës ezanin dhe të hek shehadet kështu bëhet edukimi duke qenë I vogël. Cdo sunet te pejgamberit a,s që e praktikonë vetë mësoja edhe fëmijëve mësoja duatë e mëngjesit duatë e mbrëmjes. Shtëpijat tona janë shëndriuu në kimnema në diskoteka, shpijat tona janë shutëndru në muhabet dhe gibet , ska muhabet të hajrit.

• E shohë një fëmijë të vogël I cili po s aka filluar të folë ende nuk mund ti goditë fjalët, këndonte më mirë se një këngëtar,A thua se rastësish është mësuar? Jo xhemat I nderuar, Në këtë shtëpi regullisht dëgjohet muzik, sikur të ishte dëgjuar Kur’an do të kishte mësuar disa, sure.

Para disa muajëve shohë në internet HAFIZI ME I RI NE BOTEALGJERIANI FARIH ABDUR-RAHMAN I CILI ËSHTË VETËM TRE VJET, E DI TËRË KUR'ANIN PËRMENDËSH Subhanall-llah, Lavdi I qoftë All-llahut.Kjo është një mrekulli. Por me gjithë këtë më inteesonte të dijëse si arriti ki fëmijë që të mësoj Kuranin në moshën tri vjecare. Duke u interesuar për këtë fëmijë hasa në dy fakte shumtë rëndësishme të cilat duhet ti mbajmë mendë mirë;
E para nënëa e këtijë fëmijë duke qenë me barë , vështiriëstë e shattëzqanisë I ka kaluar duke dëgjuar Kuran dhe gjatë kësaj kohe ka mësuar shum sure të Kur’aninit, praq nuk është relaksuar duke dëgjuar muzikë, por është qetësuar me lexim të kuraninit, dhe normalisht se prej këtij fëmiju doc të lindë një fëmijë I hajrit. Dhe faktio I dytë, në këtë shtëpijë nuk është dëgjuar muzikë nuk janë djekur filma e serijale, porn ë këtë shtëpijë rregullisht është dësgjuar një kur’an satelitore I leximit të kuranit, dhe fëmiju duke dëgjuar këtë tv ka mësuar shum sure të kur’anit, e më vonë familja e zbulojnë se ki fëmijë ka mësuar Embarassed dhe angazhohen me të.

Xhermat I nderuar parashtrojë një Pyetje:Kur je tubu në shtëpijnë tënde të bëjshë një muhabet të hajrit me familjen me falë namaz së bashku me I përnjaj shtëpisë së muslimani la texhalu bujutekum tubura ne vareza se ne vareza nuk falet namazi në shtëpij tënde mundohu me e përkujtua All-llahuntregovu fëmijëve për islamin tregove për jetën e Muhamedi a.s aq sat ë dijshë, ndoshta kjo do tëjetë një motiv që edhe tij të lexojsh dhe të mososh më shum, fëmija 5 vjetsh I dijnë gjith futballerët, gjitha këngët, nuk e dijnë as një sure asnjë dovë. Më e keqja ka fëmijë që vjenë në mekteb 13 apo 14 vjetë nuk dijnë as bismilah e as shehdadet ndërsa ki fëmijë është ritur gjitha këto vitët në një familje muslimane me baba dhe nënë musliman. A ke ndajtë kohë dënjëherë dhe ti thuash ec me babëbn apo ec me gjyshin të ta mësoj elhamin të ta mësoj shehadetin. Nuk ka me pasur rehati në familjet tona.
Në fundë xhemat I nderuar nëse ne nuk I mësojmë fëmijët tanë në atë që urdhëronë All-llahu dhe në atë që na porositë Pejgamberi .as.në se All-llahu nuk është I kënaqur me ne dhe me faimljen tonë All-llahu xh.sh nuk na le as në që të jemi të knaqur me familjet. Inshalla vazhdojmë javën e Ardhëshme.
Afet Beadini
15.04.2011
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E DYTË 2
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: