islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 Empty
MesazhTitulli: EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3   EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3 EmptyFri 22 Apr 2011 - 12:06

EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3
Falënderimi i takon vetëm Allahut! Vetëm prej Tij kërkojmë ndihmë e falje.Kërkojmë mbrojtje prej Tij nga e keqja dhe veprat tona të shëmtuara. Atë që Allahu e udhëzon, nuk do të devijojë, ndërsa atë që e lë në devijim, askush nuk mund ta udhëzojë. Dëshmoj se nuk ka Zot tjetër përveç Allahut, i Cili është Një dhe nuk ka tjetër pos Tij! Dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i Dërguari i Tij.
Edhe sotë do të vazhdojmë të folim për temën që e filluam javët e kaluar për temën: regullimin dhë përmisimin e shtëpive dhe familjeve tona.
Si ti përmisojmë shtëpijat tona?Si ti përmisojmë banorët e shtëpijave tona? Si ti përmisojmë familjet tona në ate që na urdhëronë All-llahu xh.sh dhe në ate që na porositë Pejgamberi a.s..
Për të pasur një familje të qetë dhe pa problem mosava fëmijëve tuaj, sunetin e pejgamberit a.s..Pse duhet tw ua mwsojmw fwmijve dhe familjes tonw sunnetin e Pejgamberit a.s?

All-llahu i Madhërishëm thotë:
“Çkado që ju jep Pejgamberi, merreni, e çka t’ju ndalojë, përmbahuni prej asaj.”
(el-Hashr, 7)
“Ai nuk flet me hamendje. Ajo nuk është tjetër vetëm se shpallje që shpallet.”
(en-Nexhm, 3-4)

“Ju keni shembull të mrekullueshëm në Pejgamberin e All-llahut, kush shpreson në mëshirën e All-llahut dhe shpër¬blimin në botën tjetër.”
(el-Ahzab, 21)

Nga Ebu Hurejra r.a. transmetohet se i Dërguari i All-llahut s.a.v.s. ka thënë: “Krejt umeti im do të hyjë në Xhenet, përveç atij që nuk do.” I thanë: “E kush nuk do, o i Dërguari i All-llahut?” Tha: “Kush më respekton mua, ai do të hyjë në Xhenet, ndërsa kush më kundërvihet (nuk më respekton), ai nuk do.”
(Transmeton Buhariu)

Pervec asja që përmendëm në hudben e kaluar:
Mësoe fëmijun kur të shkoj te dikush, në shtëpi të huaj le të marë leje për të hyrë mbrenda. Mosoje se nuk hijet ne shtëpit e huja pa mos mar leje. Këto duken formalitet po nëpërjmet këtyre fermohet karakteri I muslimanit tregoja fëmijt ajetin
     •              
27. O ju që besuat, mos hyni në shtëpi të huaja pa kërkuar leje dhe pa përshëndetur njerëzit e saj. Kjo është më mirë për ju në mënyrë që të merrni mësim.
kur t ë hish dikundi trokit tri herë. Nëse hijnë pa të dhënë leje pejgamberi a.s ka thënë . ;nëse ta qëron syrin sepse me sherijat nëse I qëron syrit duhet edhe ti tja qërosh syrin, ai ja then krahun, do ta pagush Tha resulullahi nëse ti e shtyn syrin në ndonjë shpij pa leje dhe nëse ta qëron syrin të gjuan me dicka, ti nese e shtyn kryen te dera a është filani atij, pa leje; pejgamberi a.s ka thënë ska kisas nuk ka ekzukutim , për hajr të qoftë, cka e shtyen kryen, pse e shtyen kokën e aty ku nuk duhet.prandaj mere leje para se të hysh sa herë tri herë.

                          
28. Po nëse nuk gjeni aty asnjë, atëherë mos hyni në to derisa t'u jepet leje Deri sa mendon se mund të vijë dri të dera pastaj ka thënë All-llahu xh.sh
  
e nëse u thuhet kthehuni, ju pra kthenu. Nëse tri herë nuk e cel derën mos ia prishë derën duke I ra derës.tash dëgjoni nji rregull tejtër që neve ne na ndodhë asnjehërë më nuk I shkojm Allahu na mëson në se u thuan ato të shtëpisë shko dhe eja më vonë. A ka drejtë në islam me të thënë kështu ka të drejtë. Pu më kur nuk të vij . pish kishe kënë unë të kam ardhë deri në shtëpi ti mu thua shko dhe eja më vonë. Ktheu si ki mund të ketë ndonjë problem, ndëshat është zënë me gruan, ndoshta është shaj me djemt, doshta ka pasur ndonjë fesad.
        
, Kjo është më e ndershme për ju. All-llahu di çdo gjë që veproni ju.


Dhe mësoje fëmijun të mos hij në shtëpi pa selam
Mose të mos fys qenë në shtëpi, mose që në shtëpijë të mos varje fotografi me gjalesa :Sepse Pejgamberi a.s ka thënë në shtëpijtë që ka qenë dhe fotografi nuk hijnë melaqe.t po hishonei shtëpit me namaz dhe me dhikër
Sillu but në shtëpi sepse pejgamberi a.s ka thënë allahu në butsi e jap atë që nuk e jep në ashpërsi bënë edhe shaka disa herë me antërët e familjes disa herë pejgamberi a.s hz. Aishen diusa herë e thirte ja aish duke ja zbukuruar emrin, duje fëmijun tënd le ta ndije butësin tënde.Pejgamberi a.s kur e pa hz hasanin e përqafoj një ashab I tha unë kam 10 fëmijë asnjeherë nuk I përqafoj pejgamberi a.s I tha kush nuk mëshiron nuk do të mëshirohet.fëmiju duhet me e përjetu butësin e babës që ta duje babën, me fëmijun fol, dogjoje indterosohu me kë shëqërohet, cfar problem ka mos I thuaj se st jap pare por jepi pare me kontroll se do ti vjellë mos I thuaj sta jap veturën këtë janë prej mënyrave se si me u lidh me familjen dhe fëmijët , nëna e të bisedoje me ciken e saj edhe ti bisedo me fëmijët tuaj mos thuaj 50- 60 vjet bur ska cka të bisedojë me një fëmijë .
3- Një nga vetit e besimtarit është të drejtuarit All-llahut xh.sh. me lutje që tu dhuroi pasardhës të mirë, për të cilën gjë na fletë më së miri ajeti 74 i sures El-Furkan:
            • 
“Edhe ata që thonë: "Zoti ynë, na bën që të jemi të gëzuar me (punën) e grave tona dhe pasardhësve tanë, e neve na bën shembull për të devotshmit".
Nëse ne pas veti lëmë fëmijë të edukuar, vetë ne do të jemi të gëzuar me punën e pasërdhësve tanë, me ta do të jetë I knaqur edhe All-llahu xh.sh, do të jetë e knaqur edhe shoqëria ku ata jetojën. Ndërsa ne e punojmë të kundërtën. Të gjitha përpjekjet tona me fëmijët tanë kanë karakter material. sepse ne përpiqemi me mish e me shpirt që t'ua sigurojmë dhe t’i pajisim ata me çdo gjë që iu duhet dhe çdo gjë ata dëshirojnë nga kjo botë, përveç fesë. Gjithcka ju ofrojmë, mall, pasuri, shtëpij, vetur etj vetëm fenë jo.
Shumica prej nesh rritjen dhe edukimin e fëmijëve tanë ua besojmë individëve të pa moralshëm ose institucioneve, si dhe medieve elektronike dhe të shkruara, të cilat i infektojnë ato krijesa të reja të pa prishura, kurse ne si kujdestar të tyre do të japim llogari për moralin e tyreSepse familja dhe fëmijët tanë janë emanetit I All-llahut në duarët tona, ndërsa ne do të japim llogari, se si kemi vepruar me emanetin që n aka dhënë All-llahu xh.sh, Gratë tona do të japing llogari para All-llahut se sa janë kujdesur për familjen e atyre, për fëmijët e tyre, a I kan ditur dhe a kan dimuar fëmijëve të tyre që ti zgjedhin problemet që I kanë apo ata nëpërmjet Tv dhe serialeve të ndryshme apo ato dinë më shumë se ç’ka ndodhë në Spanjë apo në Brazil, se ç’ka ndodhë në Turqi se sa atë që ndodhë në shtëpitë e tyre
Muhammedi s.a.v.s. ka thënë për ata të cilët e trajtojnë mirë familjen e tyre, se janë më të mirët, ndërsa Termidhiu e shenon këtë hadith:
Transmeton Ajsheja r.a. se Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “ Më i mirë prej jush është ai i cili është i mirë për familjen e tij, e unë jam më i miri ndaj familjes s’ime .” (Termidhiu).
Të bëhemi kujdestar të sinqertë të familjeve tona, të lindim më shumë fëmijë, t’i emërtojmë me emra të bukur, t’i ushqejmë dhe veshim me pasuri të hallallit, t’ua mësojmë Islamin, t’i edukojmë dhe t’i përgatisim që të jenë të dinjitetshëm dhe ta ruajnë fenë e All-llahut xh.sh., të kujdesemi për bashkëshortet tona dhe t’ju jemi mirënjohës që e ruajnë nderin tonë dhe nderin e tyre, të jemi krenar dhe musliman të respektuar!
Poashtu kontrolloni tv, internetin cd caka është tu shiku, cka është tu ndëgju….
Vëllezer besimtar! Ta ruajmë veten dhe familjen tonë nga zjarri, t’i mësojmë të bëhen besimtarë të mirë, krahas kësaj edhe njerëz të mirë, t’i ndihmojmë që të vetëdijesohen dhe të jenë krenar se janë mysliman!
nw fundw i lutemi All-llahut me kwtw lutje:

O Allahu ! Kërkojmë mbështetjen Tënde: prej diturisë që nuk sjell dobi; prej zemrës që nuk frikësohet; prej një nefsi që nuk ngopet dhe prej lutjes që nuk pranohet!
O Allah zbukuroje moralin tonë Ashtu siç zbukurove krijimin tonë
O Krijues! Na mundëso që ibadetin ndaj Teje ta bëjmë me dashuri, shpresë dhe frikë!
O Allah na e prano ibadetin Dhe na e mundëso Xhenetin.
O Allah po të lutemi dhe kërkojmë Që sa të jemi gjallë me Kuran të jetojmë.
O Allah me iman na forco Dhe nga mëkatet na largo.
O Allah nga të mirat e Tua na furnizo Dhe jetën me punë të mira na mundëso.
O Allah të sëmurit na shëro Të vdekurit na mëshiro , rinë tonë në rrugë të drejtë na e udhzo
Lutjet tona na prano Dhe të gjithëve kështu në xhenet na bashko.
Amin!
22.04.2011
Afet Ef Beadini
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
EDUKIMI DHE PËRMISIMI I I FAMILJES- PJESA E tretË 3
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: