islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
DUA NGA HADITHET EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
DUA NGA HADITHET EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
DUA NGA HADITHET EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
DUA NGA HADITHET EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
DUA NGA HADITHET EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
DUA NGA HADITHET EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
DUA NGA HADITHET EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
DUA NGA HADITHET EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
DUA NGA HADITHET EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
DUA NGA HADITHET EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
DUA NGA HADITHET EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
DUA NGA HADITHET EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
DUA NGA HADITHET EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
DUA NGA HADITHET EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
DUA NGA HADITHET EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
DUA NGA HADITHET EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
DUA NGA HADITHET EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
DUA NGA HADITHET EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
DUA NGA HADITHET EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
DUA NGA HADITHET EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
DUA NGA HADITHET EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
DUA NGA HADITHET EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
DUA NGA HADITHET EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
DUA NGA HADITHET EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
DUA NGA HADITHET EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
DUA NGA HADITHET EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
DUA NGA HADITHET EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
DUA NGA HADITHET EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
DUA NGA HADITHET EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
DUA NGA HADITHET EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
DUA NGA HADITHET EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
DUA NGA HADITHET EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
DUA NGA HADITHET EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
DUA NGA HADITHET EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
DUA NGA HADITHET EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
DUA NGA HADITHET EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
DUA NGA HADITHET EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
DUA NGA HADITHET EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
DUA NGA HADITHET EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
DUA NGA HADITHET EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2994 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Maryam_muslimah

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 DUA NGA HADITHET

Shko poshtë 
AutoriMesazh
muslimanja
Antar-aktiv
Antar-aktiv
muslimanja

Numri i postimeve : 148
Data e regjistrimit : 18/09/2010
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Kosovë

DUA NGA HADITHET Empty
MesazhTitulli: DUA NGA HADITHET   DUA NGA HADITHET EmptyThu 9 Jun 2011 - 10:27

"Allahu im, une te lus per udhezim dhe devotshmeri, per deliresi dhe mevetesi."(Muslimi)

"Allahu im, me fal, me meshiro, me udhezo, me jep shendet dhe me furnizo."(Muslimi)

"Allahu im, sjelles i zemrave, silli zemrat tona kah nenshtrimi ndaj Teje.(Muslimi)

"Kerkoni mbrojtjen e Allahut nga presionet e sprovave, nga thellesite e fatkeqesise, nga keqesimi i fatit dhe nga gezimi i armikut." (Muttefekun alejhi)

"Allahu im, ma permireso fene time, qe eshte mbrojtja e jetes punes sime, ma permireso dunjane time, ne te cilen eshte jeta ime e tashme, ma permireso ahiretin tim, ne te cilin eshte kthimi im, ma ben jeten shtese e cdo te mire dhe vdekjen te sigurt (qete) nga cdo e keqe."(Muslimi)

"Allahu im, me udhezo dhe me mbeshtet ne Ty." (tr. Ali r.a)

"Allahu im, kerkoj mbrojtje tek Ti, nga paaftesia dhe pertacia, nga frika, pafuqia dhe koprracia, Allahu im, kerkoj mbrojtje tek Ti nga denimi i varrit dhe kerkoj mbrojtje tek Ti nga sprovat e jetes dhe te vdekjes." (tr.Enesi r.a)

"Allahu im vertet une i kam bere vetes shume dhune dhe meqe mekatet nuk i fal kush tjeter pervec Teje, atehere me fal me faljen Tende dhe meshirohu ndaj meje. Vertet Ti je fales dhe meshirues i madh." (Muttefekun alejhi)

"Allahu im te mbeshtetem Ty nga e keqja e asaj c'kam vepruar dhe nga e keqja e asaj qe nuk e kam vepruar." (Muslimi)

"Allahu im, te mbeshtetem Ty nga nderprerja e dhuntive Tua, nga nderrimi i mbrojtjes Tende, nga zemerimi Yt i papritur dhe nga cdo hidherim Yti." (Muslimi)

"Allahu im, te mbeshtetem Ty nga gerbula, cmenduria, zgjeba dhe nga te gjitha semundjet e shemturara." (Ebu Davud)

"Allahu im, te mbeshtetem Ty nga paaftesia dhe pertacia, nga koprracia dhe pafuqia dhe nga denimi i varrit. Allahu im, m'i jep devotshmeri shpirtit tim, ma pastro shpirtin tim, sepse Ti je pastruesi me i mire, Ti je miku dhe mbrojtesi im personal. Allahu im, te mbeshtetem Ty nga dija e padobishme dhe zemra jo e devotshme, nga shpirti i pangishem dhe nga lutja te ciles nuk i pergjigjesh." (Muslimi)

"Allahu im, te mbeshtetem Ty nga punet e qortuara morale, veprimore dhe te vullnetit."(Tirmidhiu)

"Allahu im, Ty te dorezohem, Ty te besoj. Ty te mbeshtetem, te Ti marr siguri, me ndihmen Tende luftoj dhe per Ty hidherohem, dhe Ty te drejtohem per zgjedhje, prandaj me fal c'kam vepruar me heret dhe me vone, c'kam fshehur dhe c'kam komunikuar. Ti je i pari dhe Ti je i mbrami, nuk ka hyjni tjeter pervec Teje." (Muttefekun alejhi)

"Allahu im, te mbeshtetem ty nga sprovat e zjarrit dhe nga denimi i Xhehenemit, nga e keqja e pasurise dhe e varferise." (Ebu Davud)

"Allahu im, te mbeshtetem Ty nga e keqja e te degjuarit tim, nga e keqja e te pamurit tim, nga e keqja e gjuhes sime, nga e keqja e epshit tim." (Ebu Davud)

"Allahu im, me kenaq me hallallin Tende nga harami Yt, dhe me ben te mevetesishem me miresine Tende." (Tirmidhiu)

"Allahu im, me frymezo me orientim te drejte dhe me ruaj nga e keqja e vetvetes sime." (Tirmidhiu)

"...Allahun luteni per shendet ne kete bote dhe ne ahiret."(Tirmidhiu)

" O levizes i zemrave, perforcoje zemren time ne fene Tende." (Tirmidhiu)

"Allahu im, une te lus per meshiren Tende te obligushme, per faljen Tende dhe shpetimin Tend te domosdoshem nga cdo mekat dhe perfitimin nga cdo e mire, per fitoren me Xhennet dhe per shpetimin nga zjarri." (Hakim Ebu Abdullah)

"Allahu im, une te lus per te miren per te cilen te ka lutur Pejgamberi Yt, Muhammedi s.a.s, dhe te mbeshtetem Ty nga e keqja e atij nga e cila te eshte mbeshtetur Pejgamberi Yt, Muhammedi s.a.s. Allahu im, Ti je Ai qe ndihmon dhe vetem Ti je arrites i qellimeve tona. Nuk ka force as fuqi pa ndihmen e Allahut". (Tirmidhiu)

Dua te ndryshme

"O Zoti yne! Na i zbut zemrat, na e shenderro tmerrin e brengave ne hare, na trimero kur na kaplon frika"

"O Zoti yne! Freskoji shpirtrat tane me bindje te paluhatshme dhe shuaje prushin e shpirtrave, te ndezur nga trazimet, me ujin e besimit"

"O Zoti yne! largoje prej nesh merzine dhe pikellimin, lesho mbi syte tane, te frikesuar, siguri, mbi shpirtrat e shqetesuar, qetesi, dhe hapi dyert e zgjidhjes me shpejtesi"

"O Zot! Mundesoji syve te mi ta shohin Driten Tende dhe te humburve ta gjejne rrugen e drejte"

"O Zot! Shuaji pershperitjet e zerit te se keqes, prej nesh, dhe largo nga ne çdo gje qe shpie ne pesimizem dhe ne shkaterrim"

"O Zot i Madh! Na bej prej atyre qe frikesohen vetem prej Teje dhe prej asgjeje tjeter, e mos na bej prej atyre qe frikesohen nga çdo gje tjeter perveç Teje"

Keto dua jan selektuar nga libri "Rijadu salihin"
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
DUA NGA HADITHET
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm-
Kërce tek: