islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2996 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Clirim Sopa

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
muslimanja
Antar-aktiv
Antar-aktiv
muslimanja

Numri i postimeve : 148
Data e regjistrimit : 18/09/2010
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Kosovë

Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! Empty
MesazhTitulli: Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..!   Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..! EmptyFri 8 Jul 2011 - 12:44

Njerëzit flejnë!

Pastaj, kur të vdesin, zgjohen.

Prej praktikës së muslimanit është që ta përkujtojë këtë në mënyrë të ndërsjelltë, që të mos e lë as kohën më të pakët të jetës pa e shfrytëzuar.

„ O ju që besuat, keni parasysh frikën ndaj Allahut dhe le të shikojë njeriu se çka ka bërë për nesër.“ [El-Hashr, 18]

Frika ndaj Allahut, gjegjësisht devotshmëria arrihet në këtë mënyrë:

- duke i mësuar detyrat tua ndaj Allahut,

- duke i zbatuar ato obligime në përputhshmëri me rregullat fetare

- duke përvetësuar dituri mbi mëkatet dhe

- duke u larguar nga mëkatet.

Muslimani nuk mund të jetë i sinqertë dhe i devotshëm derisa të mësojë për detyrat që ia ka caktuar atij Allahu.

Ali Ibën Ebi Talibi, njëri nga më të diturit prej shokëve të Pejgamberit s.a.v.s. thoshte:

Dunjasë po i vjen fundi dhe Ahireti (bota e përjetshme) po afrohet. Kështu që, bëhuni fëmijë të Ahiretit (të cilët kanë përgatitur vepra të mira) dhe mos u bëni fëmijë të Dunjasë (të cilët kapen për kësaj bote dhe e harrojnë botën tjetër).

Sot është koha e veprimit (e punës) dhe jo e dhënies llogari! Nesër është llogaria dhe më nuk mbetet kohë për të vepruar! [Transmeton Buhariu]

Sot, shumë njerëz nuk mësojnë për madhështinë e diturisë islame, e cila padyshim se do t'i shpëtojë nga ngjarjet e tmerrshme të Ditës së Gjykimit.

Shpëtimi në Botën tjetër vjen duke studiuar detyrat individuale dhe duke i zbatuar ato në këtë botë.

O Zot, na mëshiro, na i falë mëkatet tona, na e shto diturinë dhe na e bë të lehtë rrugën e mësimit dhe veprimit. Amin!

Ali Ibën Ebi Talibi, Allahu qoftë i kënaqur me të, thoshte:

Njerëzit ndahen në tri lloje:

- dijetar, i cili punon sipas diturisë së tij

- ai që ka mësuar aq sa të jetë në rrugën e shpëtimit

- dhe ai që nuk ka kurrfarë rendi dhe e ndjek çdokënd që i jepë diçka

I nderuar vëlla, e nderuar motër!

Llogarite vetën tënde para se të llogaritesh!

Këtu janë disa mënyra që të ndihmojnë për t’u larguar prej mëkateve të cilave vështirë se mund t'u ikësh dhe të cilat mund të të sjellin në dyshim:

- Kujdesu për pesë namazet ditore, fali ato në kohët e tyre të caktuara!

- Kujtoje Allahun shpesh!

- Kontrolloje oreksin tënd dhe epshet tua përmes agjërimit vullnetar!

- Kujtoja vetës ato ajete të Kur'anit dhe thënie të të Dërguarit, të cilat përmbajnë paralajmërime për mëkatarët dhe që përshkruajnë llojet e dënimeve!

Nëse ti vazhdon duke e tepruar në mëkate, atëherë nuk ka tjetër shpjegim veçse se atë e bën për shkak të pakujdesisë dhe lakmisë sate.

Pakujdesinë tënde mund ta luftosh vetëm me dituri, lakmisë mund t'i kundërvihesh vetëm me durim dhe në atë mënyrë i shmang dhe i mënjanon ato.

„...Të tillët janë ata që Allahu ua mbylli zemrat, dëgjimin dhe pamjen e tyre dhe të tillë janë ata naivët. Është e vërtetë se ata në botën tjetër, mu ata janë të dështuarit.“ [En-Nahl, 108-109]

Është bërë shumë e zakonshme për njerëzit që të mos kenë dro ndëshkimet e botës tjetër, porse shumë më shumë frikësohen nga dëmet, fatkeqësitë dhe mundimet e kësaj bote.

Mbahu fuqishëm, beso në Allahun dhe mos u bëj prej të atillëve!

Gërshetimi i diturisë dhe durimit është reçetë e përshtashme për shërimin e zemrës sate nga sëmundja e këmbënguljes në mëkate të caktuara.

I dituri është sikurse ndonjë mjek i shkathët dhe me përvojë, i cili e jep një diagnozë të saktë për ndonjë sëmundje dhe me plot sukses di ta mjekojë.

Kujdesu për vete dhe për ata që i njeh!

„Dhe përkujto, ngase përkujtimi u bën dobi besimtarëve.“ [Edh-Dharijat, 55]

„Pasha Kohën! Nuk ka dyshim se njeriu është në një humbje të sigurt. Me përjashtim të atyre që besuan, që bënë vepra të mira, që porositën njëri-tjetrin t'i përmbahen të vërtetës dhe që këshilluan njëri-tjetrin të jenë të durueshëm.“ [Al-'Asr, 01-03]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Në atë të nesërme s'do të mund të ndryshosh më asgjë..!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm-
Kërce tek: